Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի ուղերձը՝ Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ
24 Ապրիլի 2020
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, աշխարհասփյու՛ռ հայություն,
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Համամարդկային ոճրագործությունից, 20-րդ դարի առաջին ահեղ ցեղասպանությունից անցել է 105 տարի: Մեծ եղեռնը դարձավ միլիոնավոր մարդկային ողբերգությունների, կորսված հայրենիքի և մշակութային ժառանգության, խեղված ճակատագրերի արյունոտ էջ: Այդ էջը մեր հիշողության և պահանջատիրության մեջ մնալու է առհավետ՝ զգոն ու մշտարթուն պահելով մեզ բոլոր մարտահրավերների առջև: Այս ընթացքում մենք ակամա վերածվել ենք համաշխարհային ազգի, որի կենտրոնը Հայաստանն է: Վերահաստատելով պետականությունը և ազատագրելով Արցախը` մեր ինքնությունն այլևս զոհի չէ, այլ պետականակենտրոն մարդու, որի կրողները հպարտ են իրենց ծագմամբ, պատմությամբ և նախնիներով: Այն նախնիներով, որ մոխիրների ու ավերակների, մեր պատմական հայրենիքի մի փոքր կտորի վրա պետություն կերտեցին, Դեր Զորի անապատներին հաղթեցին կյանքի հանդեպ պայքարով, հասան անգամ օվկիանոսից այն կողմ ու հայրենիքն իրենց հոգում տարան ամենուր, չմոռացան պատմական արդարության և սեփական վրեժխնդրության մասին:
Այս օրը յուրահատուկ նշանակություն ունի սփյուռքի մեր հայրենակիցների համար: Բնակվելով հայրենի հողից հեռու` Ցեղասպանության վերքերի ցավը ավելի սուր է զգացվում: Դա կորստի ու անպատժելիության, չդատապարտվածության ու ժխտման ցավն է, և սփյուռքի մեր նվիրյալ կառույցները, կազմակերպություններն ու անհատները Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, միջազգային դատարապտման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում առաջին գծում են: Նրանց մեծ ջանքերի և անմնացորդ նվիրման շնորհիվ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության կարևորագույն օրակարգային հարցերից մեկը գրանցել է մեծ առաջընթաց:
Այս դժվարին ճանապարհին, ինչպես համահայկական նշանակության ցանկացած հարցի պարագայում, մենք միասնական են կամքով և գործով: Ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, Հայ Դատի գործընթացում ներգրավված անցյալի ու ներկայի բոլոր սփյուռքյան նվիրյալներին:
Խոնարհվելով մեր անմեղ զոհերի անմար հիշատակի առջև` ևս մեկ անգամ հաստատում ենք, որ հայ ազգը՝ համախմբված մեր պետականության շուրջ, անհաղթելի է: Կորոնավիրուսի համաշխարհային ընդգրկմամբ պայմանավորված՝ Հայաստանի կառավարությունը որոշում կայացրեց Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի միջոցառումներն անցկացնել այլ ձևաչափով: Իհարկե, տասնամյակներ շարունակ մեզնից յուրաքանչյուրի մղումն ու պարտքն է եղել ֆիզիկապես գտնվել հայրենիքում, Ծիծեռնակաբերդում ծաղիկներ խոնարհել և աղոթք հնչեցնել, սփյուռքում կազմակերպել բազմահազարանոց խաղաղ երթեր և հավաքներ: Այս անգամ մեր ուխտագնացությունը Ծիծեռնակաբերդ կլինի հեռավար: Սփյուռքի մեր այն հայրենակիցները, որոնք այսօր՝ հայաստանյան ժամանակով ժամը 08:00-ից սկսած հաղորդագրությամբ իրենց անուն ազգանունն են ուղարկում 0037433191500 համարին, ժամը 22:00-ին մեկնարկող գեղարվեստական ծրագրի ողջ ընթացքում՝ մինչ լուսաբաց, իրենց անունների արտացոլանքը կգտնեն հուշահամալիրի սյուներին:
Ահա այսպես, մտքով և հոգով մենք դարձյալ կհավաքվենք հայրենիքում, դարձյալ կխնկարկենք մեր սրբադասված նահատակների համար, և նոր վճռականությամբ կլիցքավորվենք հանուն արդարության հաստատման պայքարի:

Обращение Главного уполномоченного по делам диаспоры РА Заре Синаняна по случаю 105-й годовщины Геноцида армян
24 Апреля 2020
Дорогие соотечественники, армяне всего мира!
Сегодня мы чтим память невинных жертв Геноцида армян. Прошло 105 лет со времени совершения общечеловеческого преступления, первого чудовищного геноцида 20-го века. Мец Егерн стал кровавой страницей миллионов человеческих трагедий, утраченной Родины и культурного наследия, искаженных судеб. Эта страница навеки останется в нашей памяти и требовательности, сохраняя нашу бдительность и настойчивость перед лицом всех исторических вызовов. Тем временем мы стали мировой нацией, эпицентром которой является Армения. Восстановив государственность и освободив Арцах, мы уже не жертва, а государствоцентричные носители нашей идентичности, мы гордимся своим происхождением, историей и предками. Предками, которые на маленьком кусочке нашей исторической родины, на пепелище и руинах построили государство, победили пустыни Дер Зора в борьбе за жизнь и даже оказавшись за океаном, они сберегли Родину в своих душах, не забыли об исторической справедливости и собственной мести.
Этот день имеет особое значение для наших соотечественников в Диаспоре. Живя далеко от Родины, раны Геноцида чувствуются больнее. Это боль утраты и безнаказанности, боль несудимости и отрицания. Наши учреждения, организации и отдельные лица в Диаспоре находятся на передовой линии борьбы за признание Геноцида армян, международного осуждения и предотвращения геноцида. Благодаря их огромным усилиям и непоколебимой приверженности, один из наиболее важных вопросов в повестке дня внешней политики Республики Армения достиг большого прогресса. На этом сложном пути, как и в любом другом вопросе общеармянского значения, нас объединяет воля и работа. Я хотел бы выразить свою благодарность всем представителям Диаспоры, преданным и причастным к делу признания и осуждения Геноцида армян, вовлеченным в процесс Ай Дата в прошлом и настоящем. Склоняясь перед бессмертной памятью о наших невинных жертвах, мы ещё раз подтверждаем, что армянский народ, объединенный вокруг нашей государственности, непобедим.
В связи с глобальным распространением Коронавируса правительство Армении решило провести мероприятия, посвященные 105-й годовщине Геноцида армян, в другом формате. Конечно, на протяжении десятилетий каждый из нас был мотивирован и обязан физически находиться на Родине, возложить цветы и вознести молитвы в Цицернакаберде, организовывать тысячи мирных маршей и собраний в диаспоре. На этот раз наше паломничество в Цицернакаберд будет дистанционным. Наши соотечественники из Диаспоры, которые сегодня с 08:00 по ереванскому времени отправят послание на номер 0037433191500, найдут отражение своих имен на колоннах мемориала в течении художественной программы, стартующей в 22:00 и до рассвета. Таким образом, с мыслями и душами мы снова соберемся на Родине, вновь вспомним наших невинных мучеников и с новой решимостью будем бороться за установление справедливости.