1 ամիս և 1 շաբաթ. պատերազմը չի դադարում
Սեպտեմբերի 27-ին թուրք-ադրբեջանական և ահաբեկչական ուժերի կողմից Արցախի հանդեպ սանձնազերծված պատերազմից անցել է 1 ամիս և մեկ շաբաթ: Թուրքիան հանդես է գալիս որպես պատերազմին ռազմականորեն և լիարժեք ներգրավված կողմ՝ շարունակելով Ադրբեջանին զենք տրամադրել, Սիրիայից, Լիբիայից և Պակիստանից Արցախի հետ սահման տեղափոխել հազարավոր ահաբեկիչների և թուրքական բանակի հատուկ ջոկատայինների: Առկա են ամբողջական և համապարփակ ապացույցներ հազարավոր վարձկանների մասնակցության մասին: Հայկական կողմը գերեվարել է երկու ահաբեկչի:
Արցախի շուրջ 90,000 բնակիչներ լքել են իրենց բնակավայրերը ադրբեջանական դիտավորյալ ու չտարբերակված հարձակումների ու շարունակական վտանգների պատճառով: Դա կազմում է Արցախի բնակչության շուրջ 60 տոկոսը: Արցախցի 24 հազար երեխա զրկված է կրթության իրավունքից: Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործությունների հետևանքով ավերվել է ավելի քան 70 ուսումնական հաստատություն, ներառյալ՝ 60-ից ավելի դպրոց, տասնյակ մանկապարտեզներ:
Հայկական կողմն այս պահին ունի 1172 զոհ: Մինչև օրս զոհվել է 45 խաղաղ բնակիչ, 140-ից ավելին ստացել են միջին և ծանր վիրավորումներ: Ադրբեջանը, հայաթափման դիտավորությամբ, տարբեր տրամաչափի հռթիռակոծման կայաններից շաբաթներ շարունակ հարվածներ է հասցրել մայրաքաղաք Ստեփանակերտին, Շուշի, Ասկերան, Մարտունի, Մարտակերտ, Հադրութ և այլ քաղաքների և գյուղական համայնքների: Ռազմական հացագործությունների շարքը շարունակելով՝ Ադրբեջանը թիրախավորված կերպով 2 անգամ ռմբակոծել է Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին, «Գոհար աղա» պարսկական մզկիթը, Ստեփանակերտի ծննդատունը, մշակութային տարբեր հաստատություններ:
Այս ամենից բացի՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը Արցախում կիրառում են զանգվածային ոչնչացման, քիմիական տարրեր պարունակող զինատեսակ: Խոսքը գնում է միջազգային իրավունքով արգելված ֆոսֆոր պարունակող զինատեսակի, ինչպես նաև քիմիական նյութեր պարունակող զանգվածային ոչնչացման այլ զինատեսակների մասին:
Զինատեսակը կիրառվում է Արցախի անտառների նկատմամբ և առաջացնում է զանգվածային հրդեհներ ու ավերածություններ, և հրդեհը չի մարվում անգամ մարիչ նյութերով կամ ջրով: Անտառները, որոնց նկատմամբ կիրառվել են այս նյութերը, գտնվում են քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ (այս պահի տվյալներով՝ Շուշիի, Մարտակերտի, Ասկերանի շրջաններ), և այդ մասերում Ադրբեջանի զինված հարձակումներից պատսպարվում են նաև խաղաղ բնակիչներ:
Ավելի վաղ Ադրբեջանը կիրառում են մեծաթիվ կասեստային զինատեսակներ:
Ադրբեջանական կողմն անմարդկային վերաբերմունքի է ենթարկում, նվաստացնում, դաժանությամբ խոշտանգում, մերկացնում և գլխատում հայ գերիներին, տեսանկարահանում և տեղադրում սոցիալական ցանցերում, ուղարկում սպանվածների հարազատներին: Կիրառվող մեթոդները նույնական են այն մեթոդների հետ, որոնք գերիների հանդեպ կիրառում են իսլամական պետության (ԻԼԻՊ, ISIS) կամ մյուս ահաբեկչական խմբավորումները:
Բացարձակ անմարդկային է արդեն մեկ ամսից ավելի դիերի և գերիների փոխանակման հնարավորության բացակայությունը չդադարող զինված բախումների պայմաններում, ինչը Ադրբեջանի ակնհայտ արհամարհական վերաբերմունքն է ապացուցում իր զոհերի և ռազմագերիների հանդեպ:
Այս ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը ԱԹՍ-ի հարվածներ են հասցրել Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքին մոտ գտնվող Սոթք համայնքի ուղղությամբ, որի արդյունքում ծանր վիրավորում է ստացել 14-ամյա երեխա:
Նոյեմբերի 2-ին ադրբեջանական կողմը հրետանային միջոցներից կրակ է վարել ՀՀ ԶՈւ մարտական դիրքերի և Դավիթ Բեկ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մեկ քաղաքացիական անձ զոհվել է, ևս երկուսը` վիրավորվել:
