Կրթական հնարավորություններ «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մասնակիցների համար
«Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի 4-րդ փուլի սփյուռքահայ պատանիներն այսօր այցելեցին Հայաստանի ամերիկյան համալսարան և շրջայց կատարեցին: Այնուհետ նրանց ներկայացվեցին Ամերիկյան համալսարանի, Հայաստանի ֆիզիկակական կուլտուրայի և սպորտի ինստիտուտի և «Եվրասիա» միջազգային համալսարանի կրթական ծրագրերն ու հնարավորությունները:
Այս անգամ ևս Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը «Քայլ դեպի տուն»-ցիների համար կազմակերպել էր հյուրասիրություն:
Այս շաբաթ ծրագրի մասնակիցները հասցրեցին լինել Մատենադարանում, Օշականում, Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում, ՀԲԸՄ վիրտուալ համալսարանում, Երևանի պետական համալսարանում, «Այբ» դպրոցում:

The Step Toward Home educational program’s fourth group of Diaspora Armenian youth visited the American University of Armenia today and took a tour. Thereafter, they were introduced to the educational programs and opportunities available at the American University, the Armenian State Institute of Physical Culture and Sport, and Eurasia International University.
The American University of Armenia had once again organized a reception for the Step Toward Home participants.
This week, the program participants managed to visit the Matenadaran, Oshakan, the Armenian Genocide Memorial, the AGBU Armenian Virtual College, Yerevan State University, and Ayb School.
Today, they will be in Khor Virap, and tomorrow, they will visit Garni and Geghard.
On Sunday, the participants will be divided into groups and will visit Chambarak, Vardenis, Gyumri and Ijevan.