Հ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Չուվաշիայի Հանրապետության հայկական համայնքի նախագահ Ալեքսանդր Հախվերդյանի հետ
30 Հուլիսի 2026
Հուլիսի 30-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Չուվաշիայի Հանրապետության հայկական համայնքի նախագահ Ալեքսանդր Հախվերդյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանի հայկական համայնքի գործունեությանը, իրականացվող կրթական և մշակութային նախաձեռնություններին, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության հետ հետագա համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր։
Ալեքսանդր Հախվերդյանը ներկայացրել է համայնքին կից գործող հայկական կիրակնօրյա դպրոցի և պարային համույթի գործունեությունը։ Նա նաև տեղեկացրել է, որ առաջիկայում Չեբոկսարի քաղաքի կենտրոնում կմեկնարկի տարածաշրջանի առաջին հայկական եկեղեցու շինարարությունը, ինչը կարևոր իրադարձություն կլինի Չուվաշիայի Հանրապետության հայ համայնքի կյանքում։
Հանդիպման ավարտին Ալեքսանդր Հախվերդյանը Զարեհ Սինանյանին նվիրել է ռուսերեն-հայերեն-չուվաշերեն բառարան, որը սահմանափակ տպաքանակով հրատարակվել է Չուվաշիայի պետական հումանիտար համալսարանի հետ համատեղ։ Հրատարակությունը ներառում է նաև հայ նկարիչ Միշա Գրիգորյանի աշխատանքները։
Կողմերը վերահաստատել են համագործակցությունը շարունակելու և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ ակտիվ երկխոսությունը պահպանելու պատրաստակամությունը։

High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia met with Alexander Hakhverdyan, President of the Armenian Community of the Chuvash Republic
30 July 2026
On July 30, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, met with Alexander Hakhverdyan, President of the Armenian Community of the Chuvash Republic.
The meeting focused on the activities of the Armenian community in the region, its ongoing educational and cultural initiatives, and opportunities to further strengthen cooperation with the Republic of Armenia.
Mr. Hakhverdyan presented the work of the community’s Armenian Sunday School and dance ensemble. He also noted that construction of the first Armenian church in the Chuvash Republic is expected to begin soon in the center of Cheboksary, marking a significant milestone for the local Armenian community.
At the conclusion of the meeting, Mr. Hakhverdyan presented Mr. Sinanyan with a Russian–Armenian–Chuvash Dictionary, published in a limited edition in cooperation with the Chuvash State University of Humanities. The publication also features works by Armenian artist Misha Grigoryan.
Both parties reaffirmed their commitment to continuing our cooperation and maintaining an active dialogue on issues of mutual interest.