Արցախում անցկացվեց քաղհասարակության էքսպո
Մայիսի 21-22-ը Ստեփանակերտի «Հաբ Արցախ» կազմակերպությունում անցկացվեց Արցախի քաղաքացիական հասարակության էքսպոն, որին մասնակցում էին կառավարության ներկայացուցիչներ, քաղհասարակության և տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
«Հաբ Արցախն» առաջին քովորքինգն է Արցախում, որը համատեղ աշխատելու տարածք է տրամադրում մոտիվացված անհատներին և խմբերին՝ ստեղծելով նորարարությամբ զբաղվող մարդկանց համայնք նեթվորքինգի և միջոցառումների շնորհիվ: Այն հիմնադրել է Արցախի նախագահի սփյուռքահայ խորհրդական Վահե Քեուշգուերյանը, իսկ գործադիր տնօրենը մեր գրասենյակի «իԳործ» ծրագրի շրջանավարտ, լիբանանահայ Շուշան Քէշիշեանն է:
Մեր գրասենյակի մեդիա պատասխանատու Ամալյա Կարապետյանը «Արցախը և սփյուռքը» քննարկման ընթացքում խոսեց Արցախի զարգացման և ներկայիս մարտահրավերների հաղթահարման գործում սփյուռքի ներուժի, մասնավորապես՝ սփյուռքի մասնագիտական, գիտական ռեսուրսների ներգրավման մասին: «Մեր գրեթե բոլոր ծրագրերում Արցախն ընդգրկված է: Ուրախ ենք, որ գնալով ավելի շատ սփյուռքահայ մասնագետներ են «իԳործ» ծրագրով դիմում Արցախի պետական համակարգում աշխատելու համար: Սփյուռքի մեր երիտասարդ 20 դեսպանները ևս ակտիվ կապ են պահպանում Արցախի երիտասարդության հետ: Արցախի վերաբերյալ մեծ քննարկում է լինելու նաև այս տարի կայանալիք Համահայկական գագաթնաժողովի ընթացքում»,-նշեց Ամալյա Կարապետյանը:
Թեմայի վերաբերյալ ելույթ ունեցան նաև Repat Armenia հիմնադրամի տնօրեն Վարդան Մարաշլյանը և Արցախի պետնախարարի օգնական, «իԳործ»-ական Յակոբ Իփճեանը:
Երկօրյա էքսպոյի ընթացքում պանելային քննարկումներ եղան նաև ֆոնդհայթաթման, կառավարության, երիտասարդության և քաղհասարակության կապի վերաբերյալ, անցկացվեց փիչինգի մրցույթ:

В Арцахе прошел Гражданский форум
21-22 мая в «Hub Artsakh» Степанакерта прошел Гражданский форум, в котором приняли участие представители правительства, гражданского общества и различных организаций.
«Hub Artsakh» - первый коворкинг в Арцахе, который предоставляет пространство для совместной работы людям и коллективам, создавая сообщество тех, кто занимается инновациями благодаря нетворкингу и мероприятиям. Он был основан советником президента Арцаха из диаспоры Ваге Кеушгуеряном, а исполнительным директором коворкинга является выпускница программы нашего Офиса «iGorts», ливанская армянка Шушан Кешишян.
Руководитель медиа-отдела нашего Офиса Амалия Карапетян в панельной дискуссии «Арцах и Диаспора» говорила о потенциале диаспоры в развитии Арцаха и преодоления нынешних вызовов, в частности, о привлечении профессиональных, научных ресурсов диаспоры. «Арцах включен почти во все наши программы. Мы рады, что все больше специалистов из диаспоры обращаются по программе «iGorts» для работы в государственной системе Арцаха. 20 наших молодых послов диаспоры также поддерживают активную связь с молодежью Арцаха. Об Арцахе будет много дискуссий и в ходе предстоящего в этом году Всеармянского саммита», - отметила Амалия Карапетян.
По теме выступили также директор фонда «Repat Armenia» Вардан Марашлян и помощник госминистра Арцаха Акоп Ипджян из «iGorts».
На протяжении двух дней форума также прошли обсуждения относительно фандрайзинга, взаимодействия государственных аппаратов, молодежи и гражданского общества, был проведен питчинг-конкурс.