Ֆրանսիայից Հայաստան ժամանեց բժիշկների երկրորդ խումբը
Հունիսի 23-ին Մարսել-Երևան հատուկ չվերթով Ֆրանսիայից Հայաստան ժամանեց բժիշկների երկրորդ խումբը: Առաքելության խմբի անդամներին «Զվարթնոց» օդանավակայանում դիմավորեցին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը, Առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը և Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Սառա Անջարգոլյանը:
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն այս նախաձեռնությունը կյանքի կոչեց ՀՀ առողջապահության նախարարության և Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանության հետ սերտ համագործակցությամբ:
«Ֆրանսիայից արդեն բժիշկների 2-րդ խումբն է, որ մեր գրասենյակի անմիջական ներգրավվածությամբ գալիս է Հայաստան: Ուրախ ենք, որ այս խմբում երկու հայ բժիշկ ունենք. խմբի ղեկավարն է հանրահայտ ֆրանսահայ բժիշկ Լորան Փափազյանը, և ռեանիմատոլոգներից մեկն էլ Հայկ Վարդանյանն է: Այսպիսով՝ նման նախաձեռնություններից անմասն չեն մնում նաև սփյուռքի մեր մասնագետները»,-նշեց Զարեհ Սինանյանը՝ հավելելով, որ բանակցություններ են տարվում ԱՄՆ-ի, Ուկրաինայի և այլ երկրների հայ բժիշկների հետ նրանց Հայաստանում նման առաքելությունների ներգրավելու համար:
«Մեր տեղացի բժիշկները շատ սրտաբաց ընդունեցին իրենց օտարերկրացի գործընկերներին, և նախորդ խմբի արդյունքներն ամոփոփելով՝ կարող եմ ասել, որ շատ գեղեցիկ համագործակցություն է ստացվել: Մենք պետք է շարունականությունն ապահովենք: Այսօր այս խումբը կհանդիպի նախորդ խմբին, և նրանք կփոխանցեն իրենց տպավորությունները, փորձառությունը: Շատ ջանքեր են ներդրվում, որ նման առաքելոււթյունները հնարավոր դառնան»,-ընդգծեց Առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Փարիզի և Մարսելի լավագույն բուժհաստատություններից 9 բժիշկներ իրենց առաքելությունը կիրականացնեն «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» հիվանդանոցում և Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնում:

Вторая группа врачей из Франции прибыла в Армению
23 июня специальным рейсом Марсель-Ереван вторая группа врачей из Франции прибыла в Армению. Членов миссионерской группы в аэропорту Звартноц встретили Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, посол Франции в Армении Джонатан Лакотт, заместитель министра здравоохранения РА Анаит Аванесян, и глава Офиса главного уполномоченного Сара Анджарголян.
Офис Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения выступил с этой инициативой в тесном сотрудничестве с Министерством здравоохранения Республики Армения и Посольством Французской Республики в Армении.
«Это уже вторая группа врачей из Франции, которая приезжает в Армению при непосредственном участии нашего Офиса. Мы рады, что в этой группе есть двое армянских врачей. Руководителем группы является известный французский врач армянского происхождения Лоран Папазян, и одним из реаниматологов - Айк Варданян. Таким образом, наши специалисты в диаспоре не остаются в стороне от таких инициатив », - сказал Заре Синанян, добавив, что ведутся переговоры с армянскими врачами из США, Украины и других стран о привлечении их к таким миссиям в Армении.
«Наши местные врачи очень тепло приветствовали своих зарубежных партнеров и, подводя итоги предыдущей группы, могу сказать, что было достигнуто очень хорошее сотрудничество. Мы должны обеспечить последовательность такого сотрудничества. Сегодня эта группа встретится с предыдущей группой, и они поделятся своими впечатлениями и опытом. Прилагается много усилий, чтобы такие миссии стали возможными», - сказала заместитель министра здравоохранения Анаит Аванесян.
Девять врачей из лучших медицинских учреждений Парижа и Марселя будут выполнять свою миссию в клинике “Святого Григория Просветителя” и в Научном центре травматологии и ортопедии.