Եվս 50 սփյուռքահայ մասնագետներ միացան ՀՀ կառավարության աշխատանքներին
20 երկրներից ևս 50 սփյուռքահայ բարձրակարգ մասնագետ է միանում ՀՀ կառավարության աշխատանքներին: Մեկնարկեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» 2021 ծրագիրը, որն արդեն երկրորդ տարին հնարավորություն է տալիս սփյուռքահայ մասնագետների ժամանել Հայաստան և աշխատանքի անցնել պետական կառավարման համակարգում: Այսօր ծրագրի ղեկավար Լիանա Սիմոնյանը նոր «իԳործ»-ականներին ներկայացրեց այն գորտեսչություններին, որտեղ նրանք աշխատելու են:
Ամերիկահայ փորձառու մասնագետ Մարինա Ներսեսյանը (Բոստոնի համալսարան) և սիրիահայ Հակոբ Մակդիսը (Հալեպի համալսարան) աշխատանքի անցան ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը կներկայացվեն էստոնահայ Ալինա Օվանեսսոն (Տարտուի համալսարան) և ռուսաստանահայ Արևիկ Մարգարյանը (ՌԴ նախագահին առընթեր ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ակադեմիա):
Հայաստանի կենտրոնական բանկի աշխատակազմին միացան ամերիկահայ Վահե Ավագյանը (Կոլումբիայի համալսարան) և ռուսաստանահայ Արգիշտի Գինոյանը (ՌԴ նախագահին առընթեր ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ակադեմիա):
Ողջ սեպտեմբերի ընթացքում մասնագետները կժամանեն և կմիանան պետական համակարգի շուրջ 20 մարմինների աշխատանքներին: Մասնագետները մեկ տարի կաշխատեն այդ գերատեսչություններում՝ իրականացնելով ծրագրեր, մշակելով ռազմավարություններ և նոր գաղափարներ:

Another 50 highly qualified Diaspora Armenian professionals from 20 countries are joining the RA Government. The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs has commenced its 2021 iGorts program, which, for the second year in a row, will allow Diaspora Armenian professionals to come to Armenia to work in the state administration system. Today, program director Liana Simonyan introduced the new iGorts participants to the agencies where they will work.
Experienced American-Armenian professional Marina Nercessian (Boston University) and Syrian-Armenian Hagop Makdis (Aleppo University) joined the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Estonian-Armenian Alina Ovanesso (University of Tartu) and Russian-Armenian Arevik Margaryan (Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration) will be introduced to the RA Ministry of High-Tech Industry.
American-Armenian Vahe Avagyan (Columbia University) and Russian-Armenian Argishti Ginoyan (Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration) joined the staff of the Central Bank of Armenia.
The professionals will arrive throughout September and join in the work of about 20 state bodies. The professionals will work in those departments for one year, implementing programs and developing strategies and new ideas.