Հայրենադարձներին ներկայացվեցին բիզնեսի նոր հնարավորություններ
«Հայրենադարձի իրազեկման շարք»-ի շրջանակներում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակում տեղի ունեցավ Հայաստանի բիզնես հնարավորությունների մասին տեղեկատվական հանդիպում ԵՄ ԻՐԻՍ բիզնես ինկուբատորի հետ, որին մասնակցեցին շուրջ 6 տասնյակ հայրենադարձներ Լիբանանից, Սիրիայից, Իրանից, Ռուսաստանից, Ղազախստանից, Էստոնիայից, ԱՄՆ-ից, Իսրայելից, Թուրքիայից, Գերմանիայից, Նիդերլանդներից:
Հայրենադաձներին ողջունեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձության գծով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը: Այնուհետ ԵՄ ԻՐԻՍ բիզնես ինկուբատորի ծրագրերի համակարգող Նատալի Նասիբյանը ներկայացրեց ինքնազբաղների, ստարտափների և գործող բիզնեսների համար առկա դրամաշնորհները և փոխառությունները, որոնք տրամադրվում են գյուղատնտեսության, արտադրության, տուրիզմի և բիզնես գործունեության տարբեր ոլորտներում։ Նախատեսվում է ֆինանսավորել մինչև 50 բիզնես ծրագիր:
ԵՄ ԻՐԻՍ բիզնես ինկուբատորը ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի, Ավստրիական զարգացման համագործակցության և Ավստրիական Կարմիր խաչի կողմից:
Հանդիպման երկրորդ բաժնում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ձեռներեցության վարչության պետի պաշտոնակատար Հռիփսիմե Հովհաննիսյանը ներկայացրեց Հայաստանի այն բիզնես հնարավորությունները, որոնք հետաքրքրում են հայրենադարձներին:

Репатриантам представлены новые возможности для бизнеса
В рамках проекта «Осведомлённость репатрианта» в Офисе главного уполномоченного по делам диаспоры РА прошла инфо-встреча о возможностях бизнеса в Армении, на которой присутствовало около 60 репатриантов из Ливана, Сирии, Ирана, России, Казахстана, Эстонии, Германии, Нидерландов, США, Израиля и Турции.
Репатриантов встретил руководитель отдела по репатриации нашего офиса Ованнес Алексанян. Координатор программы бизнес-инкубатора IRIS в ЕС Натали Насибян представила гранты и кредиты для самозанятых, начинающих и действующих предпринимателей. Они предоставляются в сферах сельского хозяйства, производства, туризма, деловой активности и варьируют от 1,8 млн. до 7 млн. драмов. Планируется профинансировать до 50 бизнес-проектов.
Проекты финансируется ЕС, Австрийским агентством по сотрудничеству в целях развития и Красным Крестом Австрии.
Во второй части встречи и.о. начальника управления предпринимательства Министерства экономики РА Рипсиме Оганесян представила бизнес-возможности в Армении, которые представляют интерес для репатриантов.