Սփյուռքահայ մասնագետները վերապատրաստել են Հայաստանի ուսուցիչներին
Ի՞նչ է կրթությունը քեզ համար: ՀՀ կառավարությունում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներ Օննիկ Բայրամյանի (ԱՄԷ) և Նարինե Սիրականյանի (Վրաստան) համար կրթությունը հույս, փոփոխություն և լուսավոր ապագա է Հայաստանի աշակերտների և ուսուցիչների համար:
Սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի բոլոր մարզերից և Երևանից ուսուցիչները հավաքվել էին նշելու Օննիկի և Նարինեի վարած «Դպրոցի ղեկավարում» դասընթացի ավարտը: Շուրջ 250 դպրոցների 1600 տնօրեններ, փոխտնօրեններ և ուսուցիչներ ստացել են օնլայն և օֆլայն վերապատրաստումներ և նորագույն գիտելիքներ:
Օննիկի և Նարինեի դասընթացն այնքան դրական արձագանք ստացավ, որ նրանք որոշեցին հիմնել «Քեզ համար, Հայաստան» Հ/Կ-ն՝ շարունակելու իրենց առաքելությունը: Հիշեցնենք, որ «իԳործ»-ականները ներգրավված էին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Կրթության տեսչական մարմնի աշխատակազմերում :

Армянские специалисты из диаспоры переподготовили учителей Армении
Что означает образование для тебя? Для Оника Байрамяна (ОАЭ) и Нарине Сираканян (Грузия), участников программы Правительства РА для армянских специалистов из диаспоры «иГорц», образование - это надежда, перемены и светлое будущее для армянских школьников и преподавателей.
13 сентября учителя из всех регионов Армении и Еревана собрались, чтобы отметить окончание курса Оника и Наринэ «Управление школой». 1600 директоров, заместителей директоров и учителей порядка 250 школ прошли онлайн и офлайн переподготовку и получили новые современные знания.
Курс Оника и Наринэ получил настолько положительный отклик, что они решили создать общественную организацию «Для тебя, Армения», чтобы продолжить свою миссию. В прошлом году в рамках программы «iGorts» Нарине Сираканян из Грузии работала в инспекционном органе образования РА, Оник Байрамян из ОАЭ работал в министерстве образования, науки, культуры и спорта РА.