«իԳործ» ծրագրի 2025-2026 թվականների շրջափուլի մասնակիցներն աշխատանքային գործունեությանը զուգահեռ շարունակաբար բացահայտում են Հայաստանը
18 Հունիսի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» ծրագրի 2025-2026 թվականների շրջափուլի մասնակիցներն աշխատանքային գործունեությանը զուգահեռ շարունակաբար բացահայտում են Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը և երկրի կարևորագույն մշակութային հաստատությունները։
Այս շրջանակում ծրագրի մասնակիցներն այցելել են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ (Մատենադարան), որտեղ ծանոթացել են հայ ձեռագիր մշակույթի բազմադարյա պատմությանը, ինչպես նաև ձեռագրերի պահպանման ու վերականգնման ժամանակակից մեթոդներին։
Այս տարի Հայաստանի պետական կառավարման համակարգի տարբեր գերատեսչություններում իրենց մասնագիտական գործունեությունն են ծավալում աշխարհի 15 երկրից Հայաստան ժամանած 44 սփյուռքահայ մասնագետներ՝ իրենց գիտելիքն ու փորձը ծառայեցնելով Հայաստանի զարգացմանն ու պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը։

Участники программы «iGorts» 2025–2026 годов продолжают знакомиться с историко-культурным наследием Армении
18 Июня 2026
Участники программы «iGorts» 2025–2026 годов офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА продолжают знакомиться с историко-культурным наследием Армении и ключевыми культурными учреждениями страны.
В этом контексте участники программы посетили Научно-исследовательский институт древних рукописей имени Месропа Маштоца (Матенадаран), где ознакомились с многовековой историей армянской рукописной культуры, а также с современными методами сохранения и реставрации рукописей.
В этом году в различных государственных структурах Армении свою профессиональную деятельность осуществляют 44 специалиста из диаспоры, прибывшие из 15 стран мира. Они вносят вклад в развитие страны, применяя свои знания и опыт для повышения эффективности системы государственного управления.