Վարչապետն ընդունել է «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հանդիպել է Հայաստանի պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին:
Ողջունելով նրանց՝ վարչապետը նշել է. «Ուրախ եմ, որ մենք այս ծրագիրը շարունակաբար իրականացնում ենք՝ ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների և բարդությունների: Նաև ուրախ եմ, որ կարող ենք արձանագրել՝ ծրագիրը կոնկրետ արդյունքներ ունի այն նպատակների իրագործման տեսակետից, որ մենք առաջադրել ենք: Իսկ տվյալ դեպքում խոսքը Սփյուռքի ներուժի ներգրավման մասին է՝ Հայաստանի պետական կառավարման համակարգ:
Ինչպես երևի արդեն գիտեք, մենք ծրագրի մասնակիցներից բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ունենք՝ ի դեմս Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի և Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի, ինչը ցույց է տալիս մեր մտադրությունների լրջությունը: Իհարկե, նախ արտահայտվել է ծրագրի մասնակիցների մտադրությունների լրջությունը, որին մենք համապատասխան ձևով արձագանքել ենք:
Հույս ունեմ, որ այս գործընթացը կշարունակենք, որովհետև նաև ուզում ենք, որ Սփյուռքի ներուժի ներգրավումը Հայաստանի պետական կառավարման համակարգ և մեր երկրի առաջ ծառացած խնդիրների լուծման գործում լինի ավելի ու ավելի շոշափելի, ավելի նյութական: Մենք ցանկանում ենք նաև, որ Սփյուռքի մեր հարգելի ներկայացուցիչները խնդիրները տեսնեն ներսից, դրանց գնահատմանը մասնակցեն և նաև կոնկրետ լուծումներ առաջարկեն, որը գուցե թե սովորական ամենօրյա հայացքը չի նկատում:
Իհարկե, կարծում եմ, որ այս գործընթացը կշարունակենք: Նաև ձեր հայացքներից եմ տեսնում, որ դուք իսկապես լուրջ եք տրամադրված, և դրա համար անկեղծ շատ ուրախ եմ, որովհետև գիտեք, որ մենք աննախադեպ մարտահրավերների առաջ ենք կանգնած, և այդ ոչ սովորական մարտահրավերների հասցեագրումն ու լուծումը պահանջում է ոչ սովորական մոտեցումներ: Հույս ունենք, որ դուք ձեզ հետ կբերեք այդ ոչ սովորական մոտեցումները և նաև մեզ կօգնեք, կհարստացնեք ձեր գիտելիքներով, հմտություններով, ընդունակություններով, և եթե արդեն իսկ արվածից ինչ-որ օգտակար բան կկարողանաք վերցնել, արձանագրել, իհարկե, դրա համար էլ մենք ուրախ կլինենք»:
Վարչապետն ընդգծել է այս ձևաչափով՝ Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերի միջոցով Սփյուռքի հետ համագործակցության կարևորությունը. «Գուցե լավ տեղեկացված չեմ, չեմ բացառում, բայց չեմ հիշում, որ Հայաստանի ղեկավարը, ղեկավարությունն այս ֆորմատով նախկինում երբևէ համագործակցություն ունեցած լինի Սփյուռքի հետ: Կարծում եմ, որ նաև այդ ինստիտուցիոնալ փոփոխության կարևոր արդյունք է՝ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը ինքն էլ Սփյուռքի ներկայացուցիչ է, չնայած ինչպես շատերը, Սփյուռքի ներկայացուցիչ լինելուց առաջ Հայաստանի ներկայացուցիչ է եղել: Այս թեմայի առանձնահատկությունը հենց դրա համար է: Եվ մենք ուզում ենք այդ սահմանները գոյություն չունենան: Այսօրվա գլոբալ աշխարհում երբեմն էական էլ չէ աշխարհի որ կետում ես գտնվում: Հեռավորությունը ժամանակակից աշխարհում ավելի շատ հոգեբանություն է, քան տարածություն: Եվ, հետևաբար, ես ամենևին չեմ ուզում թերագնահատել տարածությունը, բայց չեմ ուզում նաև հոգեբանությունը թերագնահատել: Մենք պիտի հաղթահարենք հոգեբանությունը տարածության միջոցով և տարածությունը՝ հոգեբանության միջոցով: Կարծում եմ՝ այս ծրագիրն այս բանաձևի իրագործման կարևորագույն հարթակներից է:
