Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Լևոն Աֆեյանին և Օսկար Թաթոսյանին
Հուլիսի 1-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ընդունել է Կանադայի Քվեբեկ նահանգում ՀՀ պատվո հյուպատոս Լևոն Աֆեյանին (նստավայրը՝ Մոնրեալ) և ԱՄՆ Իլինոյս նահանգում ՀՀ պատվո հյուպատոս (նստավայրը՝ Չիկագո), ինչպես նաև Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահ Օսկար Թաթոսյանին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-սփյուռք փոխգործակցությանը, ԱՄՆ-ում և Կանադայում հայկական համայնքներին, Հայաստանում վերջերս անցկացված հերթական խորհրդարանական ընտրություններին, ինչպես նաև Հայաստան-սփյուռք փոխգործակցության համատեքստում ներկա և հետագա առաջնահերթություններին առնչվող մի շարք հարցեր։
Հյուրերը շնորհավորել են Գլխավոր հանձնակատարին և ՀՀ կառավարությանը՝ արդար և ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման և դրանց արդյունքում իշխող կուսակցության հաղթանակի առթիվ՝ ընդգծելով հայ ժողովրդի և ՀՀ քաղաքացիների ընտրության, ինչպես նաև ՀՀ-ում ժողովրդավարական արժեքների շարունակական զարգացման ու ամրապնդման կարևորությունը՝ խորհրդարանական ընտրությունների, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների համատեքստում։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-սփյուռք գործարար կապերի ընդլայնմանը, սփյուռքում ապատեղեկատվության դեմ պայքարին, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ հանրային իրազեկման գործիքակազմերին, առկա մարտահրավերներին և հնարավոր լուծումներին։
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստան-սփյուռք գործարար կապերի ընդլայնմանը, Հայաստանի ներդրումային միջավայրի, տնտեսության տարբեր ոլորտներում առկա հնարավորությունների և սփյուռքահայ գործարարների ու ներդրողների առավել ակտիվ ներգրավման մեխանիզմներին։ Կողմերը կարևորել են ներդրումների խթանման նպատակով պետական և սփյուռքյան կառույցների միջև համակարգված համագործակցությունը, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսական ներուժի և իրականացվող բարեփոխումների վերաբերյալ նպատակային իրազեկումը։
Գլխավոր հանձնակատարը հյուրերին է ներկայացրել Գրասենյակի կողմից իրականացվող միջոցառումներն ու ծրագրերը՝ ընդգծելով դրանցում սփյուռքյան կառույցների մասնակցության և դրանց վերաբերյալ իրազեկվածության կարևորությունը։
Կողմերը երկուստեք ընդգծել են սփյուռքի տարբեր մասնագիտական խմբերի, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների փոխայցերի, համատեղ ծրագրերի և միջոցառումների իրականացման կարևորությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով առավել սերտացնելու համագործակցությունը։

Заре Синанян принял Левона Афеяна и Оскара Татосяна
1 июля главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял почетного консула Республики Армения в канадской провинции Квебек Левона Афеяна (резиденция — Монреаль), почетного консула Республики Армения в американском штате Иллинойс (резиденция — Чикаго), а также сопредседателя Армянской ассамблеи Америки Оскара Татосяна.
В ходе встречи были обсуждены вопросы взаимодействия Армения – Диаспора, положение армянских общин в США и Канаде, недавно состоявшиеся в Армении очередные парламентские выборы, а также текущие и будущие приоритеты сотрудничества между Арменией и Диаспорой.
Гости поздравили Главного уполномоченного и Правительство Республики Армения с проведением справедливых и демократических выборов и победой правящей партии, подчеркнув важность выбора армянского народа и граждан Республики Армения, а также дальнейшего развития и укрепления демократических ценностей в стране в контексте парламентских выборов и проводимых реформ в различных сферах.
Стороны обсудили расширение деловых связей между Арменией и Диаспорой, борьбу с дезинформацией в армянских общинах за рубежом, инструменты информирования общественности о проводимых в Армении реформах, существующие вызовы и возможные пути их решения.
Отдельное внимание было уделено развитию деловых контактов между Арменией и Диаспорой, инвестиционному климату Армении, возможностям в различных секторах экономики, а также механизмам более активного вовлечения предпринимателей и инвесторов из Диаспоры.
Стороны подчеркнули важность скоординированного сотрудничества между государственными и диаспоральными структурами для стимулирования инвестиций, а также целенаправленного информирования о потенциале армянской экономики и проводимых реформах.
Главный уполномоченный представил гостям программы и мероприятия, реализуемые Офисом Главного уполномоченного по делам диаспоры, подчеркнув важность участия в них организаций Диаспоры и повышения уровня их информированности о реализуемых инициативах.
В завершение стороны отметили важность взаимных визитов представителей различных профессиональных сообществ Диаспоры и Правительства Республики Армения, реализации совместных проектов и мероприятий, выразив готовность к дальнейшему укреплению сотрудничества.