ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն աշխատանքային այցով Լեհաստանում է
Աշխատանքային այցի շրջանակում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Լեհաստանի 5-րդ հայկական մշակութային փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությանը։
Հոբելյանական այս խոշոր մշակութային իրադարձությունն արդեն հինգերորդ անգամ անցկացվում է Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության և ազգային ու էթնիկ փոքրամասնությունների համատեղ հանձնաժողովի անդամ, Լեհաստանում (Սիլեզիա) Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանի նախաձեռնությամբ և անմիջական ջանքերով։
Տարիների ընթացքում փառատոնը դարձել է Լեհաստանում հայկական մշակույթի ներկայացման և հայ-լեհական մշակութային համագործակցության կարևորագույն հարթակներից մեկը։
Բացման արարողությանը ողջույնի և շնորհավորական խոսքով հանդես է եկել Զարեհ Սինանյանը։ Իր ելույթում Գլխավոր հանձնակատարը բարձր է գնահատել փառատոնի նշանակությունը՝ ընդգծելով, որ այն նպաստում է լեհական հասարակությանը հայկական հարուստ մշակույթի, երաժշտության և ավանդույթների առավել լայն ճանաչմանը։ Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Հրաչյա Բոյաջյանին՝ հայապահպանության, համայնքային կյանքի զարգացման և հայ-լեհական մշակութային երկխոսության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող հետևողական գործունեության համար։
Միջոցառմանը մասնակցել են Լեհաստանի խորհրդարանի անդամներ, նահանգային, մարզային և քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, մշակույթի, բիզնեսի և հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Լեհաստանի հայ համայնքի անդամներ։

Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения находится с рабочим визитом в Польше
В рамках рабочего визита Заре Синанян принял участие в торжественной церемонии открытия 5-го Армянского культурного фестиваля в Польше.
Это юбилейное крупное культурное мероприятие уже в пятый раз проводится по инициативе и при непосредственном содействии члена Совместной комиссии правительства Республики Польша и национальных и этнических меньшинств, почётного консула Республики Армения в Польше (Силезия) Грачьи Бояджяна.
За годы своего проведения фестиваль стал одной из важнейших площадок для представления армянской культуры в Польше и развития армяно-польского культурного сотрудничества.
На церемонии открытия Заре Синанян выступил с приветственной и поздравительной речью. В своём выступлении Главный уполномоченный высоко оценил значение фестиваля, подчеркнув, что он способствует более широкому знакомству польского общества с богатой армянской культурой, музыкой и традициями. Он также выразил благодарность Грачье Бояджяну за последовательную деятельность, направленную на сохранение армянской идентичности, развитие жизни общины и укрепление армяно-польского культурного диалога.
В мероприятии приняли участие депутаты парламента Польши, представители воеводских, региональных и городских властей, высокопоставленные должностные лица, представители сфер культуры, бизнеса и общественного сектора, а также члены армянской общины Польши.