Իհարկե, ես կոնկրետ դեպքերի մասին խոսեցի, բայց համոզված եմ, որ «իԳործ» ծրագրի մասնակիցները բազմաթիվ աշխատանքներ են արել տարբեր նախարարություններում, մասնակցել տարբեր օրենքների, կառավարության որոշումների, ծրագրերի մշակմանը և իրագործմանը: Ես ներողություն եմ խնդրում, որ բոլորին չեմ կարող հիմա թվարկել, բայց գիտեմ, որ իսկապես մեծ ծավալի աշխատանք է արված: Եվ հույս ունեմ, որ այս ծրագրի մասնակիցները և նախաձեռնողները, բոլորս ի վերջո գոհ կլինենք վերջնարդյունքից: Եթե նույնիսկ շատ շոշափելի արդյունքների մասին խոսելու առիթներ չունենանք այնքան ինչքան կցանկանայինք, այս շփումն, այս հաղորդակցությունն ինքնին շատ կարևոր է և օգտակար: Ես կրկին ողջունում եմ ձեզ, շնորհակալություն եմ հայտնում այս դժվար ժամանակահատվածում ցուցաբերած պատրաստակամության համար և իմ կողմից էլ պատրաստակամություն եմ հայտնում պատասխանել, անդրադառնալ ձեր բոլոր հարցերին և, իհարկե, շարունակել համագործակցությունը»:
Ինչպես նշել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Զարեհ Սինանյանը, ծրագիրը, որի մեկնարկը տրվել է 2020 թվականին, կարելի է համարել հաջողված: «իԳործ»-ը առաջին տարում՝ 2020 թվականին, ստացել է 800 հայտ 27 երկրից․ արդյունքում 52 սփյուռքահայ մասնագետ 19 երկրից աշխատել է 19 տարբեր գերատեսչություններում։ Առաջին փուլի շրջանավարտների մոտ 70 տոկոսը ծրագրի ավարտին Հայրենիքում մնալու որոշում է կայացրել։ Ծրագրի ավարտին նրանցից 16-ը մնացել են պետական համակարգում, որոնցից 9-ի ֆինանսավորումն իրականացվում է «Հովնանյան» հիմնադրամի միջոցով։ 2021-ին ստացվել է 350 հայտ 30 երկրից․ արդյունքում՝ 50 սփյուռքահայ մասնագետների հետ կնքվել են համագործակցության համաձայնագրեր։ Ներկայում 14 երկրներից 47 մասնագետ աշխատում է 25 տարբեր գերատեսչություններում՝ Ազգային ժողովում, նախարարություններում, կոմիտեներում, տեսչական մարմիններում և այլն։ Սփյուռքահայ մասնագետները ժամանել են աշխարհի տարբեր երկրներից՝ ՌԴ, ԱՄՆ, Լիբանան, Բելգիա, Գերմանիա, Սիրիա, Ֆրանսիա, Կիպրոս, Շվեյցարիա և այլն:
Հանդիպման ընթացքում «իԳործ»-ի մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ նման հնարավորության համար և ներկայացրել են իրենց աշխատանքը, որն իրականացնում են պետական տարբեր գերատեսչություններում:
Վարչապետը Փաշինյանը պատասխանել է նաև հանդիպման մասնակիցների մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերել են ՀՀ պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումներին, Հայաստանի միջազգային համագործակցությանը, տնտեսության խթանմանը, Սփյուռքի ներուժի իրացմանը, կրթության, գիտության և ոլորտների խնդիրներին ու դրանց լուծման ուղղությամբ կառավարության քայլերին:
«իԳործ»-ը նպատակաուղղված է բարձագույն կրթություն ստացած, հանրային քաղաքականության ոլորտում մագիստրոսի և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ կամ բակալավրի և նվազագույնը 5 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ ունեցող սփյուռքահայ մասնագետներին Հայաստանի պետական կառավարման մարնինների աշխատանքներում ընդգրկելուն, որոնց մասնագիտական և փորձագիտական հմտությունները կնպաստեն նորարարական գաղափարների, լայնածավալ հետազոտությունների իրականացմանը։ Ծրագրի նպատակներից է նաև կիրառել մասնակիցների աշխատանքային փորձը և կարողությունները ՀՀ և Արցախի պետական կառավարման մարմինների կողմից իրականացվող աշխատանքներում և ծրագրերում, ինչը հնարավորություն կընձեռի նպաստել մասնագիտական հայրենադարձմանը և աջակցել պետական կառավարման համակարգի բարելավման գործընթացներին։

PM Pashinyan receives the participants of the "iGorts" program
Prime Minister Nikol Pashinyan met at the Government with the participants of the "iGorts" program for the involvement of Diaspora specialists in public administration bodies of Armenia.
