Մեկնարկեց միացյալ հայկական կազմակերպությունների (the United AIO) առաջին համաժողովը՝ «Կառուցենք Հայաստանը միասին. Իմաստուն և ուժեղ» խորագրով
08 Հունիսի 2021
Հունիսի 5-ին մեկնարկեց միացյալ հայկական կազմակերպությունների (the United AIO) առաջին համաժողովը՝ «Կառուցենք Հայաստանը միասին. Իմաստուն և ուժեղ» խորագրով։
Հայաստանի Հանրապետության կարևորագույն պահանջերը բավարարելու նպատակով համաժողովը համախմբեց Սփյուռքի ավելի քան 20 հայկական կազմակերպությունների՝ ներկայում և ապագայում Սփյուռքի հետ փոխհամագործակցության նոր մոդելի ստեղծման և նախագծերի իրականացման նոր միջոցների որոնման համար:
ՀՀ Սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Սառա Այնջարգոլյանը վարեց «Մարտահրավեր. Մտածեք այլ կերպ / Աշխատեք միասին / Շտապ գործեք» խորագրով համաժողովը։ Քննարկումը կենտրոնացած էր որոշ կարևոր հարցերի շուրջ․ ինչու՞ Սփյուռքի կազմակերպությունները միավորվեցին հենց հիմա, ի՞նչ խնդիրներ են դրված համագործակցության ճանապարհին և ի՞նչպես կարող են Սփյուռքի կազմակերպությունները հաղթահարել այդ խնդիրները, ի՞նչ փոփոխություններ է ակնկալում յուրաքանչյուրը սփյուռքյան կազմակերպությունների մոտեցումներում և վարքագծում, ի՞նչպես կարելի է փոխկապակցվածություն չունեցող հայերին ներգրավել Սփյուռքի հետ գործակցության հիմնական ուղղություններում:
Տիկին Այնջարգոլյանի կողքին, բանախոսների շարքում էին նաև Հայաստանի փաստաբանների ասոցիացիայի նախագահ Լյուսի Վարպետյանը, «ԱՐՓԱ ՀԻՄՆԱՐԿ» բարեգործական ընկերության նախագահ Հակոբ Փանոսյանը, Սերժ Էյվազյանը՝ «Հայոց Արծիվներ» հիմնադրամից, Համահայկական ուսանողական ասոցիացիայի նախագահ Վահե Հարությունյանը, «Զորավիկ» ակտիվիստական խմբի համակարգող կոմիտեի անդամ Լիզա Գյուլեսերյանը և «Խաղաղություն հայերի համար» Հիմնադրամի նախագահ Աննա Սարգսյանը։

On June 5th, the United AIO inaugural conference, “Building Armenia Together: Wiser & Stronger” kicked off, bringing together 20+ Diaspora Armenian organizations to build a new model for diasporic engagement and find a new way of doing projects to meet the critical needs of Armenia, now and in the future.
Chief of Staff at the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs Sara Anjargolian moderated the panel titled, “The Challenge: Think Differently | Work Together | Act Urgently.” The discussion was centered around some critical questions: Why have Diaspora organizations come together now? What are the challenges that stand in the way of collaboration? How can Diaspora organizations overcome those challenges? What change do each hope to see going forward in the approach and behavior of Diaspora organizations? How can unaffiliated Armenians be brought into the mainstream of Armenian Diaspora activity?
Alongside Ms. Anjargolian, panelists included Lucy Varpetian, Charwoman of Armenian Bar Association; Hagop Panossian, President of ARPA Institute; Serj Eyvazian at Armenian Eagles Foundation; Vahe Haroutounian, President of All-ASA; Lisa Gulesserian, Member, Coordinating Committee at Zoravik Activist Collective and Anna Sargsyan, President of Peace for Armenians.