Ձեզ ենք ներկայացնում 2020 թվականին մեր գրասենյակի «Իգործ» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ պետական տարբեր մարմիններում աշխատանքի անցած սփյուռքի մասնագետների մասին «Իգործի օրագրեր» շարքի 9-րդ թողարկումը։
Այսօր կպատմենք Ֆրանսիայից Անահիտ Թուֆանյանի մասին, որ աշխատում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակում և Արտաքին գործերի նախարարությունում աշխատելու նպատակով Լիբանանից ժամանած Շուշան Քեշիշյանի:
Անահիտը, լինելով «Իգործ» ծրագրի մասնակից, իր համար արդեն մի մեծ քայլ էր կատարել՝ մկրտվելով հայկական եկեղեցում, իսկ Շուշանը, որ «Ի գործ» ծրագրի շրջանակներում սկսեց աշխատել նախարարությունում, արցախյան պատերազմի առաջին շաբաթվա մեջ արդեն Երևանի կենտրոնում կազմակերպեց ցուցահանդես՝ «Արցախ՝ արվեստի նախագիծ» խորագրով։

We present to you the 9th vlog in the “iGorts Diaries” series about Diaspora specialists working in various Republic of Armenia state institutions as part of the “iGorts” 2020 program.
Today, we will tell you about Anahid Toufanian from France, who works in the Human Rights Defender’s Office, and Shoushan Keshishian from Lebanon, who serves in the Ministry of Foreign Affairs.
As an “iGorts” participant, Anahid has already made a huge personal step by being baptized in the Armenian church, and Shoushan, who started working in the Ministry of Foreign Affairs within the framework of the "iGorts" program, organized an exhibition called "Artsakh Art Project" in the heart of Yerevan during the first week of the Artsakh War.
You can learn more about our “iGorts” participants from the Diaspora in our “iGorts Diaries” series.