Մեր հայրենադարձները. Անաիս և Նաիրի Զադիկյաններ
«Ե՞րբ գիտակցեցիք, որ ցանկանում եք տեղափոխվել Հայաստան»: Այս հարցը շատերն են տվել Սան Պաուլոյում ծնված Անաիս և Նաիրի Զադիկյաններին, սակայն քույրերի համար այն երբեք էական նշանակություն չի ունեցել: Նույնսիսկ հեռվից նրանք Հայաստանը համարել են իրենց տունը: Տեղափոխությունը ժամանակի խնդիր էր և պայմանավորված չէր «եթե»-ներով:
Քույրերն իրենց մյուս քրոջ՝ Անիի հետ, երկրորդ սերնդի հայրենադարձներ են, ովքեր հետևեցին իրենց պապերի օրինակին, որ դեռևս Խորհդային Հայաստան էին եկել Լիբանանից և Հունաստանից: Նոր միջավայրին ինտեգրումը, ասել է թե՝ «լինել հայ Հայաստանում», ժամանակատար էր: Ամեն բան նոր էր այնքանով, որքանով ծանոթ էր:
Անաիսը վերհիշում է այն խոսքերը, որոնք հայրն ասաց իրենց հայրենիք տեղափոխվելուց առաջ. «Երբ դու ինքդ լավն ես Հայաստանի համար, Հայաստանը լավը կդառնա քեզ համար»: Չնայած սենտիմենտալ էր հնչում, սակայն այդ տրամադրվածությունը գոտեպնդեց:
Գրաֆիկական դիզայն ուսանելով Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայում՝ նա ոգեշնչվեց իր հասակակիցներից ստացած էներգիայով ու հուսավառությամբ:
Ճարտարագետ Նաիրիի համար պարադիգմային ամենամեծ փոփոխությունն այն գիտակցումն էր, որ «դու կարող ես շատ բան անել Հայաստանի համար, և նա կարող է ավելին վերադարձնել քեզ»: Այս միտքն առավել արմատավորվեց այն ժամանակ, երբ մեկ ամիս Բրազիլիայում հյուրընկալվեց ընկերների ընտանիքներում: Վերադառնալով աշխատանքի՝ նրա գործընկերները երկմտանքի մեջ էին, թե ինչու նա պետք է հետ վարադառնար «դրախտից»: «Նրանք մտածում են, որ այս երկիրը երբեք չի դառնա բնակության համար լավ երկիր, սակայն ես Բրազիլիայում չգտա իմ էությունը, հոգին: Երբ ես այստեղ եմ, զգում եմ, որ ամեն բան իմն է»:
Չնայած լավին ու վատին՝ Նաիրին համերաշխության եզրեր է գտնում բոլոր նրանց հետ, ովքեր աշխատում են հանուն երկրի բարօրության, և սա ավելի մեծ թափ է ստանում կորոնավիրուսային համավարակի ընթացքում: Ներդնելով բոլոր ջանքերը զբաղվածությունն ու կյանքի բալանսը պահպանելու համար՝ քույրերը բոլորի պես կարանտինային պայմաններում ստիպված են բաց թողնել երևանյան թարմ օդը, գեղեցիկ փողոցներն ու հարմարավետ սրճարանները: Չնայած սահմանափակումների մի մասը մեղմացվել է, նրանք որոշել են մնալ մեկուսացած և անել հնարավորը վարակի տարածումը կանխելու համար:

Meet our repats: Anais and Nairi Zadikian
Though many people have asked “when did you realize you wanted to move to Armenia?”, for São Paulo-born sisters Anais and Nairi Zadikian the question never fully resonated. Even from afar, they had always considered Armenia to be home. Moving was a matter of when, not if.
The pair, along with their sister Ani, are second-generation Repats - following in the footsteps of their grandparents who had moved to Armenia from Lebanon and Greece while the nation was still part of the Soviet Union. That said, adjusting to their new environment, “being Armenian in Armenia,” has taken time. Everything is new as much as it was familiar.
Anais falls back on something her father told her before moving: “when you are good to Armenia, Armenia is good to you.” Though romanticized, the sentiment has held up. As a Graphic Design student at the Yerevan State Academy of Fine Arts, she is inspired by this energy and hope reflected back through her peers.
For Civil Engineer Nairi, the biggest paradigm shift was the realization that while “you can do many things for Armenia, it can do much more for you.” This was reinforced after spending a month away visiting family and friends in Brazil. Upon returning to work, her colleagues were perplexed why she would ever come back from “paradise.” “They think that this country will never be a good country to live in, but I didn’t identify my essence, my soul, in Brazil. When I look around here, I feel that everything is mine.”
Through the good and the bad, Nairi finds solidarity with all others working towards the betterment of the country - and this is only amplified amidst the Coronavirus pandemic. While doing their best to keep busy and maintain some semblance of normalcy, like all of us the sisters have missed “Yerevan’s fresh air, beautiful streets, and cozy cafes” while in quarantine. Though a number of restrictions have recently been lifted, they resolve to stay diligent and do everything in their power to help curb the spread of the disease.