Մեկնարկեց միացյալ հայկական կազմակերպությունների (the United AIO) առաջին համաժողովը՝ «Կառուցենք Հայաստանը միասին. Իմաստուն և ուժեղ» խորագրով
08 Հունիսի 2021
Հունիսի 5-ին մեկնարկեց միացյալ հայկական կազմակերպությունների (the United AIO) առաջին համաժողովը՝ «Կառուցենք Հայաստանը միասին. Իմաստուն և ուժեղ» խորագրով։
Հայաստանի Հանրապետության կարևորագույն պահանջերը բավարարելու նպատակով համաժողովը համախմբեց Սփյուռքի ավելի քան 20 հայկական կազմակերպությունների՝ ներկայում և ապագայում Սփյուռքի հետ փոխհամագործակցության նոր մոդելի ստեղծման և նախագծերի իրականացման նոր միջոցների որոնման համար:
ՀՀ Սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Սառա Այնջարգոլյանը վարեց «Մարտահրավեր. Մտածեք այլ կերպ / Աշխատեք միասին / Շտապ գործեք» խորագրով համաժողովը։ Քննարկումը կենտրոնացած էր որոշ կարևոր հարցերի շուրջ․ ինչու՞ Սփյուռքի կազմակերպությունները միավորվեցին հենց հիմա, ի՞նչ խնդիրներ են դրված համագործակցության ճանապարհին և ի՞նչպես կարող են Սփյուռքի կազմակերպությունները հաղթահարել այդ խնդիրները, ի՞նչ փոփոխություններ է ակնկալում յուրաքանչյուրը սփյուռքյան կազմակերպությունների մոտեցումներում և վարքագծում, ի՞նչպես կարելի է փոխկապակցվածություն չունեցող հայերին ներգրավել Սփյուռքի հետ գործակցության հիմնական ուղղություններում:
Տիկին Այնջարգոլյանի կողքին, բանախոսների շարքում էին նաև Հայաստանի փաստաբանների ասոցիացիայի նախագահ Լյուսի Վարպետյանը, «ԱՐՓԱ ՀԻՄՆԱՐԿ» բարեգործական ընկերության նախագահ Հակոբ Փանոսյանը, Սերժ Էյվազյանը՝ «Հայոց Արծիվներ» հիմնադրամից, Համահայկական ուսանողական ասոցիացիայի նախագահ Վահե Հարությունյանը, «Զորավիկ» ակտիվիստական խմբի համակարգող կոմիտեի անդամ Լիզա Գյուլեսերյանը և «Խաղաղություն հայերի համար» Հիմնադրամի նախագահ Աննա Սարգսյանը։

Стартовал первый форум Объединенных армянских организаций (United AIO) «Построим вместе мудрую и сильную Армению»
08 Июня 2021
5 июня стартовал первый форум Объединенных армянских организаций (United AIO) «Построим вместе мудрую и сильную Армению». С целью решения самых важных вопросов для Республики Армения, для нахождения новых путей реализации проектов, которые в настоящее время создают новую модель сотрудничества с диаспорой, конференция объединила более 20 армянских диаспоральных организаций.
Руководитель Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Сара Анджарголян провела дискуссию на тему: «Вызов. Думай иначе / Работай вместе / Действуй быстро». В центре обсуждения были вопросы: почему организации диаспоры объединились именно сейчас, какие проблемы стоят на пути к сотрудничеству, как эти организации могут преодолеть проблемы, какие изменения в подходах и поведении ожидаются в организациях диаспоры, как можно призвать к взаимному сотрудничеству с диаспорой армян, не имеющих отношения к диаспоральным организациям.
Помимо г-жи Анджарголян, среди спикеров были президент Коллегии адвокатов Армении Люси Варпетян, президент благотворительной организации ARPA FOUNDATION Акоп Паносян, представитель фонда «Армянские орлы» Серж Эйвазян, президент Всеармянской студенческой ассоциации Ваге Арутюнян, член координационного комитета активистской группы «Зоравик» Лиза Гюлесерян и президент фонда «Мир армянам» Анна Саркисян.