Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Նորայր Խալաֆյանին
Հուլիսի 29-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Համահայկական ուսանողական ասոցիացիայի (All-Armenian Student Association) գործադիր տնօրեն Նորայր Խալաֆյանին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ասոցիացիայի վերջին նախաձեռնությունները, ինչպես նաև համաշխարհային հայ ուսանողական ցանցի զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված շարունակական աշխատանքները։
Նորայր Խալաֆյանը ներկայացրել է կազմակերպության գործունեությունն, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի արևելյան ափում աշխատանքների ընդլայնումը, աշխարհի տարբեր համալսարաններում մասնաճյուղերի ձևավորումը, ինչպես նաև առաջնորդության և կրթաթոշակային ծրագրերի մեկնարկը, որոնք միտված են աջակցելու հայ ուսանողներին և երիտասարդ մասնագետներին։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Համահայկական ուսանողական ասոցիացիայի միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, ինչպես նաև Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ կազմակերպության գործընկերային կապերի զարգացմանը։
Կողմերը քննարկել են համատեղ ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման հնարավորությունները՝ միտված հայ ուսանողների ներգրավվածության խթանմանը, Հայաստանի և աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող հայ երիտասարդների միջև կապերի ամրապնդմանը և միջազգային ուսանողական ցանցի զարգացմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Ասոցիացիայի մասնակցությունը Գրասենյակի նախաձեռնություններին՝ այդ թվում՝ Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին և Ազգային երիտասարդական համաժողովին։ Անդրադարձ է կատարվել նաև կազմակերպության հնարավոր ներգրավվածությանը խորհրդատվական մարմինների աշխատանքներում, ինչպես նաև նշված նախաձեռնությունների օրակարգերի ձևավորմանը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համագործակցությունը՝ ուղղված հայ երիտասարդության ներուժի զարգացմանը, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը և աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող հայ ուսանողների ու երիտասարդ առաջնորդների համար նոր հնարավորությունների ստեղծմանը։

Заре Синанян Норайра Халафяна
29 июля Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял исполнительного директора Всеармянской студенческой ассоциации Норайра Халафяна.
В ходе встречи были обсуждены последние инициативы Ассоциации, а также продолжающая работа, направленная на развитие и укрепление всемирной сети армянских студентов.
Норайр Халафян представил деятельность организации, в том числе расширение ее работы на восточном побережье США, создание отделений в университетах разных стран мира, а также запуск программ лидерства и стипендиальных программ, направленных на поддержку армянских студентов и молодых специалистов.
В ходе встречи также были рассмотрены возможности расширения сотрудничества между Офисом Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения и Всеармянской студенческой ассоциацией, а также развития партнерских связей организации с высшими учебными заведениями Армении.
Стороны обсудили перспективы реализации совместных программ и инициатив, направленных на повышение вовлеченности армянских студентов, укрепление связей между армянской молодежью, проживающей в Армении и различных странах мира, а также развитие международной студенческой сети.
Кроме того, обсуждалось участие Ассоциации в инициативах Офиса, включая Всемирный армянский саммит и Армянский молодежный форум. Также были рассмотрены возможности участия организации в работе консультативных органов и в формировании повестки указанных инициатив.
По итогам встречи стороны подтвердили свою готовность продолжать сотрудничество, направленное на развитие потенциала армянской молодежи, укрепление связей между Арменией и Диаспорой, а также создание новых возможностей для армянских студентов и молодых лидеров, проживающих в разных странах мира.