Մեր հայրենադարձները. Անահիտ Ակկամ
Երբ անցած գարնանը Անահիտ Ակկամը միացավ Առողջապահության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի աշխատանքներին, չէր էլ կարող պատկերացնել, որ ընդամենը մեկ տարի անց աշխատելու է աշխարհի առողջապահական ամենամեծ ճգնաժամերից մեկի հետաբեմում:
Անահիտը կամ պարզապես Անին, Հայաստան է տեղափոխվել Արաբական Միացյալ Էմիրություններից 2008-ին, ապա Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում ստացել է անգլերենի մասնագետի և լրագրողի որակավորում: Նա ցանկանում է իր կարիերան ծավալել հենց հանրային առողջապահության ոլորտում, որովհետև այնտեղ «նոր բաներ սովորելու հնարավորությունը շատ մեծ է»: Վերջին մի քանի շաբաթներն դա ապացուցեցին՝ ավելի, քան երբևէ:
Չնայած աշխարհը պատած քաոսին և հուսահատությանը՝ Անին վստահ է, որ Հայաստանը Կորոնավիրսին հաղթահարելու է: Նա ինչպես Առողջապահության նախարարության ամբողջ անձնակազմը վերջին օրերին հրաժարվել են սովորական 9-ից 6-ը աշխատանքային գրաֆիկից և անցել շուրջօրյա ռեժիմի: «Մենք միշտ էլ միասնական ենք եղել, բայց հիմա դա ակնհայտ է ավելի քան երբեք: Մեզնից յուրաքանչյուրն իր առաջադրանքն ունի, բայց մենք անընդհատ աջակցում ենք իրար ավելի արագ և արդյունավետ աշխատելու համար: Յուրաքանչյուրս մեր անձնական ժամանակն ենք ներդնում»: Հպարտանալով իր գործնկերների աշխատանքով` նա նշում է, որ չի կարող չհպարտանալ նաև բնակչության ուժգին արձագանքով, և օրինակ է բերում այն փաստը, որ կամավորների հավաքագրման մասին հայտարարությունը տարածելուց մի քանի ժամ հետո գրանցվեց 2000 հայտ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե որն է այս պարագայում պաշտպանվելու ամենալավ միջոցը, Անին վստահեցնում է, որ ամենակարևորը պետք չէ խուճապի մատնվել, պարզապես զգոն լինել և հետևել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) և Առողջապահության նախարարության ինքնամեկուսացման ուղեցույցին: Լավագույն պաշտպանությունը հաստատուն իմանալն է, որ դուք և ձեր հարազատները քաջատեղյակ եք և ձեռնարկել եք անվտանգության համապատասխան միջոցները։
Ի սկզբանե իր ֆեյսբուքյան հումորային մեմերով հայտնի Անին Կորոնավիրուսին ևս հումորով էր վերաբերվում: «Առաջին մեմերն այն մասին էին, թե որքան ծիծաղաշարժ է Կորոնավիրուսը: Հետո մեմերը դարձան «զոմբի ապոկալիպսիսի» և «աշխարհի վերջի» մասին: Հիմա, երբ մարդիկ այս իրավիճակն ավելի լուրջ են ընկալում, մեմերը դարձել են հետաքրքիր միջոց ԱՀԿ-ի ուղեցույցերը ներկայացնելու համար, երբ մարդիկ դեռ ինքնամեկուսացման մեջ են:
Ինչպես Անին է ասում, «սա միակ իրավիճակն է, երբ մենք կարող ենք աշխարհը փրկել՝ տանը գիշերազգեստով նստած»: Եկեք յուրաքանչյուրս անենք մեզ հասանելիք մասը:

Наши репатрианты: Анаит Аккам
Когда прошлой весной Анаит Аккам пришла в Департамент по связям с общественностью Министерства здравоохранения РА, то не могла представить, что всего через год она будет работать “за кулисами” одного из крупнейших в мире кризисов в области здравоохранения.
Анаит, или просто Энни, переехала в Армению из Объединенных Арабских Эмиратов в 2008 году, а затем в Ереванском государственном лингвистическом университете им. Брюсова получила квалификацию специалиста английского языка и журналиста. Она хотела продолжить карьеру именно в сфере общественного здравоохранения, потому что там “всегда есть возможность узнать что-то новое”. Последние несколько недель доказали это более чем никогда.
Несмотря на хаос и отчаяние в мире, Энни уверена, что Армения противостоит Коронавирусу. Она и её команда выпали из обычного рабочего графика с 9 до 6 и переключились на круглосуточную работу. “Мы всегда были едины, но сейчас это стало более очевидным, чем когда-либо. У каждого из нас есть своя задача, и мы постоянно поддерживаем друг друга, чтобы работать быстрее и эффективнее. Каждый из нас вкладывает даже свое личное время”. Она отмечает, что помимо работы своей команды, не может не гордиться реакцией всего населения страны. “Когда мы объявили о наборе добровольцев-волонтёров, так много людей хотели зарегистрироваться, что за несколько часов у нас уже было 2000 заявок».
Отвечая на вопрос о том, как лучше всего защитить себя в этом случае, Энни уверяет, что самое важное, что нужно помнить, - это не паниковать, просто быть бдительными и следовать руководящим принципам самоизоляции ВОЗ и Министерства здравоохранения. Лучшая защита - убедиться, что вы и ваши родственники хорошо осведомлены и приняли надлежащие меры безопасности.
Первоначально Энни, известная своими юмористическими мемами на Facebook-е, Коронавирус также рассматривался с юмором. “Первые мемы были о том, как забавен Коронавирус. Затем мемы стали о «зомби-апокалипсисе» и «конце света». Теперь, когда люди относятся к этой ситуации более серьезно, мемы стали интересным способом представить Руководство ВОЗ, пока Вы в самоизоляции”.
Как говорит Энни, это единственный способ спасти мир, оставаясь дома и в нашей ночной пижаме. Давайте каждый из нас сделает свою часть всеобщего дела.