Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի Հայաստանի գրասենյակի պատվրակությանը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Արմեն Սահակյանին, Համագումարի ամառային փորձնակների ծրագրի համակարգող Աննա Ավագյանին և ծրագրի 2026 թվականի մասնակիցներին։
Այս տարվա ամառային ծրագիրը մեկնարկել է հունիսի 15-ին և կտևի մինչև օգոստոսի 7-ը։ Ծրագրի շրջանակում Հայաստան են ժամանել 11 մասնակիցներ՝ ԱՄՆ տարբեր նահանգներից։ Իրենց մասնագիտական փորձառությունը նրանք անցնում են մի շարք պետական գերատեսչություններում և հասարակական կազմակերպություններում՝ նպատակ ունենալով խորացնել գիտելիքները Հայաստանի պետական կառավարման և քաղաքացիական հասարակության վերաբերյալ։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությանը, ռազմավարական ծրագրերին և առաջնահերթություններին։ Քննարկման առանցքում եղել են հայրենադարձության քաղաքականության գործիքակազմը, երիտասարդական նախաձեռնությունները, ինչպես նաև Սփյուռքի ներուժի ներգրավումը Հայաստանի զարգացման գործընթացներում։
Կամավորները ներկայացրել են իրենց փորձառությունը, նշել, որ այն առանձնապես կարևոր էր հայաստանյան իրականությունը տեսնելու, կապեր հաստատելու և հետագա ներգրավվածության տեսանկյունից:

Заре Синанян принял делегацию армянского офиса Армянской ассамблеи Америки
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял директора армянского офиса Армянской ассамблеи Америки Армена Саакяна, координатора летней программы стажировок Ассамблеи Анну Авагян и участников программы 2026 года.
Летняя программа этого года стартовала 15 июня и продлится до 7 августа. В ее рамках в Армению прибыли 11 участников из различных штатов США.
Они проходят профессиональную стажировку в ряде государственных учреждений и общественных организаций с целью углубить знания о системе государственного управления Армении и деятельности гражданского общества.
В ходе встречи участники ознакомились с деятельностью Офиса Главного уполномоченного по делам диаспоры, его стратегическими программами и приоритетными направлениями работы. В центре обсуждения находились инструменты политики репатриации, молодежные инициативы, а также вопросы привлечения потенциала армянской диаспоры к процессам развития Армении.
Участники программы поделились своими впечатлениями, отметив, что этот опыт оказался особенно ценным для знакомства с современной жизнью Армении, установления профессиональных и личных связей, а также для их дальнейшего участия в жизни страны.