«իԳործ» ծրագրի 2025-2026 թվականների շրջափուլի մասնակիցներն աշխատանքային գործունեությանը զուգահեռ շարունակաբար բացահայտում են Հայաստանը
18 Հունիսի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» ծրագրի 2025-2026 թվականների շրջափուլի մասնակիցներն աշխատանքային գործունեությանը զուգահեռ շարունակաբար բացահայտում են Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը և երկրի կարևորագույն մշակութային հաստատությունները։
Այս շրջանակում ծրագրի մասնակիցներն այցելել են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ (Մատենադարան), որտեղ ծանոթացել են հայ ձեռագիր մշակույթի բազմադարյա պատմությանը, ինչպես նաև ձեռագրերի պահպանման ու վերականգնման ժամանակակից մեթոդներին։
Այս տարի Հայաստանի պետական կառավարման համակարգի տարբեր գերատեսչություններում իրենց մասնագիտական գործունեությունն են ծավալում աշխարհի 15 երկրից Հայաստան ժամանած 44 սփյուռքահայ մասնագետներ՝ իրենց գիտելիքն ու փորձը ծառայեցնելով Հայաստանի զարգացմանն ու պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը։

Participants in the 2025-2026 iGorts program continue to explore Armenia’s historical and cultural heritage
18 June 2026
Participants in the 2025-2026 iGorts program of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia continue to explore Armenia’s historical and cultural heritage, as well as the country’s key cultural institutions, alongside their professional activities.
As part of these efforts, the participants visited the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran), where they learned about the centuries-old history of Armenian manuscript culture and were introduced to modern methods of manuscript preservation and restoration.
This year, 44 Diaspora Armenian professionals from 15 countries are contributing their expertise and experience to Armenia’s development and the enhancement of public administration efficiency while serving in various government institutions across the country.