ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն հայտնած սփյուռքահայ հայրենակիցներին տեղեկացնում ենք՝
31 Մայիսի 2021
- ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ընտրելու իրավունք ունեն ընտրության օրը 18 տարին լրացած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները:
- Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրի հիման վրա կազմվում է համայնքի ընտրողների ցուցակ` ըստ ընտրական տեղամասերի: Նշվում է նաև ընտրողի հաշվառման վայրի հասցեն, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառում չունեցող ընտրողների դեպքում` քվեարկության օրը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու վայրի հասցեն:
- Եթե Դուք Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառում չունեք, ապա Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ քվեարկությանը մասնակցելու համար քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 10 օր առաջ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության տվյալ տարածքային անձնագրային բաժանմունք ներկայացնում եք դիմում` https://cutt.ly/cnftQCY ընտրողների ցուցակում ժամանակավորապես ընդգրկվելու մասին` նշելով քվեարկության օրը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու վայրի հասցեն:
- ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության տվյալ տարածքային անձնագրային բաժանմունքը դիմումը ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում, Ձեզ ընդգրկում է քվեարկության օրը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու վայրի ընտրական տեղամասի ընտրողների ցուցակում և այդ մասին տրամադրում տեղեկանք:
Դիմումի ձևը սահմանված է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից:
- Ընտրողների ցուցակում ընդգրկվելու մասին դիմումը պետք է լրացվի անձամբ, ստորագրվի այն և ներկայացվի ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության տվյալ տարածքային անձնագրային բաժանմունք, որի սպասարկման տարածքում գտնվում է Ձեր բնակության վայրը: Եթե Դուք անձամբ չեք կարող դիմումը ներկայացնել համապատասխան տարածքային անձնագրային բաժանմունք, ինչպես նաև անձամբ ստանալ ընտրողների ցուցակում ընդգրկելու վերաբերյալ տեղեկանքը, ապա այդ գործողությունները կարող եք անել լիազորված անձի միջոցով:
- Լիազորագիրը շարադրվում է ազատ ոճով՝ պարտադիր նշելով Ձեր և լիազորված անձի անունը, հայրանունը, ազգանունը և անձնագրային տվյալները, ինչպես նաև այն գործողությունները, որոնք պետք է իրականացնի լիազորված անձը:
- Լիազորագրի նոտարական վավերացում չի պահանջվում:
ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, ընտրական իրավունք ունեցող սփյուռքահայերը, ովքեր չունեն ՀՀ-ում հաշվառում կարող են իրենց դիմումները ներկայացնել ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության համապատասխան տարածքային անձնագրային բաժանմունք 31.05.2021թ.-10.06.2021թ ներառյալ:

How to Vote in Armenia's Special Election
- Citizens of the Republic of Armenia who have reached the age of 18 by election day may participate in parliamentary elections.
- A community voter list is compiled for each electoral precinct based on the Republic of Armenia Register of Electors. The list includes voters’ registered addresses. For voters who are not registered in the Republic of Armenia, the voter’s in-country place of residence on election day is indicated.
- Voters who are not registered in the Republic of Armenia must submit an application - https://cutt.ly/cnftQCY to the appropriate area branch of the Passport and Visa Department of the RA Police for temporary inclusion in the voter list in order to participate in parliamentary elections. The application must be submitted no later than 10 days before election day and must note the voter’s in-country place of residence on election day.
- Within three days of receiving the application, the appropriate area branch of the Passport and Visa Department of the RA Police will add the voter to the voter list of the appropriate electoral precinct and notify the voter of the same.
Diaspora Armenians who are citizens of the Republic of Armenia and eligible to vote and who are not registered in the Republic of Armenia may submit their applications to the appropriate area office of the Passport and Visa Department of the RA police at any time between May 31, 2021 and June 10, 2021.
The application process is determined by the Central Electoral Commission.
The application for inclusion in the voter list must be completed in person, signed, and submitted to the appropriate area branch of the Passport and Visa Department of the RA Police in the service area of the voter’s place of residence. If the voter cannot submit the application and/or collect the voter list inclusion notification document in person, the voter may do so through an authorized individual. The document providing such authorization must indicate the voter’s and the authorized person’s first names, father’s names, last names, and identification information, as well as describe the authorized activities. The authorization document need not be notarized.