Նոր հնարավորություն Սփյուռքի և Հայաստանի ստարթափների համար
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, GIZ իրավական գլոբալ ծրագիրը և Իմփաքթ Հաբ Երևանը համատեղ մեկնարկում են բոլորովին նոր միջազգային պիլոտային ծրագիր՝ GovTech Launchpad-ը: Այն բացառիկ է իր ձևաչափով՝ նպատակ ունենալով ստարթափների և հանրային սեկտորի միջև համագործակցությամբ նորարական լուծումներ ստեղծել վերջինիս խնդիրների համար։
Ծրագրի շրջանակներում նորարական ստարթափները պետք է առաջարկեն տեխնոլոգիական այնպիսի լուծումներ, որոնք կաջակցեն Հայաստան վերադառնալ ցանկացող սփյուռքահայերին կամ արդեն իսկ հայրենադարձված անձանց: GovTech Launchpad-ը բաց է Հայաստանում և աշխարհի ցանկացած այլ կետում գործող տեխնոլոգիական ստարթափների համար: Մասնակից թիմերը պետք է ունենան նորարական լուծումների ծրագրավորման համապատասխան փորձ, վստահություն, որ իրենց գաղափարները կօգնեն սփյուռքահայերին, և պատրաստակամություն Հայաստան տեղափոխվելու համար:
Ընտրված 4 թիմերից յուրաքանչյուրը կստանա ֆինանասական աջակցություն իրենց արտադրանքը զարգացնելու նպատակով: Ծրագիրը կունենա նաև 2-րդ փուլ:
Մրցանակային պարգևից բացի՝ նախագիծը առաջարկում է Իմփաքթ Հաբի յուրօրինակ էկոհամակարգը, որն իր մեջ ներառում է անհատական մասնագիտական խորհրդատվություն, մենթորություն, անդամակցություն, 250+ ստեղծարար և նորարական անդամների մասնակցությամբ միջոցառումներ, դասընթացներ, կապ 100+ Իմփաքթ Հաբերի հետ ողջ աշխարհում, ուսումնական ծրագիր, որն իր մեջ ներառելու է թրեյնինգներ և դասընթացներ GovTech ոլորտի, բիզնեսի, տեխնոլոգիաների և նորարարության մասին և բազում այլ հնարավորություններ, որոնք կաջակցեն զարգացնել ստարթափների գաղափարները և պրակտիկ լուծումներ տալ դրանք իրագործելու համար։
Վերջնարդյունքում՝ մասնակիցները հնարավորություն կունենան կերտել նոր լուծումներ
Հայաստանի կառավարության, սփյուռքահայության և հայրենադարձների համար, պահպանել իրենց արտադրանքի մտավոր սեփականության իրավունքը և ստանալ միջազգային հարթակում այն տարածելու հնարավություն, հաստատել երկարաժամկետ համագործակցություն Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ:
Ծրագրին դիմելու համար պետք է այցելել հղմամբ՝ https://bit.ly/3kRUpua: Դիմումների վերջնաժամկետն է օգոստոսի 31-ը՝ ժամը 23:59։

A New Opportunity for Startups in the Diaspora and Armenia
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, GIZ Global Legal Program and Impact Hub Yerevan have jointly launched a brand new international pilot program: GovTech Launchpad, which is aimed at co-creating innovative solutions for public sector challenges through cooperation between startups and the public sector.
Through this project, innovative startups are invited to offer tech solutions that would, support the processes for diasporans intending to move to Armenia, support the needs of repatriates within Armenia.
GovTech Launchpad is open to existing tech startups operating inside Armenia or anywhere in the world. Participating teams should have experience in developing innovative tech solutions and express confidence that their ideas will help Diaspora Armenians realize their will to move to Armenia.
Each of the 4 selected teams will receive financial support to develop their solutions. The program will have a 2nd stage.
Additionally, the project will offer participants Impact Hub’s unique ecosystem, including professional individual coaching, mentorship by entrepreneurs/professionals in their area of practice, membership at Impact Hub Yerevan with access to an inspiring space and infrastructure, peer-to-peer learning component and professional networking through facilitated events with a community of 250+ creative innovators, access to 100+ Impact Hubs around the world, learning curriculum including training sessions and workshops on GovTech industry, Business, Technology and Impact, and many other opportunities that will help develop innovate ideas and practical solutions.
In the end, participants will have the opportunity to create new solutions for the Armenian government, Diaspora Armenians and repatriates. They will preserve the intellectual property rights of their products, have the opportunity to distribute it internationally, and establish a long-term partnership with the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
To apply for the program, please visit the link: https://bit.ly/3kRUpua. The deadline for applications is August 31 at 11:59 PM.