Կնքվեց համագործակցության հուշագիր
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Վորլդ Վիժն Հայաստան» միջազգային բարեգործական կազմակերպության միջև կնքվեց համագործակցության հուշագիր:
Հուշագրի նպատակն է խորացնել և ընդլայնել կողմերի համագործակցությունը «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի շրջանակներում։
«Վորլդ Վիժն»-ը համաձայնում է աջակցել գրասենյակին «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի շրջանակում Հայաստանի պատմամշակութային կոթողներ, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, գյուղական համայնքներ ճանաչողական այցելությունների իրականացմանը և ընտրված վայրերում մարզական ու մշակութային միջոցառումների կազմակերպմանը:

A memorandum of cooperation was signed
A memorandum of cooperation was signed between the Republic of Armenia Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs and the international charitable organization World Vision Armenia.
The purpose of the memorandum is to deepen and expand the parties’ collaboration in the context of the Step Toward Home educational program.
World Vision has agreed to support the Office in conducting study tours of Armenian historical and cultural monuments, museums, educational institutions, and rural communities within the framework of the Step Toward Home program, and organizing sports and cultural events in selected locations.