Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Հայաստանի պատմության թանգարանի հայրենադարձության 80-ամյակին նվիրված «Հայրենադարձության շերտերը» խորագրով միջազգային գիտաժողովին
02 Հուլիսի 2026
Հուլիսի 2-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Հայաստանի պատմության թանգարանի նախաձեռնությամբ կազմակերպված հայրենադարձության 80-ամյակին նվիրված «Հայրենադարձության շերտերը» խորագրով միջազգային գիտաժողովին և տնօրեն Դավիթ Պողոսյանի ուղեկցությամբ շրջել համանուն ցուցադրության սրահներում։
Գիտաժողովի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ ընդգծելով, որ հայրենադարձությունը Հայաստանի նորագույն պատմության կարևորագույն էջերից է, որը նշանակալի դեր է ունեցել ներկայիս Հայաստանի ձևավորման գործում։
«Հայրենադարձությունը մեր պետության ժամանակակից պատմության անբաժանելի մասն է։ Ուրախ եմ, որ այս կարևոր պատմական էջն այսօր արժանանում է նոր ուսումնասիրության և գնահատման, որովհետև հայրենադարձությունը փորձառություն է, որից մենք կարող ենք կարևոր դասեր քաղել՝ ավելի արդյունավետ կազմակերպելու ներկայի և ապագայի հայրենադարձության գործընթացները։
Ուրախությամբ պետք է նշեմ նաև, որ վերջին տարիներին արձանագրել ենք հայրենադարձության զգալի աճ», — նշել է Զարեհ Սինանյանը։
Միջազգային գիտաժողովի նպատակն է նորովի բացահայտել 1946–1949 թվականների հայրենադարձությանն առնչվող թանգարանային հավաքածուները, ինչպես նաև քննարկել այդ պատմական երևույթի սոցիալական, մշակութային և պատմական բազմաշերտ դրսևորումները։

Заре Синанян принял участие в международной конференции «Слои репатриации», посвященной 80-летию репатриации
02 Июля 2026
2 июля Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял участие в международной конференции «Слои репатриации», посвященной 80-летию репатриации и организованной по инициативе Музея истории Армении. В сопровождении директора музея Давида Погосяна он также ознакомился с одноименной выставкой.
В ходе конференции Главный уполномоченный выступил с приветственной речью, подчеркнув, что репатриация является одной из важнейших страниц новейшей истории Армении и сыграла значительную роль в формировании современного армянского государства.
«Репатриация — неотъемлемая часть современной истории нашего государства. Я рад, что сегодня эта важная историческая страница становится предметом нового изучения и осмысления, поскольку опыт репатриации позволяет извлечь важные уроки, которые помогут нам более эффективно организовать процессы репатриации в настоящем и будущем.
Также с удовлетворением хочу отметить, что в последние годы мы фиксируем значительный рост репатриации», — отметил Заре Синанян.
Цель международной конференции — по-новому раскрыть музейные коллекции, связанные с репатриацией 1946–1949 годов, а также обсудить социальные, культурные и исторические аспекты этого многогранного исторического явления.