Մեր հայրենադարձները. Հասմիկ Մովսիսյան
Չնայած արմատները հայկական էին՝ Հասմիկը մեծացել է որպես լիարժեք չեխ. մութ ու ցուրտ տարիներին նրա ընտանիքը Երևանից տեղափոխվեց Կենտրոնական Եվրոպա: «Տունը» Պրահան էր, հետագայում Լոնդոնը, որտեղ նա աշխատում էր ամերիկյան դեսպանատանը՝ որպես չեխերենից անգլերենի թարգմանիչ: Որոշ շրջան ապրելով Խորհրդային Հայաստանում՝ նա իր այդ փորձառություն արտապատկերումը չզգաց այն սփյուռքահայերի շրջանում, որոնց առնչվում էր: «Հայ լինելու» հանդեպ հետաքրքրությունը վերաճեց կյանքի ավելի ուշ փուլում, երբ Հայ դատի պաշտպանությամբ զբաղվող համայնքին ծանոթացավ ու ավելի շատ իրազեկվեց Հայոց ցեղասպանության մասին:
Երաժշտությունը Հասմիկի ինքնատահայտման նախընտրելի միջոցն է: 2008-ին նա երաժշտության հանդեպ իր կիրքը միահյուսեց բիզնես կառավարմանն ու արվեստին՝ ստեղծելով «Հայաստանի երաժշտությունը» ՀԿ-ը, որը միտված է պահպանելու հայկական երաժշտական ժառանգությունն ու հանրահռչակելու այն: 10 տարվա ընթացքում կազմակերպությունը անցկացրել է հայկական երաժշտական ժառանգությանը նվիրված մի քանի փառատոն և շարունակում է օգնել երաժիշտներին վերադառնալ դեպի ազգայինը:
2016-ին կազմակերպությունը Երևանից դուրս տեղափոխելու որոշումից հետո Հասմիկը մեծ առաջընթաց արձանագրեց. երկար տարիներ Հայաստանից դուրս կեցության ընթացքում նա չէր հավատացել անգամ, որ կարող է նորից ապրել իր ծննդավայրում: Նրա համար Հայաստանում ապրելը նշանակում է դառնալ հայոց պատմության մի մասնիկը. «Այնքան շատ փոփոխությունների կարիք կա, և այն, ինչ դու անում ես, առանցքային նշանակություն կարող է ունենալ այդ ամենի մեջ»: Այս գիտակցումն արտասահմանում ապրելու իրականությունը դարձնում է անհեթեթ: Իսկ Հասմիկը հետ չի գնալու իր նախկին իրականություն:
«Այն ամենը, ինչ սփյուռքահայերը մտածում ենք Հայաստանի մասին, ամբողջապես միֆ է»,-հավաստիացնում է Մովսիսյանը: Նա բացահայտել է, որ այժմ երկրում առկա են բազմաթիվ հնարավորություններ՝ հիմք ստեղծելով կյանքի աներևակայելի որակի համար: Իհարկե, լինում են նաև հիասթափության պահեր, սակայն Հայաստան վերադարձողներին Հասմիկը խորհուրդ է տալիս ունենալ սեփական կարծիքն ու վստահել անձնական փորձին: Կլինեն մարդիկ, ովքեր հայաստանյան կյանքը կհամարեն մարտահրավերներով լի, սակայն ճանաչելու համար պետք է անձամբ բացահայտել այն:
Մովսիսյանը պլանավորում է մայիսին անցկացնել «Երևանյան երաժշտական փառատոնը», որը կլինի համաժողով, ցուցադրություն և փառատոն մեկ հարթակում՝ նպատակ ունենալով օգտագործել կազմակերպության միջազգային կապերը հայկական երաժշտական ինդուստրիայի մշակութային և բիզնես որակներն ուսումնասիրելու և զարգացնելու համար: Իսկ ո՞րն է վերջնանպատակը. ստեղծել ավելի բարենպաստ միջավայր երաժիշտների համար և զարգացնել այն ենթակառուցվածքները, որոնք անհրաժեշտ են հաջողելու համար:
Աշխարհում բաժանարար գծերի ավելացմանը զուգահեռ՝ Հասմիկը հավատում է, որ երաժշտության անսահման ուժը կմիավորի մարդկանց: Առաջիկա միջոցառումներին և նախագծերին ծանոթանալու համար հետևեք «Հայաստանի երաժշտությանը» և աջակցեք, որ ազգային երաժշտությանը նոր շունչ հաղորդելու նպատակը դառնա իրականություն:

Наши репатрианты: Асмик Мовсисян
Хотя корни у Асмик были армянские, она выросла как полноценная чешка. В темные и холодные годы её семья переехала из Еревана в Центральную Европу. «Домом» для неё была Прага, а затем Лондон, где она работала в посольстве США переводчиком с чешского языка на английский. Прожив какое-то время в Советской Армении, она не “находила” себя среди армян диаспоры, с которыми имела дело. На более позднем этапе жизни у неё возрос интерес к тому, что значит “быть армянином”. После знакомства с общиной, занимающейся вопросами «Ай Дат»-а она более глубоко стала вникать в проблему Геноцида армян.
Музыка является предпочтительным способом самовыражения Асмик. В 2008 году она объединил свою страсть к музыке с управлением бизнесом и искусством, создав неправительственную организацию «Музыка Армении», которая нацелена на сохранение и популяризацию армянского музыкального наследия. В течение 10 лет организация провела несколько фестивалей, посвященных армянскому музыкальному наследию, и продолжает помогать музыкантам возвращаться к национальной музыке.
В 2016 году, после принятия решения о переносе организации в Ереван, она добилась больших успехов. В течение многих лет, проведенных за пределами Армении, она даже не верила, что сможет снова жить на родине. Для неё жизнь в Армении означает стать частью армянской истории. «Очень многое нужно изменить, и то, что ты делаешь, может иметь ключевое значение во всем этом». Это осознание делает жизнь за границей абсурдной. И Асмик не вернется к прежней реальности.
«Все, что думают армяне диаспоры об Армении - это полностью миф», - уверяет Мовсисян. Она обнаружила, что сейчас в стране создано множество возможностей, создающих основу для невероятно высокого качества жизни. Конечно, бывают и разочарования, но всем возвращающимся в Армению, Асмик советует иметь собственное мнение и доверять своему личному опыту. Будут люди, которые считают, что жизнь в Армении полна трудностей, но чтобы с ними согласиться, необходимо лично признать это.
Асмик Мовсисян планирует провести в мае «Ереванский музыкальный фестиваль», который будет форумом, показом и фестивалем на одной платформе с целью использования международных связей организации для изучения и развития культурных и деловых качеств армянской музыкальной индустрии. Какова конечная цель? создать более благоприятную среду для музыкантов и развивать инфраструктуру, необходимую для их успеха.
Асмик верит, что с увеличением разделительных линий в мире, безграничная сила музыки объединит людей. Чтобы познакомиться с предстоящими мероприятиями и проектами, следите за «Музыкой Армении» и помогите, чтобы вдохновение новой жизни в национальную музыку стала реальностью.