Այս պատերազմը կառավարվում է Թուրքիայի կողմից . օր 4-րդ
Այսօր ժամը 10:00-ից սկսած Թուրքիայի Հանրապետության օդուժի՝ Քյուրդամիրից թռիչքներ իրականացնող երկու F-16 կործանիչները, ինչպես նաև ադրբեջանական օդուժի ՍՈՒ-25 տիպի գրոհիչները, «Բայրաքթար» տիպի հետախուզահարվածային ԱԹՍ-ը մեծ բարձրությունների վրա հրթիռառմբային հարվածներ են հասցրել Արցախի Հանրապետության Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերին:
Օդուժը գործում է թուրքական E7-T օդային հեռավար հրամանատարական կետի կառավարմամբ Էրզրում Ղարս հատվածից: Հավանական է, որ Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի ղեկավարությունը գտնվում է ինքնաթիռի մեջ:
Բացի այդ, Հադրութի շրջանի սահմանից որոշակի խորության վրա գործում է թուրքական ԱԹՍ հրամանատարական կետը, որն անմիջական ղեկավարում է ադրբեջանական հարվածային ինքնաթիռների կրակը: Վերոնշյալ ինֆորմացիան անմիջականորեն դիտարկվում է, արձանագրվում ՀՕՊ և ավիացիայի միացյալ հրամանատարական կետից:
Ադրբեջանի Հանրապետությունը Արցախի Հանրապետության դեմ հարձակողական օպերացիայի օդային ղեկավարումը հանձնեց Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին:
Թշնամու ռազմական ինքնաթիռը ռբակոծել է Մարտակերտ քաղաքը, որի հետևանքով երեք խաղաղ բնակիչ է զոհվել, կան նաև վիրավորներ: Պաշտոնական Բաքուն բացահայտ կերպով գրոհում է խաղաղ բնակչության դեմ՝ ոտնահարելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը:
Հակառակորդի օդուժը գործում է հեռվից՝ չմտնելով ՀՕՊ միջոցների խոցման տիրույթ։ Կիրառվում են օդ-ցամաք հեռահար հրթիռներ։
Այս պահին մարտերը շարունակվում են: Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները առանձին հատվածներում իրականացնում են պատժիչ գործողություններ։ Ոչնչացվել են հակառակորդի մեծ թվով կենդանի ուժ, սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա, այդ թվում՝ «ՏՕՍ-1Ա» ծանր հրանետային համակարգ։
Մի շարք ուղղություններում ՊԲ-ն ունի նկատելի հաջողություններ: Հակառակորդի մարդկային և ռազմատեխնիկական կորուստները ավելանում են:

This war is being waged by Turkey. Day-4
The Republic of Azerbaijan handed over the air command of offensive operations against the Artsakh Republic to the Turkish Air Forces.
Starting from 10:00 am today, two F-16 fighter jets of the Turkish Air Forces flying from Kurdamir, as well as the SU-25 aircrafts of the Azerbaijani Air Force, the Bayraktar reconnaissance and surveillance attack drones carried out bombing and missile attacks at high altitudes in the direction of settlements of Hadrut and Martuni regions of the Artsakh Republic.
The air force is being operated under the remote command and control of the Turkish E7-T airborne C2 station from Erzurum-Kars area. The command and leadership of the Turkish Air Forces is most possibly on the board.
Apart from that, Turkish UAV C2 station is located at a distance from the border with Hadrut region, which directly controls the fire of Azerbaijani attack planes. The above-mentioned information is being directly monitored and observed by the C2 of the joint air defense and aviation command.
The enemy’s warplane just recently bombed the town of Martakert, killing three civilians and wounding several others. Vahram Poghosyan, spokesperson for the President of the Artsakh (Nagorno-Karabakh), wrote about this on his Facebook page.
"Baku is openly attacking the civilian population, violating all norms of international law," he added. The enemy air force operates at a standoff distance from aid defense engagement zone.
Air-to-surface long-range missiles are being used.
The subdivisions of the Artsakh Defense Army are carrying out punitive counter retaliatory actions in specific areas. A large number of military hardware have been destroyed, including the TOS-1A heavy flamethrower system.
At this moment, intense fighting continues along the entire battle line. The Defense Army has noticeable achievements in several directions. The manpower and military-equipment losses of the enemy are increasing.