Զարեհ Սինանյանը հանդիպումներ է ունեցել Միչիգանի հայ համայնքի հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: Առաջին անգամ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Միչիգան նահանգ և հանդիպումներ ունեցել հայ համայնքի կառույցների և ներկայացուցիչների հետ:
Այցի առաջին օրվա ընթացքում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Սուրբ Հովհաննես հայկական եկեղեցու կանանց ամենամյա ընթրիքին, հանդիպել համայնքի 70 կին ակտիվ ներկայացուցիչներին և ծանոթացել նրանց աշխատանքին: Հանձնակատարը կարևորել է համայնքում կանանց ոգեշնչող գործունեությունն ու ունեցած նպաստը հայապահպանության գործում:
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Թագվոր և Թագուհի Մանուկյան հանգստյան տուն (Manoogian Manor), որն աջակցություն է տրամադրում հայ և օտարազգի ծերերին: Հաստատությունը հիմնադրվել է 1949 թվականին 13 հայ կանանց, ամբողջ համայնքի և Ալեք Մանուկյանի և իր տիկնոջ մեծ աջակցության շնորհիվ: Հանձնակատարը ծանոթացավ տան ամենատարեց բնակչի՝ հարյուրամյա Մարգարետի հետ, և լսեց նրա հայաստանյան այցերի պատմությունները:
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Սաութֆիլդ քաղաքի Սուրբ Հովհաննես հայ առաքելական եկեղեցի և կից համալիր։ Արժանապատիվ Տեր Արեն Ջեբեջյանը և Արմաշ քահանա Բաղդասարյանը Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացրել են եկեղեցու պատմությունն ու գործունեությունը։ Եկեղեցին հայտնի է իր մեծ ոսկե գմբեթով, ընդարձակ եկեղեցական համալիրում են գտնվում ծխական խորհուրդը, կանանց գիլդիան, Կոմիտասի երգչախումբը, եկեղեցու կիրակնօրյա դպրոցը, Ամերիկայի հայկական եկեղեցու երիտասարդական կազմակերպությունը (ACYOA), Դեթրոյթի կրտսեր և ավագ մասնաճյուղերը, տղամարդկանց միությունը և հայկական ժառանգության և մշակույթի ճեմարանը:
Ամերիկահայ վետերանների շենքը նվիրված է Երկրորդ համաշխարհային և Կորեական պատերազմների վետերաններին: Եկեղեցական տարածքում են գտնվում նաև Ալեք և Մարի Մանուկյան թանգարանը, Էդվարդ և Հելեն Մարտիկյան գրադարանը և Փերիշ գրախանութը։
Զարեհ Սինանյանն այցելել է նաև Ալեք և Մարի Մանուկյան թանգարան, որը Հյուսիսային Ամերիկայի հայկական արվեստի և մշակույթի ամենամեծ թանգարանն է: Ութ պատկերասրահները ներկայացնում են Հայաստանի անցյալի և ներկայի եզակի պատկերները, նկարներ, սրբազան անոթներ և զգեստներ, գորգեր, կենցաղային և անձնական իրեր, վաղ տպագիր գրքեր, ձեռագրեր, գործվածքներ և հնագույն իրեր։
Հանձնակատարի հաջորդ այցը ՀԲԸՄ Ալեք և Մարի Մանուկյան դպրոց էր: Այն գտնվում է Միչիգան նահանգի Սաութֆիլդ քաղաքում և առաջարկում է անվճար, բազմամշակութային կրթություն: Դպրոցում ուսանում են նախադպրոցական տարիքից մինչև 12-րդ դասարանի աշակերտներ՝ բոլոր դասարանների համար հայոց լեզվի ուժեղացված ծրագրով: ՀԲԸՄ Ալեք և Մարի Մանուկյան վարժարանի միջին և ավագ դպրոցի ծրագրերը «U.S. World & News Report»-ի կողմից դասվել են ԳՏՃՄ+արվեստ (STEAM) կրթական մոտեցմամբ կենտրոնացած և քոլեջի նախապատրաստող դպրոցներ: Շրջայցի ընթացքում ավագ դպրոցի տնօրեն դոկտոր Հովսեփ Թորոսյանը ցույց է տվել STEAM ծրագրի համար դպրոցի վերջին ընդլայնումը, որը շուտով կունենա լիարժեք գործող ռոբոտաշինության արհեստանոց: Զարեհ Սինանյանը հնարավորություն է նաև ունեցել զրուցել հայերենի 12-րդ դասարանի աշակերտների հետ և նրանց ծանոթացրել մեր գրասենյակի աշխատանքին և Հայաստանում երիտասարդների հնարավորություններին։
Միչիգան այցի ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպում է ունեցել Մեծ Դեթրոյթի շրջանի տարբեր հայկական կազմակերպությունների, եկեղեցական և եկեղեցու տարածքում գործող կառույցների, կրթական, մշակութային միությունների ղեկավարների հետ։ Հանդիպման ընթացքում հանձնակատարը ներկայացրել է գրասենյակի ծրագրերը՝ ընդգծելով մասնագիտական հայրենադարձության կարևորությունը և պետական համակարգում բարձր որակավորում ունեցող աշխատակիցների անհրաժեշտությունը։
Զարեհ Սինանյանն ընդգրկուն անդրադարձ է կատարել նաև Հայաստան-սփյուռք գործակցության ներկայիս մարտահրավերներին և գրասենյակի կողմից սփյուռքի հետ առողջ հարաբերությունների ստեղծման և խորացման աշխատանքներին:
Հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով:
Արժանապատիվ Տեր Արեն Ջեբեջյանը շնորհակալություն է հայտնել Գլխավոր հանձնակատարին այցի և հանդիպումների համար՝ կարևորելով համայնքի հետ տեղում աշխատանքը:
Զարեհ Սինանյանն Էդվարդ և Հելեն Մարտիկյան գրադարանում հարցազրույց է տվել նաև «Armenian Mirror-Spectator» լրատվամիջոցի ներկայացուցիչներ Էդմոն Ազատյանին և Հարրի Կեզելյանին: Խորքային անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին և գրասենյակի գործունեությանը:

Заре Синанян встретился с армянской общиной Мичигана
Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян находится с рабочим визитом в Соединенных Штатах Америки. Впервые он посетил штат Мичиган и провел встречи с организациями и представителями армянской общины Детройта.
