Գլխավոր հանձնակատար հանդիպեց Ալեքսանդր Ռումակին հետ
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հանդիպել է Բելառուսում կրոնների և ազգությունների հարցերով հանձնակատար Ալեքսանդր Ռումակի հետ։
Զարեհ Սինանյանը բելառուս գործընկերոջը ներկայացրեց ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունը, ընթացիկ ծրագրերը, որոնք նպատակաուղղված են ՀՀ և սփյուռքի միջև փոխգործակցության ու կապերի հետագա ամրապնդմանը։
Իր հերթին, Կրոնների և ազգությունների գործերով հանձնակատար Ա․ Ռումակն ընդգծեց բազում ականավոր հայերի նշանակալի դերը, ովքեր իրենց հետքն են թողել Բելառուսի պատմության մեջ։ Նրանց շարքում են Յան (Ավանես) Մաջարյանցը, Ալեքսանդր Մյասնիկյանը, մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը և այլոք։
Հանդիպման ընթացքում նշվեց, որ Բելառուսի հայ համայնքը հանդիսանում է ներկայումս Բելառուսի տարածքում բնակվող 156 ազգերի ու ազգությունների շարքում մեծությամբ թվով վեցերորդը, որի հիմնական մասը կենտրոնացած է մինսկում, Մոգիլյովում, Բոբրույսկում և Գրոդնոյում։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին Բելառուսի հասարարական կյանքի տարբեր ոլորտներում հայկական համայնքի գործունեությունը՝ ներառյալ հայկական ստեղծագործական կոլեկտիվների մասնակցությունը տարաբնույթ մշակութային միջոցառումներին։
Հանդիպմանը ներկա էին Բելառուսում ՀՀ դեսպան Ռազմիկ Խումարյանը և «Մինսկի քաղաքային հայկական մշակութային-լուսավորչական «Հայաստան» միություն» հասարակական միավորման նախագահ, Կրոնների և ազգությունների հարցերով հանձնակատարին կից միջէթնիկական կոնսուլտատիվ խորհրդի նախագահ Գեորգի Եղիազարյանը:

Заре Синанян встретился с Уполномоченным Беларуси по делам религий и национальностей
Главный уполномоченный Заре Синанян встретился с Уполномоченным по делам религий и национальностей Беларуси Александром Румаком.
Заре Синанян рассказал белорусскому коллеге о деятельности Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА, текущих проектах, направленных на дальнейшее укрепление взаимодействия и связей между Республикой Армения и армянской диаспорой.
В свою очередь Уполномоченный по делам религий и национальностей А.Румак подчеркнул значимую роль многих выдающихся армян, которые оставили свой след в истории Беларуси: среди них – Ян Маджарский, Александр Мясников, Маршал Иван Баграмян и др.
Было также отмечено, что армянская община Беларуси является шестой по численности национальной группой среди проживающих на данный момент в Беларуси представителей 156 народов и народностей, основная часть которой сконцентрирована в Минске, Могилёве, Бобруйске и Гродно.
Участники встречи обсудили деятельность армянской общины в разных сферах общественной жизни Беларуси, включая участие армянских творческих коллективов в разноплановых культурных мероприятиях.
На встрече присутствовали посол РА в Беларуси Размик Хумарян и председатель общественного объединения «Минское городское армянское культурно-просветительское общество «Айастан», председатель Консультативного межэтнического совета при Уполномоченном по делам религий и национальностей Георгий Егиазарян.