Հ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Չուվաշիայի Հանրապետության հայկական համայնքի նախագահ Ալեքսանդր Հախվերդյանի հետ
30 Հուլիսի 2026
Հուլիսի 30-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Չուվաշիայի Հանրապետության հայկական համայնքի նախագահ Ալեքսանդր Հախվերդյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանի հայկական համայնքի գործունեությանը, իրականացվող կրթական և մշակութային նախաձեռնություններին, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության հետ հետագա համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր։
Ալեքսանդր Հախվերդյանը ներկայացրել է համայնքին կից գործող հայկական կիրակնօրյա դպրոցի և պարային համույթի գործունեությունը։ Նա նաև տեղեկացրել է, որ առաջիկայում Չեբոկսարի քաղաքի կենտրոնում կմեկնարկի տարածաշրջանի առաջին հայկական եկեղեցու շինարարությունը, ինչը կարևոր իրադարձություն կլինի Չուվաշիայի Հանրապետության հայ համայնքի կյանքում։
Հանդիպման ավարտին Ալեքսանդր Հախվերդյանը Զարեհ Սինանյանին նվիրել է ռուսերեն-հայերեն-չուվաշերեն բառարան, որը սահմանափակ տպաքանակով հրատարակվել է Չուվաշիայի պետական հումանիտար համալսարանի հետ համատեղ։ Հրատարակությունը ներառում է նաև հայ նկարիչ Միշա Գրիգորյանի աշխատանքները։
Կողմերը վերահաստատել են համագործակցությունը շարունակելու և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ ակտիվ երկխոսությունը պահպանելու պատրաստակամությունը։

Главный уполномоченный по делам диаспоры РА провел встречу с председателем Армянской общины Чувашской Республики Александром Ахвердяном
30 Июля 2026
30 июля Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян провел встречу с председателем Армянской общины Чувашской Республики Александром Ахвердяном.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся деятельности армянской общины региона, реализуемых образовательных и культурных инициатив, а также перспектив дальнейшего сотрудничества с Республикой Армения.
Александр Ахвердян представил деятельность армянской воскресной школы и хореографического ансамбля, действующих при общине, а также сообщил, что в ближайшее время в центре Чебоксар начнется строительство первой армянской церкви, что станет важным событием для армянской общины региона.
В завершение встречи Александр Ахвердян передал Заре Синаняну в подарок русско-армянско-чувашский словарь, изданный ограниченным тиражом совместно с Чувашским государственным гуманитарным университетом. Издание также включает работы армянского художника Миши Григоряна.
Стороны подтвердили готовность к продолжению сотрудничества и поддержанию активного диалога по вопросам, представляющим взаимный интерес.