«իԳործ» օրագիրն այս անգամ պատմում է Սահակ Մահրեճեանի և Մեղրիկ Այիթյանի մասին, ովքեր աշխատում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմում և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում: Սահակը և Մեղրիկը ՀՀ կառավարությունում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» 2020 ծրագրի շրջանակներում են ժամանել Հայաստան:
«Ավելի քան 800 սփյուռքահայ դիմորդներից վերջնական փուլ անցան 120 թեկնածուներ: Մենք ուրախ ենք, որ այժմ հայրենիքում է 50 մասնագետ, որոնք աշխատում են տարբեր պետական կառույցներում»,-ասում է Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար, ծրագրի հեղինակ Սառա Անջարգոլյանը:
Հիմա Սահակը թիմում աշխատում է Հայաստանի երկարաժամկետ ռազմավարության մշակման ուղղությամբ, իսկ Մեղրիկը ներգրավված է նախարարության թվայնացման բաժնում:

В Дневниках “iGorts” сегодня Саак Магреджян из Ливана, работающий в Аппарате премьер-министра и Мегрик Айтян из Австрии, работающая в министерстве высокотехнологической промышленности. Саак и Мегрик - специалисты из диаспоры, трудоустроенные по программе привлечения высокопрофессиональных кадров из диаспоры для работы в государственных органах Армении “iGorts” в 2020 году.
“Из более 800 специалистов диаспоры, подавших заявки на программу “iGorts”, было отобрано 120 кандидатов. И мы очень рады, что уже сейчас в нашей стране находятся 50 человек, которые работают в разных ведомствах и учреждениях”, - говорит руководитель Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры, автор и инициатор программы “iGorts” Сара Анжарголян.
Сейчас Саак вместе с командой занимается разработкой долгосрочной стратегии Республики Армения, а Мегрик в департаменте цифровизации работает над data infrastructure Армении.