Վերջնականապես հստակեցված է հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի գտնվելու վայրը Երևանում
Հրայր և Աննա Հովնանյան հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ` Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը հստակեցրել է առաջիկայում Երևանում գործող Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի գտնվելու վայրը: Կառավարության որոշմամբ պաշտոնապես հաստատվել է գործընկերությունը, և ամուր հիմքեր են դրվել նշյալ համապարփակ ռեսուրսային կենտրոնի ստեղծման հաջորդ քայլերի իրականացման համար:
Զանգվածային հայրենադարձությունը ճանաչելով որպես Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական առաջնահերթություն և գիտակցելով այն դժվարությունները, որոնց բախվում են շատ հայրենադարձներ, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը նախաձեռնեց այս ծրագիրը՝ նպատակ ունենալով խթանել և դյուրացնել հայրենադարձների ներգրավումը հայաստանյան հասարակական կյանքին: Ի աջակցություն այս նախաձեռնության՝ Հրայր և Աննա Հովնանյան հիմնադրամն անվճար հիմունքներով կտրամադրի ավելի քան 300 քառակուսի մետր տարածք Կենտրոնի գործունեության համար։
«Մենք երախտապարտ ենք Հովնանյան հիմնադրամի հետ այս համագործակցության համար և անհամբեր սպասում ենք համատեղ աշխատանքներին», - նշեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
«Հովնանյան հիմնադրամը տարիներով ոչ միայն լայնածավալ աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի Հանրապետությանը, այլև հովանավորել է այն կազմակերպություններին,
որոնք մշտապես խթանել են հայրենադարձությունը»։
Հայրենադարձներին աջակցելու նպատակով Կենտրոնը ինտեգրման աջակցման մասնագետների է կցելու անհատներին և ընտանիքներին՝ հայրենադարձման ողջ գործընթացի ընթացքում անհատական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով: Ինտեգրման աջակցման մասնագետները հայրենադարձներին խորհրդատվություն կտրամադրեն և գործնական աջակցություն կցուցաբերեն մի շարք հարցերում, ինչպիսիք են՝ քաղաքացիության և կացության կարգավիճակ, իրավական հարցեր, կրթություն և մշակույթ, հարկեր և գրանցում, աշխատանքի տեղավորում, բանկային, ֆինանսական և այլ հարցեր: Կենտրոնի ծառայությունները հասանելի են լինելու հետևյալ լեզուներով՝ արևելահայերեն, արևմտահայերեն, անգլերեն և ռուսերեն: Ավելին, Կենտրոնը կտրամադրի արևելահայերենի անվճար դասընթացներ, ինչպես նաև կօգնի բարեկամական կապեր հաստատել տեղի և հայրենադարձ համայնքների միջև, կկազմակերպի ֆորումներ, կապեր հաստատելու նպատակով միջոցառումներ, աշխատանքի տոնավաճառներ և մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներ:
Մինչ Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի պաշտոնական գործարկումը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը կշարունակի աջակցություն ցուցաբերել հայրենադարձության գործընթացի հետ կապված ցանկացած հարցի կամ մտահոգության դեպքում:
Հարցերի դեպքում կարելի է կապ հաստատել Գրասենյակի Հայրենադարձության բաժնի հետ repatriation@gov.am էլեկտրոնային հասցեով կամ +374 077 998123 հեռախոսահամարով:

Location Finalized for Repatriation and Integration Center in Yerevan
In partnership with the Hrair and Anna Hovnanian Foundation, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs has secured a location for its upcoming Repatriation and Integration Center in Yerevan. A government decree was issued formalizing the partnership and solidifying the next step toward creating this comprehensive resource hub.
Recognizing mass repatriation as a strategic priority for the Republic of Armenia, and understanding the difficulties many repatriates face when making the move, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs began this project with the objective to incentivize and ease their transition into Armenian society. In support of this objective, the Hrair and Anna Hovnanian Foundation will provide over 300 square meters of space for the Center’s activities free of charge.
“We are grateful for this partnership with the Hovnanian Foundation and look forward to working together,” said High Commissioner for Diaspora Affairs, Zareh Sinanyan. “Throughout the years, the Hovnanian Foundation has not only provided extensive support to the Republic of Armenia, but has also sponsored organizations that have been catalysts for repatriation.”
In order to support repatriates, the Center will assign individuals and families to Integration Support Specialists for individualized support throughout the entire process, from pre-departure and moving to settling into life in Armenia. Integration Support Specialists will consult and provide practical support on a number of matters, including citizenship and residency, legal issues, education and culture, taxes and registration, employment, banking and finance, among many others. Dominant language in the Diaspora will be accommodated, including Eastern and Western Armenian, English and Russian. In addition, the Center will provide free of charge Eastern Armenian language classes, as well as help create friendly connections with local and repat communities and organize forums, networking events, job fairs and professional training courses.
Leading up to the official launch of the Repatriation and Integration Center, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs will continue to provide assistance with any questions or concerns regarding the repatriation process. Please contact the Office’s Repatriation Department at repatriation@gov.am with questions, or via phone at +374 077 998123.