ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն հայտնած սփյուռքահայ հայրենակիցներին տեղեկացնում ենք՝
31 Մայիսի 2021
- ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ընտրելու իրավունք ունեն ընտրության օրը 18 տարին լրացած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները:
- Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրի հիման վրա կազմվում է համայնքի ընտրողների ցուցակ` ըստ ընտրական տեղամասերի: Նշվում է նաև ընտրողի հաշվառման վայրի հասցեն, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառում չունեցող ընտրողների դեպքում` քվեարկության օրը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու վայրի հասցեն:
- Եթե Դուք Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառում չունեք, ապա Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ քվեարկությանը մասնակցելու համար քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 10 օր առաջ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության տվյալ տարածքային անձնագրային բաժանմունք ներկայացնում եք դիմում` https://cutt.ly/cnftQCY ընտրողների ցուցակում ժամանակավորապես ընդգրկվելու մասին` նշելով քվեարկության օրը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու վայրի հասցեն:
- ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության տվյալ տարածքային անձնագրային բաժանմունքը դիմումը ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում, Ձեզ ընդգրկում է քվեարկության օրը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու վայրի ընտրական տեղամասի ընտրողների ցուցակում և այդ մասին տրամադրում տեղեկանք:
Դիմումի ձևը սահմանված է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից:
- Ընտրողների ցուցակում ընդգրկվելու մասին դիմումը պետք է լրացվի անձամբ, ստորագրվի այն և ներկայացվի ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության տվյալ տարածքային անձնագրային բաժանմունք, որի սպասարկման տարածքում գտնվում է Ձեր բնակության վայրը: Եթե Դուք անձամբ չեք կարող դիմումը ներկայացնել համապատասխան տարածքային անձնագրային բաժանմունք, ինչպես նաև անձամբ ստանալ ընտրողների ցուցակում ընդգրկելու վերաբերյալ տեղեկանքը, ապա այդ գործողությունները կարող եք անել լիազորված անձի միջոցով:
- Լիազորագիրը շարադրվում է ազատ ոճով՝ պարտադիր նշելով Ձեր և լիազորված անձի անունը, հայրանունը, ազգանունը և անձնագրային տվյալները, ինչպես նաև այն գործողությունները, որոնք պետք է իրականացնի լիազորված անձը:
- Լիազորագրի նոտարական վավերացում չի պահանջվում:
ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, ընտրական իրավունք ունեցող սփյուռքահայերը, ովքեր չունեն ՀՀ-ում հաշվառում կարող են իրենց դիմումները ներկայացնել ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության համապատասխան տարածքային անձնագրային բաժանմունք 31.05.2021թ.-10.06.2021թ ներառյալ:

Информация для соотечественников из Диаспоры, желающих принять участие во внеочередных парламентских выборах в Армении.
31 Мая 2021
• Во время парламентских выборов право голоса имеют граждане Республики Армения, достигшие ко дню выборов 18-ти лет.
• Список избирателей составляется для каждого избирательного участка на основе Реестра избирателей Республики Армения. В список включены зарегистрированные адреса избирателей. Избиратели, не зарегистрированные в Республике Армения, указывают место жительства на момент дня выборов.
• Избиратели, не зарегистрированные в Республике Армения, должны подать заявление - https://cutt.ly/cnftQCY в соответствующее территориальное отделение Паспортно-визового управления Полиции РА о временном включении в список избирателей для участия в парламентских выборах. Заявление должно быть подано не позднее, чем за 10 дней до дня выборов, и в нем должно быть указано место жительства избирателя в стране в день выборов.
• В течение трех дней с момента получения заявления соответствующее территориальное отделение Паспортно-визового управления Полиции РА внесет данные в список соответствующего избирательного участка и уведомит об этом избирателя.
Порядок подачи заявлений определяется Центральной избирательной комиссией.
• Заявление о включении в список избирателей должно быть заполнено лично, подписано и представлено в паспортно-визовое управление полиции РА, на территории обслуживания которого находится место жительства избирателя. Если избиратель не может лично подать заявление и/или собрать документ с уведомлением о включении в список избирателей, он может сделать это через уполномоченное лицо.
• Доверенность на уполномоченное лицо заполняется в свободной форме, в обязательном порядке указывается имя, фамилия, отчество и паспортные данные избирателя и уполномоченного лица, а также действия, которые он должен осуществить.
•  Доверенность должна быть нотариально заверена.
Армяне диаспоры, являющиеся гражданами Республики Армения, имеющие право голоса и не зарегистрированные в Республике Армения, могут подать свои заявления в соответствующее территориальное отделение Паспортно-визового управления полиции РА в период с 31 мая по 10 июня 2021 года.