ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն աշխատանքային այցով Լեհաստանում է
Աշխատանքային այցի շրջանակում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Լեհաստանի 5-րդ հայկական մշակութային փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությանը։
Հոբելյանական այս խոշոր մշակութային իրադարձությունն արդեն հինգերորդ անգամ անցկացվում է Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության և ազգային ու էթնիկ փոքրամասնությունների համատեղ հանձնաժողովի անդամ, Լեհաստանում (Սիլեզիա) Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանի նախաձեռնությամբ և անմիջական ջանքերով։
Տարիների ընթացքում փառատոնը դարձել է Լեհաստանում հայկական մշակույթի ներկայացման և հայ-լեհական մշակութային համագործակցության կարևորագույն հարթակներից մեկը։
Բացման արարողությանը ողջույնի և շնորհավորական խոսքով հանդես է եկել Զարեհ Սինանյանը։ Իր ելույթում Գլխավոր հանձնակատարը բարձր է գնահատել փառատոնի նշանակությունը՝ ընդգծելով, որ այն նպաստում է լեհական հասարակությանը հայկական հարուստ մշակույթի, երաժշտության և ավանդույթների առավել լայն ճանաչմանը։ Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Հրաչյա Բոյաջյանին՝ հայապահպանության, համայնքային կյանքի զարգացման և հայ-լեհական մշակութային երկխոսության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող հետևողական գործունեության համար։
Միջոցառմանը մասնակցել են Լեհաստանի խորհրդարանի անդամներ, նահանգային, մարզային և քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, մշակույթի, բիզնեսի և հասարակական ոլորտների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Լեհաստանի հայ համայնքի անդամներ։

High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan is on a working visit to Poland
As part of the visit, High Commissioner Sinanyan attended the official opening ceremony of the 5th Festival of Armenian Culture in Poland.
This major cultural event, marking its fifth edition, was organized on the initiative and through the dedicated efforts of Hraczja Bojadżjan, Member of the Joint Commission of the Government of Poland and National and Ethnic Minorities and Honorary Consul of the Republic of Armenia in Silesia, Poland.
Over the years, the festival has become one of the key platforms for showcasing Armenian culture in Poland and promoting Armenian-Polish cultural cooperation.
During the opening ceremony, High Commissioner Zareh Sinanyan delivered welcoming and congratulatory remarks. In his speech, the High Commissioner highlighted the significance of the Festival, noting that it contributes to broader awareness and appreciation of Armenia’s rich culture, music, and traditions among Polish society. He also expressed his appreciation to Hraczja Bojadżjan for his consistent efforts to preserve Armenian identity, support the development of community life, and strengthen Armenian-Polish cultural dialogue.
The event was attended by members of the Polish Parliament, representatives of provincial, regional, and municipal authorities, senior officials, representatives of the cultural, business, and civil society sectors, as well as members of the Armenian community in Poland.