Զարեհ Սինանյանը աշխատանքային այցով գտնվում է Կիպրոսում
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Կիպրոսում։ Նա Կիպրոսի նախագահական հանձնակատար Ֆոտիս Ֆոտիուի հրավերով մասնակցել է Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովի բացման արարողությանը։
Իր գործընկերոջ հետ առանձին հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարն ընդգծել է, որ մեկ ամիս առաջ Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս սփյուռքի հարցերով եռակողմ հւշագրի կնքումից հետո սա ևս մեկ կարևոր առիթ է համագործակցության ուղղություններն ընդլայնելու համար։ «Հայկական և կիպրական սփյուռքները նախևառաջ դաշնակիցներ և բարեկամներ են։ Այս առումով գործակցության ուղղությունները բազմաթիվ են՝ մշակութային կապերից մինչև երիտասարդության միջև երկխոսություն և այլն»:
Ֆոտիս Ֆոտիուն նախ շնորհակալություն է հայտնել Զարեհ Սինանյանին հրավերն ընդունելու համար, ապա խոսել երկու պետությունների միջև սփյուռքի հարցերով գործացության առաջնահերթությունների և առաջիկա անելիքների մասին։ Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատարն իր կիպրացի գործընկերոջը հրավիրել է մասնակցելու Հայաստանում աշնանը կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին։

Zareh Sinanyan is on a work trip to Cyprus
The High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan is in Cyprus on a work trip. Invited by the Presidential Commissioner for Humanitarian Issues and Overseas Cypriots Fotis Fotiou, Mr. Sinanyan participated in the opening ceremony of the World Conference of Cyprus Diaspora.
During his meeting with Mr. Fotiou, the High Commissioner emphasized the importance of participating in this Conference after the signing of the Armenia-Greece-Cyprus trilateral cooperation on Diaspora issues a month ago. "Armenian and Cypriot diasporas are, above all, allies and friends. In this regard, there are multiple areas of cooperation: from cultural ties to dialogue between young people, etc.".
Fotis Fotiou first expressed his gratitude to Zareh Sinanyan for accepting the invitation, before talking about the priorities of the two countries regarding Diaspora issues and their upcoming plans. At the end of the meeting, the High Commissioner invited the Presidential Commissioner for Humanitarian Issues and Overseas Cypriots to participate in the upcoming Global Armenian Summit, which will be held in Yerevan this fall.