1 ամիս և 1 շաբաթ. պատերազմը չի դադարում
Սեպտեմբերի 27-ին թուրք-ադրբեջանական և ահաբեկչական ուժերի կողմից Արցախի հանդեպ սանձնազերծված պատերազմից անցել է 1 ամիս և մեկ շաբաթ: Թուրքիան հանդես է գալիս որպես պատերազմին ռազմականորեն և լիարժեք ներգրավված կողմ՝ շարունակելով Ադրբեջանին զենք տրամադրել, Սիրիայից, Լիբիայից և Պակիստանից Արցախի հետ սահման տեղափոխել հազարավոր ահաբեկիչների և թուրքական բանակի հատուկ ջոկատայինների: Առկա են ամբողջական և համապարփակ ապացույցներ հազարավոր վարձկանների մասնակցության մասին: Հայկական կողմը գերեվարել է երկու ահաբեկչի:
Արցախի շուրջ 90,000 բնակիչներ լքել են իրենց բնակավայրերը ադրբեջանական դիտավորյալ ու չտարբերակված հարձակումների ու շարունակական վտանգների պատճառով: Դա կազմում է Արցախի բնակչության շուրջ 60 տոկոսը: Արցախցի 24 հազար երեխա զրկված է կրթության իրավունքից: Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործությունների հետևանքով ավերվել է ավելի քան 70 ուսումնական հաստատություն, ներառյալ՝ 60-ից ավելի դպրոց, տասնյակ մանկապարտեզներ:
Հայկական կողմն այս պահին ունի 1172 զոհ: Մինչև օրս զոհվել է 45 խաղաղ բնակիչ, 140-ից ավելին ստացել են միջին և ծանր վիրավորումներ: Ադրբեջանը, հայաթափման դիտավորությամբ, տարբեր տրամաչափի հռթիռակոծման կայաններից շաբաթներ շարունակ հարվածներ է հասցրել մայրաքաղաք Ստեփանակերտին, Շուշի, Ասկերան, Մարտունի, Մարտակերտ, Հադրութ և այլ քաղաքների և գյուղական համայնքների: Ռազմական հացագործությունների շարքը շարունակելով՝ Ադրբեջանը թիրախավորված կերպով 2 անգամ ռմբակոծել է Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին, «Գոհար աղա» պարսկական մզկիթը, Ստեփանակերտի ծննդատունը, մշակութային տարբեր հաստատություններ:
Այս ամենից բացի՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը Արցախում կիրառում են զանգվածային ոչնչացման, քիմիական տարրեր պարունակող զինատեսակ: Խոսքը գնում է միջազգային իրավունքով արգելված ֆոսֆոր պարունակող զինատեսակի, ինչպես նաև քիմիական նյութեր պարունակող զանգվածային ոչնչացման այլ զինատեսակների մասին:
Զինատեսակը կիրառվում է Արցախի անտառների նկատմամբ և առաջացնում է զանգվածային հրդեհներ ու ավերածություններ, և հրդեհը չի մարվում անգամ մարիչ նյութերով կամ ջրով: Անտառները, որոնց նկատմամբ կիրառվել են այս նյութերը, գտնվում են քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ (այս պահի տվյալներով՝ Շուշիի, Մարտակերտի, Ասկերանի շրջաններ), և այդ մասերում Ադրբեջանի զինված հարձակումներից պատսպարվում են նաև խաղաղ բնակիչներ:
Ավելի վաղ Ադրբեջանը կիրառում են մեծաթիվ կասեստային զինատեսակներ:
Ադրբեջանական կողմն անմարդկային վերաբերմունքի է ենթարկում, նվաստացնում, դաժանությամբ խոշտանգում, մերկացնում և գլխատում հայ գերիներին, տեսանկարահանում և տեղադրում սոցիալական ցանցերում, ուղարկում սպանվածների հարազատներին: Կիրառվող մեթոդները նույնական են այն մեթոդների հետ, որոնք գերիների հանդեպ կիրառում են իսլամական պետության (ԻԼԻՊ, ISIS) կամ մյուս ահաբեկչական խմբավորումները:
Բացարձակ անմարդկային է արդեն մեկ ամսից ավելի դիերի և գերիների փոխանակման հնարավորության բացակայությունը չդադարող զինված բախումների պայմաններում, ինչը Ադրբեջանի ակնհայտ արհամարհական վերաբերմունքն է ապացուցում իր զոհերի և ռազմագերիների հանդեպ:
Այս ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը ԱԹՍ-ի հարվածներ են հասցրել Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքին մոտ գտնվող Սոթք համայնքի ուղղությամբ, որի արդյունքում ծանր վիրավորում է ստացել 14-ամյա երեխա:
Նոյեմբերի 2-ին ադրբեջանական կողմը հրետանային միջոցներից կրակ է վարել ՀՀ ԶՈւ մարտական դիրքերի և Դավիթ Բեկ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մեկ քաղաքացիական անձ զոհվել է, ևս երկուսը` վիրավորվել:
Ադրբեջանական ուժերը Արցախում հակամարտությունը լուսաբանող լրագրողների նկատմամբ իրականացրել են նպատակաուղղված հարձակումներ, որոնց արդյունքում վիրավորվել է 7 լրագրող և զոհվել 1 անձ լրագրողական խմբից։
