Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Լևոն Աֆեյանին և Օսկար Թաթոսյանին
Հուլիսի 1-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ընդունել է Կանադայի Քվեբեկ նահանգում ՀՀ պատվո հյուպատոս Լևոն Աֆեյանին (նստավայրը՝ Մոնրեալ) և ԱՄՆ Իլինոյս նահանգում ՀՀ պատվո հյուպատոս (նստավայրը՝ Չիկագո), ինչպես նաև Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահ Օսկար Թաթոսյանին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-սփյուռք փոխգործակցությանը, ԱՄՆ-ում և Կանադայում հայկական համայնքներին, Հայաստանում վերջերս անցկացված հերթական խորհրդարանական ընտրություններին, ինչպես նաև Հայաստան-սփյուռք փոխգործակցության համատեքստում ներկա և հետագա առաջնահերթություններին առնչվող մի շարք հարցեր։
Հյուրերը շնորհավորել են Գլխավոր հանձնակատարին և ՀՀ կառավարությանը՝ արդար և ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման և դրանց արդյունքում իշխող կուսակցության հաղթանակի առթիվ՝ ընդգծելով հայ ժողովրդի և ՀՀ քաղաքացիների ընտրության, ինչպես նաև ՀՀ-ում ժողովրդավարական արժեքների շարունակական զարգացման ու ամրապնդման կարևորությունը՝ խորհրդարանական ընտրությունների, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների համատեքստում։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-սփյուռք գործարար կապերի ընդլայնմանը, սփյուռքում ապատեղեկատվության դեմ պայքարին, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ հանրային իրազեկման գործիքակազմերին, առկա մարտահրավերներին և հնարավոր լուծումներին։
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստան-սփյուռք գործարար կապերի ընդլայնմանը, Հայաստանի ներդրումային միջավայրի, տնտեսության տարբեր ոլորտներում առկա հնարավորությունների և սփյուռքահայ գործարարների ու ներդրողների առավել ակտիվ ներգրավման մեխանիզմներին։ Կողմերը կարևորել են ներդրումների խթանման նպատակով պետական և սփյուռքյան կառույցների միջև համակարգված համագործակցությունը, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսական ներուժի և իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ նպատակային իրազեկումը։
Գլխավոր հանձնակատարը հյուրերին է ներկայացրել Գրասենյակի կողմից իրականացվող միջոցառումներն ու ծրագրերը՝ ընդգծելով դրանցում սփյուռքյան կառույցների մասնակցության և դրանց վերաբերյալ իրազեկվածության կարևորությունը։
Կողմերը երկուստեք ընդգծել են սփյուռքի տարբեր մասնագիտական խմբերի, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների փոխայցերի, համատեղ ծրագրերի և միջոցառումների իրականացման կարևորությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով առավել սերտացնելու համագործակցությունը։

On July 1, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, received Levon Afeyan, Honorary Consul of the Republic of Armenia in the Canadian province of Quebec, and Oscar Tatosian, Honorary Consul of the Republic of Armenia in the U.S. state of Illinois and Co-Chair of the Armenian Assembly of America.
During the meeting, the participants discussed a range of issues related to Armenia–Diaspora cooperation, Armenian communities in the United States and Canada, the recent parliamentary elections in Armenia, as well as current and future priorities for Armenia–Diaspora engagement.
The guests congratulated the High Commissioner and the Government of the Republic of Armenia on the successful conduct of free and democratic elections and the victory of the ruling party. They emphasized the significance of the choice made by the Armenian people and the citizens of the Republic of Armenia, as well as the continued strengthening of democratic values in the country through both the parliamentary elections and the broader reform process underway across various sectors.
The discussion also covered the expansion of Armenia–Diaspora business ties, efforts to counter disinformation within Diaspora communities, public awareness initiatives related to the reforms being implemented in Armenia, as well as existing challenges and potential ways to address them.
The meeting also focused on opportunities to strengthen Armenia–Diaspora business cooperation, Armenia’s investment climate, opportunities across various sectors of the economy, and mechanisms to encourage greater engagement by Diaspora Armenian entrepreneurs and investors. The participants underscored the importance of close cooperation between state institutions and Diaspora organizations to promote investment, as well as targeted outreach highlighting Armenia’s economic potential and ongoing reforms.
The High Commissioner presented the Office’s ongoing initiatives and programs, emphasizing the importance of raising awareness of these efforts and encouraging the active participation of Diaspora organizations.
The meeting concluded with an exchange on the importance of reciprocal visits by professional groups from the Diaspora and representatives of the Government of the Republic of Armenia, as well as the implementation of joint programs and initiatives. The participants expressed their readiness to further strengthen cooperation.