Զարեհ Սինանյանը աշխատանքային այցով գտնվում է Կիպրոսում
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Կիպրոսում։ Նա Կիպրոսի նախագահական հանձնակատար Ֆոտիս Ֆոտիուի հրավերով մասնակցել է Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովի բացման արարողությանը։
Իր գործընկերոջ հետ առանձին հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարն ընդգծել է, որ մեկ ամիս առաջ Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս սփյուռքի հարցերով եռակողմ հւշագրի կնքումից հետո սա ևս մեկ կարևոր առիթ է համագործակցության ուղղություններն ընդլայնելու համար։ «Հայկական և կիպրական սփյուռքները նախևառաջ դաշնակիցներ և բարեկամներ են։ Այս առումով գործակցության ուղղությունները բազմաթիվ են՝ մշակութային կապերից մինչև երիտասարդության միջև երկխոսություն և այլն»:
Ֆոտիս Ֆոտիուն նախ շնորհակալություն է հայտնել Զարեհ Սինանյանին հրավերն ընդունելու համար, ապա խոսել երկու պետությունների միջև սփյուռքի հարցերով գործացության առաջնահերթությունների և առաջիկա անելիքների մասին։ Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատարն իր կիպրացի գործընկերոջը հրավիրել է մասնակցելու Հայաստանում աշնանը կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին։

Заре Синанян находится в рабочей поездке на Кипре
Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян с рабочим визитом находится на Кипре. По приглашению президентского комиссара Кипра Фотиса Фотиу он принял участие в церемонии открытия Всемирного форума кипрской диаспоры.
В ходе отдельной встречи со своим коллегой главный уполномоченный подчеркнул, что месяц назад после подписания трехсторонней программы Армения-Греция-Кипр по вопросам диаспоры - это еще один важный повод для расширения направлений сотрудничества. “Армянская и кипрская диаспоры, прежде всего, союзники и друзья. В этом плане направления сотрудничества многочисленны: от культурных связей до диалога между молодежью и т.д.”.
Фотис Фотиу сначала поблагодарил Заре Синаняна за принятие приглашения, затем говорил о приоритетах деятельности двух государств по вопросам диаспоры и планах. В конце встречи главный уполномоченный пригласил своего кипрского коллегу принять участие в предстоящем осеннем Global Armenian Summit в Ереване.