Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի Հայաստանի գրասենյակի պատվրակությանը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Արմեն Սահակյանին, Համագումարի ամառային փորձնակների ծրագրի համակարգող Աննա Ավագյանին և ծրագրի 2026 թվականի մասնակիցներին։
Այս տարվա ամառային ծրագիրը մեկնարկել է հունիսի 15-ին և կտևի մինչև օգոստոսի 7-ը։ Ծրագրի շրջանակում Հայաստան են ժամանել 11 մասնակիցներ՝ ԱՄՆ տարբեր նահանգներից։ Իրենց մասնագիտական փորձառությունը նրանք անցնում են մի շարք պետական գերատեսչություններում և հասարակական կազմակերպություններում՝ նպատակ ունենալով խորացնել գիտելիքները Հայաստանի պետական կառավարման և քաղաքացիական հասարակության վերաբերյալ։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությանը, ռազմավարական ծրագրերին և առաջնահերթություններին։ Քննարկման առանցքում եղել են հայրենադարձության քաղաքականության գործիքակազմը, երիտասարդական նախաձեռնությունները, ինչպես նաև Սփյուռքի ներուժի ներգրավումը Հայաստանի զարգացման գործընթացներում։
Կամավորները ներկայացրել են իրենց փորձառությունը, նշել, որ այն առանձնապես կարևոր էր հայաստանյան իրականությունը տեսնելու, կապեր հաստատելու և հետագա ներգրավվածության տեսանկյունից:

Zareh Sinanyan, received the delegation of the Armenia branch of the Armenian Assembly of America
The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, received Armen Sahakyan, Director of the Armenia branch of the Armenian Assembly of America, Anna Avagyan, Coordinator of the Assembly’s Summer Internship Program, and the program’s 2026 participants.
This year’s Summer Internship Program began on June 15 and will run through August 7. As part of the program, 11 participants from various U.S. states have traveled to Armenia. They are completing professional internships at a number of government institutions and civil society organizations, with the aim of gaining a deeper understanding of Armenia’s public administration system and civil society.
During the meeting, the participants were introduced to the work, strategic programs, and key priorities of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs. The discussion focused on Armenia’s repatriation policy and its implementation mechanisms, youth initiatives, and the engagement of the Armenian Diaspora’s potential in the country’s development.
The interns also shared their experiences, emphasizing that the program has provided them with a valuable opportunity to gain first-hand insight into life in Armenia, build meaningful professional and personal connections, and strengthen their commitment to future engagement with the country.