Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Հայ-լեհական դարավոր բարեկամության պուրակ»-ի հանդիսավոր բացման արարողությունը
03 Սեպտեմբերի 2026
Նույն օրը Զաբժե քաղաքում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Հայ-լեհական դարավոր բարեկամության պուրակ»-ի հանդիսավոր բացման արարողությունը։
Նախաձեռնության հեղինակը Լեհաստանում (Սիլեզիա) Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանն է։
Պուրակի հանդիսավոր ժապավենը կտրել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և Զաբժեի քաղաքապետ Կամիլ Զբիկովսկին։
Բացման արարողության ընթացքում Զարեհ Սինանյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ անդրադառնալով լեհահայ համայնքի բազմադարյա պատմությանը, հայ-լեհական բարեկամական հարաբերությունների նշանակությանը և սփյուռքի դերակատարությանը երկու երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման գործում։
Շնորհավորական ելույթներով հանդես են եկել նաև քաղաքապետ Կամիլ Զբիկովսկին և պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանը։
Միջոցառմանը մասնակցել են Լեհաստանում Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր հովիվ Հոգեշնորհ Տ. Մինաս աբեղա Հախվերդյանը, Զաբժեի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներ, հայ համայնքի անդամներ և բազմաթիվ հյուրեր։

Zareh Sinanyan participated in the “Park of Centuries-Long Armenian-Polish Friendship” official inauguration in the city of Zabrze
03 September 2026
On the same day, Zareh Sinanyan participated in the “Park of Centuries-Long Armenian-Polish Friendship” official inauguration in the city of Zabrze.
The initiative was launched by Hraczja Bojadżjan, Honorary Consul of the Republic of Armenia in Silesia, Poland.
The ceremonial ribbon was cut by High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan and Kamil Żbikowski, Mayor of Zabrze.
During the opening ceremony, High Commissioner Zareh Sinanyan delivered welcoming remarks, highlighting the centuries-old history of the Armenian community in Poland, the significance of Armenian-Polish friendly relations, and the role of the diaspora in strengthening cooperation between the two countries.
Congratulatory remarks were also delivered by Mayor Kamil Żbikowski and Honorary Consul Hraczja Bojadżjan.
The ceremony was attended by Rev. Fr. Minas Hakhverdyan, Spiritual Pastor of the Armenian Apostolic Holy Church in Poland, representatives of the Zabrze municipal authorities, members of the Armenian community, and various guests.