В свой первый день визита Заре Синанян принял участие в ежегодном ужине членов Женской Гильдии Армянской церкви Св. Иоанна, где встретился с 70 женщинами-лидерами общины и ознакомился с их работой. Главный уполномоченный отметил важность вдохновляющей деятельности женщин в общине и их вклада в сохранение армянской идентичности.
Затем он посетил усадьбу Манукянов (Manoogian Manor), которая является домом престарелых для армян и представителей других национальностей. Он был открыт в 1949 году благодаря большой поддержке 13 армянских женщин, всей общины и господина Алека Манукяна и его жены. Заре Синанян познакомился с одной из старейших жительниц усадьбы, 100-летней Маргарет, которая рассказала о своих путешествиях в Армению.
Позже главный уполномоченный в библиотеке Эдварда и Хелен Мартикянов дал интервью представителям газеты "Armenian Mirror-Spectator" Эдмону Азатяну и Гарри Кезеляну. Были затронуты вопросы отношения “Армения-Диаспора” и деятельность Офиса.
Главный уполномоченный в том числе посетил Армянскую апостольскую церковь Св. Иоанна и прилегающий комплекс в Саутфилде, штат Мичиган, который является опорой армянской общины Большого Детройта.
Преподобный отец Арен Джебеджян и иерей Армаш Багдасарян познакомили главного уполномоченного с историей и деятельностью церкви. В церковном комплексе, известном своим большим золотым куполом, располагаются приходской совет, Женская гильдия, хор им. Комитаса, воскресная школа церкви, молодежная организация Армянской церкви Америки (ACYOA), младший и старший филиалы Детройта, Мужской союз и Лицей армянского наследия и культуры. На территории церкви находятся также дома комплекса, здание армяно-американских ветеранов, посвященное ветеранам Второй мировой войны и Корейской войны, а также музей им. Алека и Мари Манукянов, библиотека Эдварда и Хелен Мартикянов и книжный магазин “Perish”.
Заре Синанян также посетил музей им. Алека и Мари Манукянов, который является крупнейшим в Северной Америке музеем армянского искусства, артефактов и культуры. Восемь галерей музея демонстрируют уникальный взгляд на прошлое и настоящее Армении, картины, священные сосуды и облачения, ковры, предметы домашнего обихода и личные вещи, старопечатные книги, рукописи, текстиль и древние предметы.
Следующий визит главного уполномоченного был в школу AGBU Алека и Мари Манукянов (Alex & Marie Manoogian School). Это бесплатная мультикультурная школа, расположенная в Саутфилде, штат Мичиган. В ней есть возможность учиться от дошкольного до 12 класса, изучая армянский язык во всех классах. Программы средней и старшей школы были оценены U.S. World & News Report как высокоэффективные чартерные школы, ориентированные на STEAM, и школы для подготовки к колледжу.
Во время экскурсии директор средней школы, профессор Осеп Торосян показал недавнее расширение программы STEAM, которая вскоре будет иметь полностью функционирующую мастерскую робототехники. Заре Синанян также поговорил с учениками 12 класса в их армянском классе и познакомил их с работой нашего Офиса и возможности для молодежи в Армении.
Главный уполномоченный Заре Синанян в штате Мичиган встретился с руководителями различных армянских организаций, церковных и иных структур, действующих на территориях церквей, образовательных и культурных союзов Большого Детройта. В ходе встречи главный уполномоченный представил программы Офиса, подчеркнув важность профессиональной репатриации и необходимость высококвалифицированных сотрудников в государственной системе.
Заре Синанян затронул также вопросы взаимодействия Армения-Диаспора и работы Офиса по созданию и углублению здоровых отношений с диаспорой. Встреча продолжилась в формате вопросов и ответов. Преподобный отец Арен Джебеджян поблагодарил главного уполномоченного за его визит и встречи, подчеркнув важность работы с общиной на местном уровне.