Welcoming them, the Prime Minister noted. "I am glad that we continuously implement this program, despite all the difficulties and complications. I am also glad that we can state that the program has recorded concrete results in terms of achieving the goals we have set. And here we are talking about the involvement of the Diaspora potential in the public administration system of Armenia.
As you may already know, we have high-ranking officials from the program participants, in the person of the Deputy Minister of Economy and the Chairman of the Tourism Committee, which shows the seriousness of our intentions. Of course, first of all, the seriousness of the the program participants in their intentions was expressed, to which we responded accordingly.
I hope that we will continue this process, because we want the involvement of the potential of the Diaspora in the public administration system of Armenia and in solving the problems facing our country to be more and more tangible. We also want our esteemed representatives of the Diaspora to see the problems from the inside, to participate in their evaluation, and to offer concrete solutions, which may be left unnoticed by the ordinary everyday view.
Of course, I think we will continue this process. I also see from your eyes that you are really serious in your intentions, and I am sincerely happy for that, because you know that we are facing unprecedented challenges, and addressing and solving those unusual challenges requires unusual approaches. We hope that you will bring with you those unusual approaches, and that you will help us, that you will enrich us with your knowledge, skills, abilities, and if you will be able to take something useful from what has already been done, of course we will be happy."
The Prime Minister emphasized the importance of cooperation with the Diaspora in this format - through the programs of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
"Maybe I am not well informed, I do not rule out, but I do not remember the leadership of Armenia to have ever cooperated with the Diaspora in this format before. I think it is an important result of that institutional change: the High Commissioner for Diaspora Affairs is himself a representative of the Diaspora, although like many, he was a representative of Armenia before being a representative of the Diaspora. This topic is peculiar just for that reason. And we want those borders not to exist. In today 's global world, sometimes it does not meven matter where you are in the world. In the modern world, distance is more psychology than space. And, consequently, I do not want to underestimate space at all, but I do not want to underestimate psychology either. We must overcome psychology through space and space through psychology. I think this program is one of the most important platforms for the implementation of this vision.
Of course, I talked about specific cases, but I am convinced that the participants of the "iGorts" program have done a lot of work in different ministries, participated in the development and implementation of various laws, government decisions, programs. I apologise for that I can't list them all right now, but I know that really a lot of work has been done. And I hope that the participants and the initiators of this program, we all will be satisfied with the end result. Even if we do not have the opportunity to talk about very tangible results as much as we would like, this communication, this contact itself is very important and useful. I welcome you again, thank you for your readiness shown during this difficult period and express my readiness to answer, to address all your questions and, of course, to continue the cooperation."
According to Zareh Sinanyan, High Commissioner for Diaspora Affairs, the program, which was launched in 2020, can be considered successful. In the first year, in 2020, iGorts received 800 applications from 27 countries․ As a result, 52 Diaspora Armenian specialists from 19 countries worked in 19 different departments. By the end of the program about 70% of the first stage alumni decided to stay in the Motherland. By the completion of the program, 16 of them remained in the state system, 9 of which are financed through the Hovnanian Foundation. In 2021, 350 applications were received from 30 countries․ As a result, cooperation agreements were signed with 50 Diaspora Armenian specialists. At present, 47 specialists from 14 countries work in 25 different departments: the National Assembly, ministries, committees, inspection bodies, etc. Diaspora Armenian specialists have arrived from different countries of the world: Russia, USA, Lebanon, Belgium, Germany, Syria, France, Cyprus, Switzerland, etc.
During the meeting, the participants of "iGorts" thanked the Government of the Republic of Armenia for such an opportunity and presented their work carried out in various state agencies.
Prime Minister Pashinyan also answered a number of questions of the meeting participants, which referred to the reforms of the public administration system of Armenia, Armenia's international cooperation, economic stimulation, realization of the Diaspora's potential, problems of education, science and other spheres and the government's steps to solve them.
“iGorts” aims to involve Diaspora Armenian specialists with higher education, 3 years of professional experience in the field of public policy with a master's degree or a bachelor's degree with a minimum of 5 years of professional experience in the public administration of Armenia, whose professional and expertise skills will contribute to the implementation of innovative ideas and conducting large-scale research. One of the goals of the program is to apply the work experience and skills of the participants in the work and programs carried out by the public administration bodies of the Republic of Armenia and Artsakh, which will give an opportunity to promote professional repatriation, to support the processes of improving the public administration system.