STARMUS միջազգային փառատոնն այս տարի կանցկացվի Հայաստանում
STARMUS միջազգային փառատոնը կապված է Ստիվեն Հոկինգի, Բրայան Մեյի, Ալեքսեյ Լեոնովի և աշխարհահռչակ այլ հայտնի անունների հետ։ Այն 2011 թվականից անցկացվել է Թեներիֆե կղզում (Կանարյան կղզիներ, Իսպանիա), հետագայում նաև Նորվեգիայում, Շվեյցարիայում: Փառատոնը միավորում է գիտությունը, կրթությունը, արվեստն ու տեխնոլոգիաները և նպատակ ունի հանրայնացնելու գիտությունը մարդկության համար արվեստի միջոցով։
2022 թվական փառատոնն անցկացվելու է Հայաստանում՝ հնարավորություն տալով տեղի բնակչությանը վայելելու գիտության ու արվեստի օրերը, ինչպես նաև հնարավորություն տալու օտարերկրացիներին այցելելու Հայաստան և ի թիվս փառատոնի ծրագրի՝ ծանոթանալու նաև Հայաստանի գիտական և մշակութային ժառանգությանը։
STARMUS փառատոնը համարվում է միակն աշխարհում, որ նման մասշտաբի միջոցառումներ  և խոսնակներ է ունենում՝ Նոբելյան մրցանակակիրներ, համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներ, երաժշտության ու արվեստի աստղեր։ Փառատոնի շրջանակներում անցկացվող միջոցառումները տարբեր են և ընդգրկում են թե՛ դասախոսություններ, համերգներ, և թե՛ գիտական ճամբարներ, կլոր-սեղաններ, որոնք նպատակ են ունենում հանրայնացնելու գիտությունը և հասանելի դարձնելու այն լայն շրջանակներին՝ հատկապես ուսանողներին ու երիտասարդությանը։
Նորվեգիայում անցկացված փառատոնի ընթացում 2017 թվականին Սթարմուսի ճամբարն ունեցել է ավելի քան 50,000 այցելու, իսկ 2022 թվականին Հայաստանում նախատեսվում է՝ ավելի քան 100,000 այցելու։
STARMUS փառատոնի շրջանակներում է շնորհվում նաև աշխարհահռչակ գիտնական Սթիվեն Հոքինգի հեղինակավոր շքանշանը (մեդալը), որը ճանաչում է գիտության հանրայնացման գործում ներդրումը։
Միջոցառումներին մասնակցելու են շուրջ հինգ տասնյակ աշխարհահռչակ գիտնականներ, ինժեներներ և տիեզերագնացներ, երաժշտության և արվեստի համաշխարհային աստղեր, այդ թվում՝ Նոբելյան մրցանակակիրներ, տեխնոլոգիական ոլորտի ականավոր ներկայացուցիչներ:
STARMUS փառատոնը հիմնադրվել է աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրաելյանի և լեգենդար Queen խմբի կիթառահար, աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյի կողմից՝ դառնալով համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներին, Նոբելյան մրցանակակիրներին, տիեզերագնացների մտածողներին, գիտության մշակույթի ու արվեստի գործիչներին միավորող հարթակ, որի շրջանակներում նրանք հանրության հետ կիսվում են իրենց գիտելիքներով, փորձով ու նորագույն հայտնագործություններով։
Հայաստանում STARMUS VI գիտության և արվեստի փառատոնը անց է կացվելու «STARMUS VI. 50 տարի Մարսի վրա» խորագրով և նվիրված է լինելու Մարսի վրա Մարս 3 տիեզերակայանի առաջին վայրէջքի 50-ամյակին: Հատկանշական է, որ Մարս 3-ը տեղափոխել է դեպի Կարմիր մոլորակ հայ մեծանուն ինժեներ  Ալեքսանդր Քեմուրջյանի Prop-M (փրոփ-էմ) ռոբոտը։
Հայաստանում STARMUS VI փառատոնի ծրագրում նախատեսվում է համագումարների ու գիտաժողովների շարք, բազմաբնույթ մշակութային միջոցառումներ, գիտական ճամբարներ:

Международный фестиваль “STARMUS” в этом году пройдет в Армении
Стармус — международный фестиваль, связанный с именами Стивена Хокинга, Брайана Мэя, Алексея Леонова и других всемирно известных артистов, ученых и музыкантов.
Фестиваль Стармус был основан в 2011 году астрономом, доктором наук Гариком Исраеляном и рок-музыкантом, астрономом, доктором наук Брайаном Мэем, с целью донести передовые достижения науки до широкой публики и дать возможность любителям науки приобщиться к искусству. Стармус стал платформой для диалога научного сообщества, ученых, музыкантов, астронавтов мирового уровня и междисциплинарного сотрудничества. На предыдущих фестивалях, проходивших на о. Тенерифе (Испания), Тронхейме (Норвегия) и Цюрихе (Швейцария), приняли участие более двадцати пяти Нобелевских лауреатов; выдающиеся спикеры, такие как Стивен Хокинг, Нил Армстронг, Ханс Циммер; более тридцати астронавтов, среди которых девять астронавтов Аполлон, включая Нила Армстронга и Базза Олдрина.
Консультативный совет Стармуса — это созвездие выдающихся ученых, музыкантов и новаторов, таких как Брайан Мэй (гитарист Queen), Эммануэль Шарпантье, Джилл Тартер, Питер Гэбриел и Тони Фаделл, все они являются преданными сторонниками научной коммуникации.
Стармус — единственный фестиваль в мире, объединяющий Нобелевских лауреатов и выдающиеся умы Мира в области науки, образования, технологий, а также известных музыкантов и артистов на одной сцене для сотрудничества и расширения научной коммуникации, популяризации науки посредствoм междисциплинарного сотрудничества.
Шестой фестиваль Стармус пройдет в Ереване, Армения, с 5 по 10 сентября 2022 года. Благодаря Стармус лагерю и тесному сотрудничеству с местными школами и университетами в нем примут участие тысячи студентов и около 100 000 участников из Армении и других стран регион. Четвёртый фестиваль Стармус, состоявшийся в Норвегии в 2017 году, привлек около 45 000 участников в городе с населением 200 000 человек.
Церемония вручения самой престижной научной медали Стивена Хокинга также является одним из ключевых событий фестиваля. Названная в честь величайшего ученого 20-го и начала 21-го веков Стивена Хокинга, эта амбициозная награда признает заслуги популярной науки на международном уровне.
Стармус VI пройдет в Армении с 5 по 10 сентября 2022 года, предоставив армянам беспрецедентную возможность стать частью дней науки и искусства, а участникам из Армении – изучить армянское научное и культурное наследие в дополнение к участию в фестивале.
В рамках фестиваля в Армении пройдет серия мероприятий, таких как лекции, форумы, научные круглые столы, художественные и музыкальные мероприятия, научные лагеря, с целью продемонстрировать важность науки в нашей жизни и приблизить ее к молодому поколению.
В Армении пройдет фестиваль науки и искусства Стармус VI под названием «STARMUS VI. 50 лет на Марсе» и будет посвящен 50-летию первой мягкой посадки на Марс миссией «Марс-3». Следует отметить тот факт, что «Марс-3» доставил на Красную планету марсоход «Проп-М», спроектированный армянским инженером Александром Кемурджианом