Չորրորդ օրվա կրթական ծրագիրը մեկնարկել է «Համագործակցություն Հայաստանի և այլ երկրների միջև նորարարության և ձեռներեցության ոլորտում» թեմայով դասախոսությամբ
29 Օգոստոսի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակում շարունակվում են կրթական և ճանաչողական միջոցառումները, որոնց նպատակն է զարգացնել սփյուռքահայ երիտասարդների մասնագիտական և առաջնորդական հմտությունները, ինչպես նաև խթանել նրանց ակտիվ ներգրավվածությունը Հայաստանի զարգացման գործընթացներում։
Չորրորդ օրվա կրթական ծրագիրը մեկնարկել է «Համագործակցություն Հայաստանի և այլ երկրների միջև նորարարության և ձեռներեցության ոլորտում» թեմայով դասախոսությամբ, որը վարել է ԱՅ ՍԻ Հայաստանյան ազգային կոմիտեի գործադիր խորհրդի անդամ, Առևտրի և ներդրումային հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Մարգարյանը։ Դասախոսության ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են միջազգային համագործակցության հաջողված փորձին, նորարարական էկոհամակարգերի զարգացման հնարավորություններին և Հայաստանի ներդրումային ներուժին։
Կրթական միջոցառումները շարունակվել են «Պաշտոնական էթիկա և խոսքի կառավարում» թեմայով դասախոսությամբ, որը վարել է «իԳործ» 2025–2026 թթ. ծրագրի մասնակից Լիլիթ Դանիելյանը։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտոնական խոսքի առանձնահատկությունները և արդյունավետ հաղորդակցության գործիքները։
Օրվա ավարտին երիտասարդ դեսպանները հանդիպել են «reArmenia» հարթակի ներկայացուցիչների հետ։ «reArmenia․ Հայության համագործակցության առաջին քայլը» թեմայով հանդիպման շրջանակում ներկայացվել են հարթակի առաքելությունը, իրականացվող ծրագրերը և սփյուռքի ներուժի ներգրավման նոր հնարավորությունները՝ համահայկական համագործակցության և ազդեցիկ նախաձեռնությունների իրականացման համատեքստում։

The fourth day of the program began with a lecture on “Cooperation Between Armenia and Other Countries in Innovation and Entrepreneurship,”
29 August 2026
The Diaspora Youth Ambassador Program, implemented by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, continues with a series of educational activities and sessions aimed at strengthening the professional and leadership skills of young Armenians from the Diaspora and encouraging their active engagement in Armenia’s development.
The fourth day of the program began with a lecture on “Cooperation Between Armenia and Other Countries in Innovation and Entrepreneurship,” delivered by Hayk Margarian, Member of the Executive Board of the American Chamber of Commerce in Armenia (AmCham Armenia) and Chair of its Trade and Investment Committee. The session explored successful examples of international cooperation, opportunities for developing innovation ecosystems, and Armenia’s investment potential.
The educational program continued with a lecture on “Official Etiquette and Effective Communication,” delivered by Lilit Danielyan, a participant in the 2025-2026 iGorts program. The session focused on the principles of official communication and practical tools for effective public speaking and professional communication.
The day concluded with a meeting with the representatives of the reArmenia platform. Under the theme “reArmenia: The First Step Toward Armenian Collaboration,” the Diaspora Youth Ambassadors learned about the platform’s mission and ongoing initiatives, as well as new opportunities to engage the potential of the Diaspora and advance pan-Armenian cooperation through impactful initiatives.