Ադրբեջանական ուժերը Արցախում հակամարտությունը լուսաբանող լրագրողների նկատմամբ իրականացրել են նպատակաուղղված հարձակումներ, որոնց արդյունքում վիրավորվել է 7 լրագրող և զոհվել 1 անձ լրագրողական խմբից։
Ադրբեջանը և Թուրքիան ամբողջությամբ տապալել են հրադադարի 3 փորձերը, որոնք 2 անգամ ձեռք էին բերվել Ռուսաստանի միջնորդությամբ, մեկ անգամ՝ ԱՄՆ-ի:

1 Month and 1 Week Later, No End in Sight
One month and one week have passed since the war unleashed by Turkish-Azerbaijani terrorist forces against Artsakh started on September 27. The Turkish military is a full-fledged involved party in the war, continuing to supply weapons to Azerbaijan, moving thousands of terrorists from Syria, Libya, Pakistan and Turkish special forces to Artsakh. There is comprehensive evidence that thousands of mercenaries are involved. The Armenian side captured two terrorists.
About 90,000 residents of Artsakh have fled their homes due to deliberate and indiscriminate attacks and ongoing threats from Azerbaijan. That number constitutes about 60% of the population of Artsakh. 24 thousand children from Artsakh are deprived of the right to education. Azerbaijan has destroyed more than 70 educational institutions, including more than 60 schools and dozens of kindergartens, in what constitutes serious war crimes.
The Armenian side currently has 1172 victims. To date, 45 civilians have been killed and more than 140 seriously injured. For weeks, Azerbaijan deliberately fired shells of various caliber missiles at the capital Stepanakert, Shushi, Askeran, Martuni, Martakert, Hadrut and other rural communities. Continuing their record of committing war crimes, Azerbaijan twice bombed the Holy Savior Church in Shushi, the Gohar Agha Persian Mosque, the Stepanakert maternity hospital, and various cultural institutions.
In addition, the Azerbaijani armed forces in Artsakh use weapons of mass destruction containing chemical elements. They are using phosphorus-containing weapons that are prohibited under international law, as well as other weapons of mass destruction containing chemicals. These chemical weapons are dropped in the forests of Artsakh, they cause destruction and mass fires, which are not extinguishable by water or conventional methods. The forests in which these chemicals have been dumped are located near civilian settlements (currently in Shushi, Martakert, Askeran regions), where civilians took shelter from Azerbaijani armed attacks.
Earlier, Azerbaijan used a large number of cluster munitions.
The Azerbaijani side dehumanizes, humiliates, brutally tortures, beheads Armenian captives, and then videotapes, spreads on social networks, and sends footage to relatives of the killed. The methods used are identical to those used against prisoners of war by the Islamic State (ISIS) or other terrorist groups.
The impossibility of exchanging corpses and prisoners of war for more than a month has been absolutely inhumane. The absence of willingness for exchanging bodies and prisoners of war proves the obvious contempt of Azerbaijan for its victims.
The Azerbaijani Armed Forces fired at the Sotk community, near the town of Vardenis, Gegharkunik region, Armenia, as a result of which a 14-year-old child was seriously injured.
On November 2, the Azerbaijani side fired artillery shells at the military positions of the RA Armed Forces in the settlement of Davit Bek, as a result of which one civilian was killed and two others were wounded.