Բնակարանավորման ժամանակավոր ծրագիր ուկրաինահայերին
Ուկրաինական պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված ընտանիքների համար իրականացվում է Վայոց Ձորում բնակարանավորման ժամանակավոր ծրագիր: Մեր գրասենյակը և «Սյունիք-Զարգացում» ՀԿ-ն համագործակցում են ուկրաինահայերի արագ ինտեգրման ուղղությամբ:
Գրասենյակի ռազմավարությունների բաժնի պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը մասնակցեց ՀԿ-ի երիտասարդական ծրագրերի շրջանակում իրականացված միջազգային երիտասարդական փոխանակման ծրագրի երկրորդ շրջափուլի փակմանը: Այն անցկացվեց Վայոց ձորի մարզի և ռուս-ուկրաինական պատերազմի պատճառով Ուկրաինայից, Ռուսաստանից և Բելառուսից հայրենադարձված և Հայաստան տեղափոխված երիտասարդների մասնակցությամբ:
Միևնույն ժամանակ գրասենյակը շարունակում է Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության հետ իրականացվող ուկրաինահայերի ինտեգրման աջակցության ծրագիրը՝ http://diaspora.gov.am/hy/news/747
Ծրագրերի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվության համար խնդրում ենք զանգահարել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակ (010 515 532)\ (077 998 123) հեռախոսահամարներով:

Программа предоставления временного жилья армянам Украины
Для семей, переехавших в Армению в результате военных действий в Украине, осуществляется программа предоставления временного жилья в Вайоц Дзоре. Наш Офис и общественная организация “Сюник-Заргацум" сотрудничают в направлении быстрой интеграции украинских армян.
В рамках сотрудничества начальник отдела разработки стратегии Офиса Ованнес Алексанян принял участие в закрытии второго этапа программы международного молодежного обмена в Вайоцдзорском регионе. В нем приняли участие молодые люди из Украины, России и Беларуси, переехавших в Армению по причине российско-украинского конфликта.
Напомним, что кроме программы предоставления временного жилья наш Офис продолжает еще одну программу содействия интеграции украинских армян с Армянской миссионерской ассоциацией Америки - http://diaspora.gov.am/ru/news/747.
Для получения подробной информации о программах просим позвонить в Офис главного уполномоченного по делам диаспоры по телефонам в рабочие дни и часы: (010 515 532)\ (077 998 123).