Սփյուռքի մասնագետների համար մեկնարկում է «իԳործ» ծրագիրը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «իԳործ» բացառիկ ծրագիրը եւ սփյուռքահայ մասնագետներին հրավիրում աշխատելու Հայաստանի պետական մարմիններում: Ծրագիրը նպատակ ունի նպաստել պետության կառավարման գործում սփյուռքի ինտելեկտուալ ներուժի ներգրավմանը և մասնագիտական հայրենադարձության գործընթացի ակտիվացմանը:
Ըստ պետական օղակների կողմից ներկայացված մասնագիտական կարիքների՝ ծրագրի շրջանակներում սփյուռքահայ մասնագետները գործունեություն կծավալեն Հայաստանի Հանրապետության գրեթե բոլոր նախարարություններում և կառավարությանն առնթեր մարմիններում՝ ներդնելով սեփական փորձն ու գիտելիքները համապատասխան ոլորտների բարելավման և զարգացման, քաղաքականությունների և ծրագրերի մշակման գործում:
Ծրագրին դիմելու համար անհրաժեշտ է ունենալ մագիստրոսի կամ ավելի բարձր գիտական աստիճան: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մասնակիցներին կտրամադրի ավիատոմս և 336 հազար դրամ գումար կեցության ծախսերը հոգալու համար: Ծրագիրը կտեւի մեկ տարի եւ կմեկնարկի հուլիսի 1-ից:
Մասնակցելու համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտադիմումը մինչ ապրիլի 15-ը հետեւյալ հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/pages/97/igorts:

"IGORTS" A Program for Diaspora Professionals to Work in Armenia's Government
The Republic of Armenia’s Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is proud to launch “iGorts”, an unprecedented program which invites Diaspora Armenian professionals to work in Armenia’s state institutions.
Within the framework of the program, Diaspora Armenian professionals/specialists will be placed in State agencies in need of their expertise and will have the opportunity to lend their experience and knowledge toward improving and developing the state institution and its policies and programs.
If you have a master's degree or higher, and are willing to live and work in Armenia for one year, then this program is for you.
Program costs for the participants will be covered by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, in the form of: