Չորրորդ օրվա կրթական ծրագիրը մեկնարկել է «Համագործակցություն Հայաստանի և այլ երկրների միջև նորարարության և ձեռներեցության ոլորտում» թեմայով դասախոսությամբ
29 Օգոստոսի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակում շարունակվում են կրթական և ճանաչողական միջոցառումները, որոնց նպատակն է զարգացնել սփյուռքահայ երիտասարդների մասնագիտական և առաջնորդական հմտությունները, ինչպես նաև խթանել նրանց ակտիվ ներգրավվածությունը Հայաստանի զարգացման գործընթացներում։
Չորրորդ օրվա կրթական ծրագիրը մեկնարկել է «Համագործակցություն Հայաստանի և այլ երկրների միջև նորարարության և ձեռներեցության ոլորտում» թեմայով դասախոսությամբ, որը վարել է ԱՅ ՍԻ Հայաստանյան ազգային կոմիտեի գործադիր խորհրդի անդամ, Առևտրի և ներդրումային հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Մարգարյանը։ Դասախոսության ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են միջազգային համագործակցության հաջողված փորձին, նորարարական էկոհամակարգերի զարգացման հնարավորություններին և Հայաստանի ներդրումային ներուժին։
Կրթական միջոցառումները շարունակվել են «Պաշտոնական էթիկա և խոսքի կառավարում» թեմայով դասախոսությամբ, որը վարել է «իԳործ» 2025–2026 թթ. ծրագրի մասնակից Լիլիթ Դանիելյանը։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտոնական խոսքի առանձնահատկությունները և արդյունավետ հաղորդակցության գործիքները։
Օրվա ավարտին երիտասարդ դեսպանները հանդիպել են «reArmenia» հարթակի ներկայացուցիչների հետ։ «reArmenia․ Հայության համագործակցության առաջին քայլը» թեմայով հանդիպման շրջանակում ներկայացվել են հարթակի առաքելությունը, իրականացվող ծրագրերը և սփյուռքի ներուժի ներգրավման նոր հնարավորությունները՝ համահայկական համագործակցության և ազդեցիկ նախաձեռնությունների իրականացման համատեքստում։

Четвертый день программы начался с лекции на тему «Сотрудничество Армении и других стран в области инноваций и предпринимательства»
29 Августа 2026
В рамках программы «Молодой посол диаспоры» Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА продолжаются образовательные и познавательные мероприятия, направленные на развитие профессиональных и лидерских навыков армянской молодежи диаспоры, а также на ее активное участие в процессах развития Армении.
Четвертый день программы начался с лекции на тему «Сотрудничество Армении и других стран в области инноваций и предпринимательства», которую провел Айк Маргарян, член Исполнительного совета Армянского национального комитета Международной торговой палаты, председатель Комитета по торговле и инвестициям. В ходе лекции участники ознакомились с успешным опытом международного сотрудничества, возможностями развития инновационных экосистем и инвестиционным потенциалом Армении.
Образовательная программа продолжилась лекцией на тему «Официальная этика и управление речью», которую провела Лилит Даниелян, участница программы «ИГОРЦ» 2025–2026 годов. В ходе встречи были обсуждены особенности официальной речи и эффективные инструменты коммуникации.
В конце дня молодые послы встретились с представителями платформы «реАрмения». В рамках встречи на тему «реАрмения»: Первый шаг в армянском сотрудничестве» были представлены миссия платформы, реализуемые программы и новые возможности для вовлечения потенциала диаспоры в развитие общеармянского сотрудничества и реализацию значимых инициатив.