«իԳործ»-ականները քննարկեցին Հայաստանի ներկայիս իրավիճակը
ՀՀ կառավարությունում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» 2021 ծրագրի մասնակիցները հանդիպեցին ծրագրի հեղինակի և ամերիկահայ քաղաքագետների հետ:
«իԳործ»-ի հիմնադիր, ավագ խորհրդատու, իրավաբան, Իմփաքթ Հաբ Երևանի համահիմնադիր Սառա Անաջարգոլյանը պատմեց ծրագիրը ստեղծելու գաղափարի և սփյուռքահայ մասնագետների բերած նոր մշակույթի մասին:
Նևադայի համալսարանի քաղաքագիտության ամբիոնի դոցենտ Ներսես Կոպալյանը և քաղաքական խորհրդատու Էրիկ Հակոբյանը «իԳործ»-ականների հետ խոսեցին Հայաստանում քաղաքական իրադրության և այն փոփոխությունների մասին, որոնք կարող են բերել սփյուռքահայ մասնագետները:

Participants of the 2021 iGorts program, which places Diaspora Armenian professionals in the RA Government, met with the program’s founder and American-Armenian political scientists.
The founder of the iGorts program, senior advisor, lawyer, and co-founder of Impact Hub Yerevan, Sara Anjargolian, spoke about the idea behind the program and the new ideas and ways of doing things that Diaspora Armenian participants bring with them.
Dr. Nerses Kopalyan, assistant professor-in-residence of political science at the University of Nevada, Las Vegas, and political consultant Eric Hacopian spoke about the political situation in Armenia and the changes Diaspora Armenian specialists can bring about.