Ադրբեջանը և Թուրքիան ամբողջությամբ տապալել են հրադադարի 3 փորձերը, որոնք 2 անգամ ձեռք էին բերվել Ռուսաստանի միջնորդությամբ, մեկ անգամ՝ ԱՄՆ-ի:

1 месяц и 1 неделя: война не прекращается
С начала войны, развязанной турецко-азербайджанскими и террористическими силами против Арцаха 27 сентября, прошел один месяц и одна неделя. Турция, как военная, так и полноценно вовлеченная в войну сторона, продолжает поставлять оружие Азербайджану, перебрасывает тысячи террористов из Сирии, Ливии, Пакистана, а также спецназовцев турецкой армии к границам Арцаха. Существуют многочисленные убедительные доказательства участия в конфликте тысячи наемников. Армянская сторона взяла в плен двух террористов.
Около 90 000 жителей Арцаха покинули свои дома из-за преднамеренных и неизбирательных нападений и постоянных угроз со стороны Азербайджана. Это около 60% населения Арцаха. 24 тысячи детей из Арцаха лишены права на образование. В результате военных преступлений со стороны Азербайджана разрушено более 70 учебных заведений, в том числе более 60 школ и десятки детских садов.
На данный момент с армянской стороны погибло 1172 человека. До сегодняшнего дня погибли 45 мирных жителей и более 140 получили средние и тяжёлые ранения. Азербайджан с целью вытеснения армян, в течение нескольких недель намеренно обстреливал ракетами разного калибра столицу Степанакерт, города Шуши, Аскеран, Мартуни, Мартакерт, Гадрут и другие сельские населенные пункты. Продолжая серию военных злодеяний, Азербайджан дважды бомбил храм Святого Всеспасителя в Шуши, персидскую мечеть Гохар-Ага, родильный дом Степанакерта и различные учреждения культуры.
Кроме всего этого, азербайджанские вооруженные силы применяют в Арцахе оружие массового поражения, содержащее химические элементы. Речь идёт о запрещенном международным правом фосфорсодержащем оружии, а также о другом оружии массового уничтожения, содержащем химические вещества. Оружие используется против лесов Арцаха, оно вызывает массивные пожары и разрушения, огонь не гасится даже средствами пожаротушения или водой. Леса, в которых было применено это оружие, расположены недалеко от населенных пунктов (в настоящее время в Шушинском, Мартакертском, Аскеранском районах) и там сейчас укрываются от азербайджанских вооруженных нападений мирные жители.
Ранее Азербайджан применил большое количество кассетных бомб.
Азербайджанская сторона бесчеловечно унижает, жестоко истязает, обнажает, обезглавливает армянских пленных, делает видеозаписи и публикует в социальных сетях, отправляет эти записи родственникам убитых. Это те же методы, которыми пользуются террористические группировки Исламского государства (ИГИЛ) против военнопленных.
Это абсолютно бесчеловечно - отсутствие возможности обмена трупами и военнопленными из-за непрекращающегося вооруженного конфликта более месяца, что доказывает очевидное презрение Азербайджана к своим жертвам, военнопленным.
В этот период, азербайджанские вооруженные силы, используя БЛА нанесли удары в направлении общины Сотк, близ города Варденис Гегаркуникской области Армении, в результате чего серьезно пострадал 14-летний ребенок.
2 ноября, азербайджанская сторона обстреляла из артиллерийских орудий по направлению боевых позиций Вооруженных сил РА и села Давид-Бек, в результате чего один мирный житель погиб, двое ранены.
Азербайджанские силы осуществили целенаправленные нападения на журналистов, освещающих конфликт в Арцахе, в результате чего 7 журналистов были ранены и 1 член журналистской группы был убит.
Азербайджан и Турция полностью провалили три попытки прекращения огня, которые дважды были достигнуты при посредничестве России и один раз США.