Վերջնականապես հստակեցված է հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի գտնվելու վայրը Երևանում
Հրայր և Աննա Հովնանյան հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ` Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը հստակեցրել է առաջիկայում Երևանում գործող Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի գտնվելու վայրը: Կառավարության որոշմամբ պաշտոնապես հաստատվել է գործընկերությունը, և ամուր հիմքեր են դրվել նշյալ համապարփակ ռեսուրսային կենտրոնի ստեղծման հաջորդ քայլերի իրականացման համար:
Զանգվածային հայրենադարձությունը ճանաչելով որպես Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական առաջնահերթություն և գիտակցելով այն դժվարությունները, որոնց բախվում են շատ հայրենադարձներ, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը նախաձեռնեց այս ծրագիրը՝ նպատակ ունենալով խթանել և դյուրացնել հայրենադարձների ներգրավումը հայաստանյան հասարակական կյանքին: Ի աջակցություն այս նախաձեռնության՝ Հրայր և Աննա Հովնանյան հիմնադրամն անվճար հիմունքներով կտրամադրի ավելի քան 300 քառակուսի մետր տարածք Կենտրոնի գործունեության համար։
«Մենք երախտապարտ ենք Հովնանյան հիմնադրամի հետ այս համագործակցության համար և անհամբեր սպասում ենք համատեղ աշխատանքներին», - նշեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
«Հովնանյան հիմնադրամը տարիներով ոչ միայն լայնածավալ աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի Հանրապետությանը, այլև հովանավորել է այն կազմակերպություններին,
որոնք մշտապես խթանել են հայրենադարձությունը»։
Հայրենադարձներին աջակցելու նպատակով Կենտրոնը ինտեգրման աջակցման մասնագետների է կցելու անհատներին և ընտանիքներին՝ հայրենադարձման ողջ գործընթացի ընթացքում անհատական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով: Ինտեգրման աջակցման մասնագետները հայրենադարձներին խորհրդատվություն կտրամադրեն և գործնական աջակցություն կցուցաբերեն մի շարք հարցերում, ինչպիսիք են՝ քաղաքացիության և կացության կարգավիճակ, իրավական հարցեր, կրթություն և մշակույթ, հարկեր և գրանցում, աշխատանքի տեղավորում, բանկային, ֆինանսական և այլ հարցեր: Կենտրոնի ծառայությունները հասանելի են լինելու հետևյալ լեզուներով՝ արևելահայերեն, արևմտահայերեն, անգլերեն և ռուսերեն: Ավելին, Կենտրոնը կտրամադրի արևելահայերենի անվճար դասընթացներ, ինչպես նաև կօգնի բարեկամական կապեր հաստատել տեղի և հայրենադարձ համայնքների միջև, կկազմակերպի ֆորումներ, կապեր հաստատելու նպատակով միջոցառումներ, աշխատանքի տոնավաճառներ և մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներ:
Մինչ Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի պաշտոնական գործարկումը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը կշարունակի աջակցություն ցուցաբերել հայրենադարձության գործընթացի հետ կապված ցանկացած հարցի կամ մտահոգության դեպքում:
Հարցերի դեպքում կարելի է կապ հաստատել Գրասենյակի Հայրենադարձության բաժնի հետ repatriation@gov.am էլեկտրոնային հասցեով կամ +374 077 998123 հեռախոսահամարով:

Определено место расположения Центра репатриации и интеграции в Ереване
В партнерстве с фондом Грайра и Анны Овнанян Офис главного уполномоченного по делам диаспоры определило место для своего будущего Центра репатриации и интеграции в Ереване. Был издан правительственный указ, формализующий партнерство и укрепляющий следующий шаг на пути к созданию этого всеобъемлющего ресурсного центра.
Признавая массовую репатриацию стратегическим приоритетом для Республики Армения и понимая трудности, с которыми сталкиваются многие репатрианты при переезде, Офис главного уполномоченного по делам диаспоры начал этот проект с целью стимулирования и облегчения их перехода в армянское общество. В поддержку этой цели фонд Грайра и Анны Овнанян бесплатно предоставит помещение размером более 300 квадратных метров для деятельности Центра.
“Мы благодарны фонду Овнаняна за это партнерство и с нетерпением ожидаем совместной работы”, - сказал главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян. “На протяжении многих лет фонд Овнаняна не только оказывал широкую поддержку Республике Армения, но также спонсировал организации, которые были катализаторами репатриации”.
В Центре для каждого клиента будет определяться специалист по оказанию индивидуальной поддержки на протяжении всего процесса, начиная с подготовки к отъезду и переезда и заканчивая обустройством в Армении. Специалисты по поддержке интеграции проконсультируют и окажут практическую помощь по ряду вопросов, включая гражданство и проживание, юридические вопросы, образование и культуру, налоги и регистрацию, трудоустройство, банковское дело и финансы, др. Будут учитываться доминирующие языки диаспоры, в том числе восточно- и западноармянский, английский и русский. Кроме того, в Центре будут предоставлять бесплатные уроки восточноармянского языка, а также помогать устанавливать дружеские связи с местными и диаспоральными общинами и организовывать форумы, сетевые мероприятия, ярмарки вакансий и курсы профессиональной подготовки.
В преддверии официального открытия Центра репатриации и интеграции Офис главного уполномоченного по делам диаспоры продолжит оказывать помощь в решении любых вопросов, связанных с процессом репатриации. Для получения поддержки необходимо связаться с отделом по репатриации Офиса по эл.адресу: repatriation@gov.am или тел.:+374 077 998123.