Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը կանցկացվի հոկտեմբերին
Սույն թվականի հոկտեմբերի 28-31-ին Երևանում կանցկացվի Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողով: Այն կազմակերպվում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից:
Այն որպես նոր ձևաչափ և դինաﬕկ հարթակ կծառայի սփյուռքի ներկայացուցիչների և տեղացի գործընկերների համար քննարկելու համընդհանուր նշանակության մարտահրավերներն ու խնդիրները: Գագաթնաժողովի օրակարգում կընդգրկվեն այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են ազգային անվտանգությունը, հայկական շահերի պաշտպանությունը, հայրենիքի ռազմավարական ոլորտների զարգացումը, հայրենադարձությունը, ներդրումային ներգրավվածությունը, հայապահպանությունը, սփյուռքի ինքնակազմակերպումը և այլն:
Գագաթնաժողովի ընթացքում հնչեցված առաջարկները, լուծուﬓերն ու արդյունքները կդառնան համահայկական օրակարգի ստեղծման և առաջմղման հիﬓաքարերը: Այսպիսով՝ հայրենիքն ու սփյուռքը ﬕասին կնախանշեն հետագա համատեղ աշխատանքի առաջնահերթություններն ու ճանապարհները:

The Global Armenian Summit will be held in October
The Global Armenian Summit will be held from October 28th to 31st in Yerevan. It is organized by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia.
The summit will serve as a dynamic forum for representatives of the Diaspora, together with their local counterparts, to discuss the most pressing challenges and strategic questions of pan-Armenian significance.
The agenda of the summit will include topics such as national security, protecting Armenia's interests globally, repatriation, economic engagement, preservation of Armenian identity, Diaspora representation within Armenia's governing structures, and self-organization within the Diaspora.
The proposals, solutions, and results achieved at the summit will serve as the cornerstone for developing new approaches to our common pan-Armenian agenda. The summit will provide Armenia and the Diaspora the opportunity to identify priorities and develop a roadmap for future cooperation.