Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Իսկանդար Կարադանայանի, Զիթջյան Րաֆիի, Պաղտոյան Գևորգի, Վարդանյան Հարութի և Խաչֆաջյան Կիրկորի հետ
24 Օգոստոսի 2026
Օգոստոսի 24-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Ռամկավար Ազատական Կուսակցության համանախագահ Իսկանդար Կարադանայանի և Հալեպի Սարգիս Ջեմբերջյան երկրորդական վարժարանի հոգաբարձության ու խնամակալության կազմի անդամներ Զիթջյան Րաֆիի, Պաղտոյան Գևորգի, Վարդանյան Հարութի և Խաչֆաջյան Կիրկորի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հալեպի հայ համայնքի ներկա իրավիճակը, կրթության ոլորտում առկա մարտահրավերները, ինչպես նաև ուսուցիչների վերապատրաստման և կրթական ծրագրերի զարգացմանն առնչվող հարցերը։
Զարեհ Սինանյանը կարևորել է սփյուռքահայ կրթական հաստատությունների շարունակական գործունեությունն ու համայնքային ներուժի պահպանմանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև հյուրերին հրավիրել մասնակցելու 2026 թվականի նոյեմբերին Երևանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական երրորդ գագաթնաժողովին։

Заре Синанян встретился с Искандаром Караданаяном, Рафи Зитджяном, Геворгом Пахтояном, Арутом Варданяном и Киркором Хачфаджяном
24 Августа 2026
24 августа Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян встретился с членами Центрального правления армянской либерально-демократической партии «Рамкавар-Азатакан» (РАП), Искандаром Караданаяном, а также с членами попечительского и опекунского состава средней школы имени Саркиса Джемберджяна в Алеппо- Рафи Зитджяном, Геворгом Пахтояном, Арутом Варданяном и Киркором Хачфаджяном.
В ходе встречи обсуждались нынешняя ситуация в армянской общине Алеппо, существующие вызовы в сфере образования, а также вопросы, связанные с повышением квалификации учителей и развитием образовательных программ.
Заре Синанян подчеркнул важность продолжения деятельности армянских образовательных учреждений в диаспоре и усилий, направленных на сохранение потенциала общин. Он также пригласил гостей принять участие в Третьем Всемирном армянском саммите, который состоится в Ереване в ноябре 2026 года.