Արցախում անցկացվեց քաղհասարակության էքսպո
Մայիսի 21-22-ը Ստեփանակերտի «Հաբ Արցախ» կազմակերպությունում անցկացվեց Արցախի քաղաքացիական հասարակության էքսպոն, որին մասնակցում էին կառավարության ներկայացուցիչներ, քաղհասարակության և տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
«Հաբ Արցախն» առաջին քովորքինգն է Արցախում, որը համատեղ աշխատելու տարածք է տրամադրում մոտիվացված անհատներին և խմբերին՝ ստեղծելով նորարարությամբ զբաղվող մարդկանց համայնք նեթվորքինգի և միջոցառումների շնորհիվ: Այն հիմնադրել է Արցախի նախագահի սփյուռքահայ խորհրդական Վահե Քեուշգուերյանը, իսկ գործադիր տնօրենը մեր գրասենյակի «իԳործ» ծրագրի շրջանավարտ, լիբանանահայ Շուշան Քէշիշեանն է:
Մեր գրասենյակի մեդիա պատասխանատու Ամալյա Կարապետյանը «Արցախը և սփյուռքը» քննարկման ընթացքում խոսեց Արցախի զարգացման և ներկայիս մարտահրավերների հաղթահարման գործում սփյուռքի ներուժի, մասնավորապես՝ սփյուռքի մասնագիտական, գիտական ռեսուրսների ներգրավման մասին: «Մեր գրեթե բոլոր ծրագրերում Արցախն ընդգրկված է: Ուրախ ենք, որ գնալով ավելի շատ սփյուռքահայ մասնագետներ են «իԳործ» ծրագրով դիմում Արցախի պետական համակարգում աշխատելու համար: Սփյուռքի մեր երիտասարդ 20 դեսպանները ևս ակտիվ կապ են պահպանում Արցախի երիտասարդության հետ: Արցախի վերաբերյալ մեծ քննարկում է լինելու նաև այս տարի կայանալիք Համահայկական գագաթնաժողովի ընթացքում»,-նշեց Ամալյա Կարապետյանը:
Թեմայի վերաբերյալ ելույթ ունեցան նաև Repat Armenia հիմնադրամի տնօրեն Վարդան Մարաշլյանը և Արցախի պետնախարարի օգնական, «իԳործ»-ական Յակոբ Իփճեանը:
Երկօրյա էքսպոյի ընթացքում պանելային քննարկումներ եղան նաև ֆոնդհայթաթման, կառավարության, երիտասարդության և քաղհասարակության կապի վերաբերյալ, անցկացվեց փիչինգի մրցույթ:

On May 21-22, Hub Artsakh held the Artsakh Civil Society Expo in Stepanakert. Government representatives, civil society, and various organizations attended this event.
Hub Artsakh is the first coworking space in Artsakh, which provides a location for motivated people and groups to work together, creating a community of people engaged in innovation through networking and events. Advisor to the President of Artsakh Vahe Keushguerian, and Lebanese-Armenian Shoushan Keshishian, the Executive Director, iGorts 2020 participant, founded Hub Artsakh.
During the discussion, "Artsakh and the Diaspora" was the exhibition's topic. Amalya Karapetyan, the Head of our Media department, addressed the potential of the Diaspora in the development of Artsakh and in overcoming the current challenges, especially the involvement of professional and scientific resources of the Diaspora. "Artsakh is included in almost all of our programs. We are glad that more and more specialists from the Diaspora are applying to work in the state system of Artsakh through the iGorts program. Twenty of our Diaspora Youth Ambassadors are in active contact with the youth of Artsakh. This year, during the upcoming Pan-Armenian Global Summit, discussions about Artsakh will be held," noted Amalya Karapetyan.
Repat Armenia Foundation's Director, Vartan Marashlyan, and the Assistant to the State Minister of the Republic of Artsakh, Hagop Ipdjian from iGorts, also participated in the event.
During the two-day expo, panel discussions were about fundraising, government, youth, and civil society relations. A pitch competition was also held during this event.