Շարունակվում է Զարեհ Սինանյանի այցը Ռուսաստան
Մոսկվա աշխատանքային այցի ընթացքում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն այցելեց «Սկոլովո» նորարարական կենտրոն, շրջեց և ծանոթացավ հայազգի սթարթափերների հետ: «TryFit» ընկերության գրասենյակում սթարթափի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Վահան Մարտիրոսյանը հանձնակատարին ներկայացրեց, թե ինչպես է ընդամենը վայրկյանների ընթացքում 3D մոդելավորման միջոցով և 12 հատուկ չափանիշների գնահատմամբ հաճախորդին ցուցադրվում իր ոտնաթաթերի առանձնահատկություններին ամենահարմար չափսն ու մոդելը և գործընկեր հարյուրավոր խանութներից առաջարկում լավագույն տարբերակները: Այսօր սթարթափն օգտագործվում է միլիոնավոր մարդկանց կողմից բազմաթիվ երկրներում: Բացի այդ՝ «TryFit»-ը սկանավորման միջոցով արտադրում է օգտատիրոջ ոտքին համապաստխան անհատական ներդիրներ, որոնք ապահովում են հարմարավետ, առողջ, ճիշտ քայլքն ու կեցվածքը: Վահան Մարտիրոսյանը նշեց, որ ցանկություն և պատրաստակամություն կա գործունեություն ծավալել նաև Հայաստանում: Զարեհ Սինանյանն ընդգծեց, որ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը պատրաստ է աջակցել այս նախաձեռնությանը: Մի շարք հայտնի ընկերություններում նորարարության որոնման և ստեղծման ոլորտի պատասխանատու Մաքսիմ Բարսամյանը ցանկություն հայտնեց Հայաստանում անցկացնել ոլորտային խորհրդատվություններ և էքսպերտիզա:
Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատանը Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպեց «Ռուսաստանի հայերի միավորում» կազմակերպության անդամների հետ: Զարեհ Սինանյանը նախ ներկայացրեց գրասենյակի ծրագրերը, սփյուռքի քարտեզագրման շուրջ իրականացվող աշխատանքները, հայրենադարձության գործընթացը, հայրենադարձների ռեսուրս կենտրոն ստեղծելու գաղափարը: Ներկաները հանձնակատարին հարցեր ուղղեցին զինվորական ծառայության, գրասենյակի կառուցվածքի, ծրագրերին մասնակցելու ընթացակարգերի վերաբերյալ: Առաջարկներ հնչեցին իրականացնել ուսանողական համահայկական հավաքներ, ստեղծել հայ համայնքների միջև կրթական և մշակութային փորձի փոխանակման հարթակներ:
Հաջորդ հանդիպումը Մոսկվայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու երիտասարդական համայնքի ներկայացուցիչների հետ էր: Երիտասարդները պատմեցին իրենց գործունեության, միջոցառումների, ամառային ճամբարների կազմակերպման դժվարությունների ու մինչ այժմ ունեցած արդյունքների մասին, պատրաստակամություն հայտնեցին ավելի սերտ համագործակցել հանձնակատարի գրասենյակի հետ:
Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպեց նաև «Լսարան» նախաձեռնության անդամների հետ: Այս նախաձեռնությունը նախևառաջ կրթական հարթակ է, որը կազմակերպում է ամենամյա միջազգային համաժողովներ, դառնում համախմբման, կամավորության զարգացման, սերունդների հանդիպման հետաքրքիր վայր: Զարեհ Սինանյանը նախ մասնակիցներին ներկայացրեց նախորդ 8 ամսիների ընթացքում սփյուռքի հետ տարված աշխատանքը, արդունքները, ուղղությունները, նոր ծրագրերը, կարևորեց սփյուռքում հայաստանակետրոն ինքնության ձևավորման, հայ լինելը հեռանկարային դարձնելու հնարավորությունները: Խոսվեց նաև համայնքային կառույցների հզորացման, կազմակերպվածության բարձրացման և ցանցային աշխատանքի արդյունավետության մասին: Նախաձեռնության անդամները նշեցին, որ սյս տարի «Լսարան»-ի համաժողովը  կիրականացվի ապրիլի 10-12-ը և կլինի թվով 6-րդը: Նախաձեռնությունն ընդլայնել է աշխարհագրությունը՝ իր թիմում ներգարվելով մասնակիցներ Կրասնոդարից, շուտով նաև՝ Պետերբուրգից: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին սփյուռքի մյուս համայնքների հայ երիտասարդների, Հայաստանում նմանատիպ գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների հետ կապերի հաստատմանը, համաժողովի կազմակերպման ընթացքին առնչվող հարցեր:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը եղավ նաև Յարոսլավլում, ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Վահագն Խաչատրյանի ուղեկցությամբ այցելեց Սուրբ Գևորգ եկեղեցի և «Նաիրի» մշակութային կենտրոն, ծանոթացավ 160 աշակերտ ունեցող կենտրոնի գործունեությանը, շրջեց հայերենի, հայ երգ ու պարի, դուդուկի, շախմատի դասարաններում: Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպեց տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Զարեհ Սինանյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց նրանց Հայաստանի և հայ ժողովրդի անունը բարձր պահելու, միևնույն ժամանակ բնակության երկրի արժանապատիվ քաղաքացի լինելու համար: Այնուհետ ներկաները ծանոթացան հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությանը, ծրագրերին, ուղղություններին, նոր գործառույթներին: Հարցեր ուղղվեցին հայրենադարձության, օրենսդրական բարեփոխումների, Հայաստանի Հանրապետության անձնագիր ստանալու ընթացակարգի, հակահայկական քարոզչության դեմ պայքարի մասին: Համայնքի անդամներին հետաքրքրում էր նաև, թե արդյոք հանձնակատարը սփյուռքում ունենալու է իր ներկայացուցիչներին: Զարեհ Սինանյանն ընդգծեց, որ ձևաչափը դեռ հստակ չէ, բայց նման գաղափար կա և խոշոր համայնքներում ներդրվելու է:

