Սփյուռքի մասնագետների համար մեկնարկում է «իԳործ» ծրագիրը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «իԳործ» բացառիկ ծրագիրը եւ սփյուռքահայ մասնագետներին հրավիրում աշխատելու Հայաստանի պետական մարմիններում: Ծրագիրը նպատակ ունի նպաստել պետության կառավարման գործում սփյուռքի ինտելեկտուալ ներուժի ներգրավմանը և մասնագիտական հայրենադարձության գործընթացի ակտիվացմանը:
Ըստ պետական օղակների կողմից ներկայացված մասնագիտական կարիքների՝ ծրագրի շրջանակներում սփյուռքահայ մասնագետները գործունեություն կծավալեն Հայաստանի Հանրապետության գրեթե բոլոր նախարարություններում և կառավարությանն առնթեր մարմիններում՝ ներդնելով սեփական փորձն ու գիտելիքները համապատասխան ոլորտների բարելավման և զարգացման, քաղաքականությունների և ծրագրերի մշակման գործում:
Ծրագրին դիմելու համար անհրաժեշտ է ունենալ մագիստրոսի կամ ավելի բարձր գիտական աստիճան: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մասնակիցներին կտրամադրի ավիատոմս և 336 հազար դրամ գումար կեցության ծախսերը հոգալու համար: Ծրագիրը կտեւի մեկ տարի եւ կմեկնարկի հուլիսի 1-ից:
Մասնակցելու համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտադիմումը մինչ ապրիլի 15-ը հետեւյալ հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/pages/97/igorts:

«ИГОРЦ» Программа, которая даст возможность специалистам из диаспоры работать в правительстве Армении.
06 Марта 2020
Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры РА запускает беспрецедентную программу «иГорц» и приглашает специалистов из армянской диаспоры для работы в государственных органах Армении.
В соответствии с предоставленными государственными органами профессиональными требованиями, в рамках программы армянские специалисты из диаспоры будут работать в государственной системе и смогут применять свой опыт и знания в разработке политики и программ совершенствования и развития соответствующих областей.
Если у Вас есть степень магистра или выше, и Вы готовы жить и работать в Армении в течение одного года, значит эта возможность именно для Вас.
Расходы по реализации проекта для участников берет на себя Аппарат главного Уполномоченного по делам диаспоры РА, в частности: