Մեր հայրենադարձները. Հասմիկ Մովսիսյան
Չնայած արմատները հայկական էին՝ Հասմիկը մեծացել է որպես լիարժեք չեխ. մութ ու ցուրտ տարիներին նրա ընտանիքը Երևանից տեղափոխվեց Կենտրոնական Եվրոպա: «Տունը» Պրահան էր, հետագայում Լոնդոնը, որտեղ նա աշխատում էր ամերիկյան դեսպանատանը՝ որպես չեխերենից անգլերենի թարգմանիչ: Որոշ շրջան ապրելով Խորհրդային Հայաստանում՝ նա իր այդ փորձառություն արտապատկերումը չզգաց այն սփյուռքահայերի շրջանում, որոնց առնչվում էր: «Հայ լինելու» հանդեպ հետաքրքրությունը վերաճեց կյանքի ավելի ուշ փուլում, երբ Հայ դատի պաշտպանությամբ զբաղվող համայնքին ծանոթացավ ու ավելի շատ իրազեկվեց Հայոց ցեղասպանության մասին:
Երաժշտությունը Հասմիկի ինքնատահայտման նախընտրելի միջոցն է: 2008-ին նա երաժշտության հանդեպ իր կիրքը միահյուսեց բիզնես կառավարմանն ու արվեստին՝ ստեղծելով «Հայաստանի երաժշտությունը» ՀԿ-ը, որը միտված է պահպանելու հայկական երաժշտական ժառանգությունն ու հանրահռչակելու այն: 10 տարվա ընթացքում կազմակերպությունը անցկացրել է հայկական երաժշտական ժառանգությանը նվիրված մի քանի փառատոն և շարունակում է օգնել երաժիշտներին վերադառնալ դեպի ազգայինը:
2016-ին կազմակերպությունը Երևանից դուրս տեղափոխելու որոշումից հետո Հասմիկը մեծ առաջընթաց արձանագրեց. երկար տարիներ Հայաստանից դուրս կեցության ընթացքում նա չէր հավատացել անգամ, որ կարող է նորից ապրել իր ծննդավայրում: Նրա համար Հայաստանում ապրելը նշանակում է դառնալ հայոց պատմության մի մասնիկը. «Այնքան շատ փոփոխությունների կարիք կա, և այն, ինչ դու անում ես, առանցքային նշանակություն կարող է ունենալ այդ ամենի մեջ»: Այս գիտակցումն արտասահմանում ապրելու իրականությունը դարձնում է անհեթեթ: Իսկ Հասմիկը հետ չի գնալու իր նախկին իրականություն:
«Այն ամենը, ինչ սփյուռքահայերը մտածում ենք Հայաստանի մասին, ամբողջապես միֆ է»,-հավաստիացնում է Մովսիսյանը: Նա բացահայտել է, որ այժմ երկրում առկա են բազմաթիվ հնարավորություններ՝ հիմք ստեղծելով կյանքի աներևակայելի որակի համար: Իհարկե, լինում են նաև հիասթափության պահեր, սակայն Հայաստան վերադարձողներին Հասմիկը խորհուրդ է տալիս ունենալ սեփական կարծիքն ու վստահել անձնական փորձին: Կլինեն մարդիկ, ովքեր հայաստանյան կյանքը կհամարեն մարտահրավերներով լի, սակայն ճանաչելու համար պետք է անձամբ բացահայտել այն:
Մովսիսյանը պլանավորում է մայիսին անցկացնել «Երևանյան երաժշտական փառատոնը», որը կլինի համաժողով, ցուցադրություն և փառատոն մեկ հարթակում՝ նպատակ ունենալով օգտագործել կազմակերպության միջազգային կապերը հայկական երաժշտական ինդուստրիայի մշակութային և բիզնես որակներն ուսումնասիրելու և զարգացնելու համար: Իսկ ո՞րն է վերջնանպատակը. ստեղծել ավելի բարենպաստ միջավայր երաժիշտների համար և զարգացնել այն ենթակառուցվածքները, որոնք անհրաժեշտ են հաջողելու համար:
Աշխարհում բաժանարար գծերի ավելացմանը զուգահեռ՝ Հասմիկը հավատում է, որ երաժշտության անսահման ուժը կմիավորի մարդկանց: Առաջիկա միջոցառումներին և նախագծերին ծանոթանալու համար հետևեք «Հայաստանի երաժշտությանը» և աջակցեք, որ ազգային երաժշտությանը նոր շունչ հաղորդելու նպատակը դառնա իրականություն:

Our Repats: Hasmik Movsisian
Despite her Armenian roots, Hasmik Movsisian grew up decidedly Czech - her family driven to Central Europe from Yerevan during the dark and cold years. “Home” was Prague, and later, London, where she worked at the US Embassy as a Czech-English interpreter. Raised in Soviet-era Armenia, she didn’t feel that her experiences were reflected among diasporans she encountered. It wasn’t until much later in life that her interest in “being Armenian” was reinvigorated, after finding community in the Armenian Cause and raising awareness surrounding the genocide.
Music was always Hasmik’s preferred medium of expression. In 2008, she combined her passion for business management and the arts to create “Music of Armenia,” an NGO committed to preserving and celebrating the legacy of Armenian music. Over a decade later, the organization has established several festivals celebrating Armenian musical heritage and continues to empower artists moving that tradition forward.
After deciding to base MoA out of Yerevan in 2016, Hasmik experienced a profound paradigm shift: for most of her life, she never believed that living in her country of birth was an option. Now, she can hardly tolerate being away. In her eyes, to live in Armenia is to be apart of its history: “there is so much change needed that regardless of what you do, you will be making a pivotal contribution.” This, for her, made the reality of living abroad seem trivial. She couldn’t go back to her life as it was.“Everything we think we know about Armenia as diasporans is a complete and utter myth,” Movsisian asserts. Far from backwards and destitute, she discovered that the opportunities afforded in the present-day country are abound; providing the foundation for an incredible quality of life and community. Sure, she’s often frustrated by certain local conventions, but her advice to anyone thinking of coming to Armenia is this: rely on your own personal opinions and experiences, not those of others. Some may find life in Armenia more challenging, but it is impossible to know without discovering it for yourself.
Movsisian is in the midst of planning Yerevan Music Week | 11 - 17 May 2020 this Spring, a hybrid conference-showcase-festival that aims to utilize MoA’s extensive international networks to explore and develop both the cultural and business aspects of the music industry in Armenia. Her ultimate goal? To help establish a more prosperous environment for musicians by developing the infrastructure necessary for their success.
In an increasingly divisive world, Hasmik believes in the “limitless power” of music to unite people. To stay updated on upcoming events and projects, follow Music of Armenia and support their endeavor to “breathe new life” into the legacy of Armenian music.