Заре Синанян провел ряд встреч в России
Во время рабочего визита в Москву Верховный комиссар по делам диаспоры Заре Синанян посетил инновационный центр «Сколково», осмотрел и ознакомился с армянскими стартапами.
Основатель и генеральный директор TryFit Ваан Мартиросян представил Комиссару, как за 12 секунд с помощью 3D-моделирования и оценки 12 конкретных критериев клиенту представляется самый удобный размер и модель его стопы и предлагают лучшее из сотен магазинов-партнеров.
«Сегодня стартапы используются миллионами людей во многих странах. Кроме того, TryFit сканирует и представляет пользователю индивидуальные стельки, обеспечивая удобное, здоровое положение. Ваан Мартиросян отметил, что есть желание и готовность работать в Армении. Заре Синанян подчеркнул, что офис Верховного комиссара диаспоры готов поддержать эту инициативу. Максим Барсамян, руководитель отдела инновационных исследований в ряде известных компаний, выразил желание провести отраслевой консалтинг и экспертизу в Армении.
В посольстве Армении в России Верховный комиссар встретился с членами Союза армян России. Заре Синанян представил программы офиса, картографию диаспоры, процесс репатриации, идею создания ресурсного центра по репатриации. Присутствующие задавали вопросы о военной службе, структуре офиса, порядке участия в программах. Были внесены предложения по организации общеармянских студенческих встреч, по созданию образовательных и культурных обменов между армянскими общинами.
Следующая встреча была с представителями молодежного сообщества Армянской католической церкви в Москве. Молодые люди рассказали о своей деятельности, трудностях в организации летних лагерей и о достигнутых на сегодняшний день результатах, выразили желание более тесно сотрудничать с офисом комиссара.
Верховный комиссар также встретился с членами инициативы «Аудитория». Эта инициатива является, прежде всего, образовательной платформой, которая организует ежегодные международные конференции, став привлекательной площадкой для консолидации поколений. Заре Синанян представил участникам работу, проделанную в диаспоре за последние 8 месяцев, ее цели, направления, новые программы, осветил возможности формирования армяно-центристской идентичности в диаспоре и возможности сделать ее перспективной.
Говорили и об укреплении структур сообщества, повышении организованности и эффективности сетевой работы. Члены инициативы «Аудитория» отметили, что в этом году 10-12 апреля пройдет 6-я конференция «Аудитории». Инициатива расширила свою географию, привлекая участников из Краснодара, а вскоре - и из Санкт-Петербурга. В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с установлением контактов с армянской молодежью из других армянских общин диаспоры, организацией подобных мероприятий в Армении.
Заре Синанян побывал и в Ярославле. В сопровождении Почетного консула Республики Армения Ваагна Хачатряна он посетил церковь Св. Геворга и культурный центр «Наири», ознакомился с деятельностью центра. Затем комиссар встретился с представителями местной армянской общины. Заре Синанян прежде всего поблагодарил их за то, что они высоко несут славу Армении и армянского народа и в то же время являются достойными гражданами страны проживания.
Затем участники ознакомились с деятельностью, программами, направлениями, новыми функциями аппарата комиссара. Были заданы вопросы о репатриации, законодательных реформах, процессе получения паспорта Республики Армения, борьбе с антиармянской пропагандой. Члены общины также интересовались, будет ли уполномоченный иметь представителей в диаспоре. Заре Синанян подчеркнул, что формат пока не ясен, но такая идея существует, и она будет инвестирована в крупные общины», - говорится в заявлении.