Եվս 50 սփյուռքահայ մասնագետներ միացան ՀՀ կառավարության աշխատանքներին
20 երկրներից ևս 50 սփյուռքահայ բարձրակարգ մասնագետ է միանում ՀՀ կառավարության աշխատանքներին: Մեկնարկեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» 2021 ծրագիրը, որն արդեն երկրորդ տարին հնարավորություն է տալիս սփյուռքահայ մասնագետների ժամանել Հայաստան և աշխատանքի անցնել պետական կառավարման համակարգում: Այսօր ծրագրի ղեկավար Լիանա Սիմոնյանը նոր «իԳործ»-ականներին ներկայացրեց այն գորտեսչություններին, որտեղ նրանք աշխատելու են:
Ամերիկահայ փորձառու մասնագետ Մարինա Ներսեսյանը (Բոստոնի համալսարան) և սիրիահայ Հակոբ Մակդիսը (Հալեպի համալսարան) աշխատանքի անցան ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը կներկայացվեն էստոնահայ Ալինա Օվանեսսոն (Տարտուի համալսարան) և ռուսաստանահայ Արևիկ Մարգարյանը (ՌԴ նախագահին առընթեր ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ակադեմիա):
Հայաստանի կենտրոնական բանկի աշխատակազմին միացան ամերիկահայ Վահե Ավագյանը (Կոլումբիայի համալսարան) և ռուսաստանահայ Արգիշտի Գինոյանը (ՌԴ նախագահին առընթեր ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ակադեմիա):
Ողջ սեպտեմբերի ընթացքում մասնագետները կժամանեն և կմիանան պետական համակարգի շուրջ 20 մարմինների աշխատանքներին: Մասնագետները մեկ տարի կաշխատեն այդ գերատեսչություններում՝ իրականացնելով ծրագրեր, մշակելով ռազմավարություններ և նոր գաղափարներ:

Еще 50 профессионалов из диаспоры подключились к работе Правительства РА
К работе правительства РА подключились около 50 высококвалифицированных специалистов из армянской диаспоры 20 стран мира. Стартовала программа Офиса Главного уполномоченного по делам диаспоры «иГорц» 2021, которая второй год подряд позволяет армянским специалистам из диаспоры приезжать в Армению для работы в системе государственного управления. Сегодня руководитель проекта Лиана Симонян познакомила новых участников «иГорц» с ведомствами, в которых они будут работать.
В Министерство образования, науки, культуры и спорта РА поступили на работу опытный американо-армянский специалист Марина Нерсесян (Бостонский университет) и сирийский армянин Акоп Макдис (Алеппский университет).
Армянка из Эстонии Алина Оганессон (Тартуский университет) и российская армянка Аревик Маргарян (Академия народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации) будут представлены Министерству высокотехнологичной промышленности РА.
К числу сотрудников Центрального банка Армении присоединились американский армянин Ваге Авагян (Колумбийский университет) и армянин из России Аргишти Гиноян (Академия народного хозяйства, Государственная служба при президенте РФ).
В течение всего сентября специалисты будут приезжать и подключатся к работе около 20 ведомств государственной системы. Специалисты будут работать один год, реализуя программы, разрабатывая стратегии и новые идеи.