«Քայլ դեպի տուն»-ցիներն անմոռանալի օրեր են անցկացնում հայրենիքում
Մեր գրասենյակի «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական երկշաբաթյա ծրագրի առաջին փուլի մասնակիցներն այցելեցին մի շարք կրթական հաստատություններ՝ ԹՈՒՄՈ, «Այբ» դպրոց և Հայաստանի ամերիկյան համալսարան:
Մասնակիցներն այցելեցին Հայաստանի անկրկնելի ինքնազարգացման անվճար կենտրոններից մեկը՝ Թումո, և ծանոթացան կենտրոնի առօրյային, դասընթացներին և ծրագրերին, ներառյալ՝ անիմացիայի, երաժշտության, ֆիլմարտադրության, ծրագրավորման և այլ դասերին:
«ՊիկսԱրտ» IT ընկերություն այցի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվեց աշխարհի ամենաստեղծագործ հավելվածներից մեկի աշխատանքն ու հայաստանյան մասնաճյուղի գործունեության ուղղությունները:
Թումոյից հետո ծրագրի մասնակիցներն այցելեցին «Այբ» դպրոց, որը ծառայում է որպես 21-րդ դարի հայկական կրթության մոդել՝ կրթելով գրագետ և ազնիվ սերունդ, որը հպարտ է իր կրթությամբ և ունի պատասխանատվության ուժեղ զգացում:
«Քայլ դեպի տուն»-ցիներն այցելեցին Հայաստանի ամերիկյան համալսարան, որտեղ նրանց ներկայացվեցին ինչպես Ամերիկյան հալասարանի, այնպես էլ Հայ-ռուսական և Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանների կրթական հնարավորությունները:
«Քայլ դեպի տուն» ծրագրի երկրորդ շաբաթասկզբին մասնակիցներն այցելեցին Տավուշի մարզում գտնվող Հաղարծինի վանական համալիր, որը հիմնվել է 13-րդ դարում: Այնուհետ սփյուռքահայ պատանիներն այց ունեցան Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարան, որը գտնվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության ենթակայության ներքո:
Մասնակիցները եղան Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում, այնուհետ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում:
«Քայլ դեպի տուն» ծրագրի 10-րդ օրվա ընթացքում մասնակիցներն այցելեցին Սևանավանք, այնուհետ մեկնեցին Լոռու մարզ՝ Դսեղ գյուղում շրջայց ունենալով Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանում: Ամենայն հայոց բանաստեղծի ծննդավայրից հետո սփյուռքահայ երիտասարդները եղան ՔՈԱՖ սմարթ կենտրոնում:
«Քայլ դեպի տուն»-ցիներն այցելեցին Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարան, որտեղ ծանոթացան ապագա սպաների առօրյային: Օրվա ավարտին մասնակիցները եղան Եռաբլուրում, որտեղ հարգանքի տուրք մատուցեցին և ծաղիկներ խոնարհեցին հանուն հայրենիքի կյանքը զոհած հերոսների հիշատակին:

Участники “Шаг к дому” проводят незабываемые дни на Родине
Участники первого этапа двухнедельной образовательной программы нашего Офиса «Шаг к дому» посетили ряд учебных заведений: «ТУМО», школу «Айб», Американский университет Армении.
Участники программы посетили один из бесплатных центров уникального саморазвития в Армении «ТУМО», где ознакомились с повседневными курсами и программами центра, включая анимацию, музыку, кинопроизводство, программирование и другие уроки.
После «ТУМО» юноши и девушки диаспоры посетили школу «Айб», которая служит образцом армянского образования 21 века, воспитывая грамотное, честное поколение, гордящееся своим образованием и обладающее повышенным чувством ответственности.
Во время посещения IT-компании «PixArt» молодые люди ознакомились с работой одного из самых креативных приложений в мире и направлениями деятельности армянского филиала.
Участники «Шаг к дому» также побывали в Американском университете в Армении, где их познакомили как с Американским университетом, так и с образовательными возможностями Российско-армянского университета и государственного университета лингвистики и социальных наук им.Брюсова.
В начале второй недели программы «Шаг к дому» участники были с экскурсией в монастырском комплексе Агарцин в Тавушской области, который был основан в 13 веке. Затем армянская молодежь диаспоры посетила военное училище имени Монте Мелконяна, которое находится в ведении Министерства обороны РА.
В программу посещений также вошел мемориал героической Сардарапатской битвы, затем Первопрестольный Святой Эчмиадзин.
На 10-й день программы «Шаг к дому» участники посетили Севанаванк на берегу озера Севан, затем отправились в живописную Лорийскую область в село Дсех - родину поэта Ованеса Туманяна, где осмотрели его дом-музей. После дома великого армянского поэта молодежь армянской диаспоры побывала в смарт-центре COAF.
После участники программы «Шаг к дому» поехали в Военный университет имени Вазгена Саргсяна, где ознакомились с повседневной жизнью будущих офицеров. В завершение дня участники посетили Ераблур, где почтили память героев, отдавших свои жизни во имя Родины и возложили цветы на их могилы.