Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները հանդիպումներ ունեցան տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ
Գործարար Րաֆֆի Քասարջյանի հետ հանդիպմանը երիտասարդ դեսպանները ծանոթացան Հայաստանի բիզնես միջավայրին և սփյուռքահայերի բիզնես հնարավորություններին։
«Grow edutainment» ընկերության համահիմնադիր, միջազգային որակավորում ունեցող ՄՌԿ մասնագետ Անուշ Մանուչարյանի հետ հանդիպումը նրանց հնարավորություն տվեց բացահայտելու իրենց ուժեղ կողմերը և թե ինչպես դրանք կարող են ներդվել կառավարման գործընթացում:
Այս առումով հետաքրքիր էր նաև Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի բիզնես հաղորդակցության պրոֆեսոր, Հայաստանում TEDxYerevan կոնֆերանսի հիմնադիր Քրիստինե Սարգսյանի «Ուխտագնացություն դեպի ուղեղ» գրքի մի շարք դրույթների քննարկումը հեղինակի հետ, որը ևս միտված էր մասնակիցների ռեսուրսների վերհանմանն ու դրանց ճանաչողությանը:
Ծրագրի շրջանակներում շեշտադրված է Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի երիտասարդների միմյանց ճանաչելու, նոր կապեր հաստատելու նպատակը:
«Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» (APY) հասարակական կազմակերպության ղեկավար Գրիգոր Երիցյանի և կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ գործնական հանդիպմանը երիտասարդ դեսպանները ոչ միայն նոր ծանոթություններ ձեռք բերեցին, այլև միասնաբար քննարկեցին Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի երիտասարդների միջև համագործակցության ընդլայնման և փոխադարձ համագործակցության հնարավորությունները։
Երեկոյան «Նարեկացի» արվեստի միությունում կազմակերպվեց պարի բաց դաս «Դեպի Հայք» հիմնադրամի, Համահայկական կամավորական միության կամավորների և երիտասարդ դեսպանների համար, որը վարեց «Կարին» հայ ավանդական երգի-պարի խմբի գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը: Նա խոսեց հայկական պարերի ծագումնաբանության, դրանց տեսակների և նշանակության մասին: Հանդիպումն ավարտվեց մի քանի ազգային պարերի ուսուցմամբ:

Молодые послы диаспоры встретились с представителями разных сфер
На встрече с бизнесменом Раффи Касарджяном молодые послы ознакомились с бизнес-средой Армении и бизнес-возможностями для армян диаспоры.
Встреча с соучредителем компании «Grow edutainment», специалистом по управлению персоналом с международной квалификацией Ануш Манучарян дала им возможность раскрыть свои сильные стороны и то, как их можно реализовать в процессе управления.
Далее состоялось обсуждение с автором книги «Паломничество в мозг» профессором бизнес-коммуникаций Американского университета Армении, основателем конференции TEDxYerevan в Армении Кристине Саргсян, которая также направлена на повышение ресурсов участников и их признание.
В рамках программы особое внимание уделяется установлению новых связей среди молодежи Армении, Арцаха и Диаспоры. На практической встрече с руководителем общественной организации «Армянская продвинутая молодежь» (АПМ) Григором Ерицяном и представителями организации молодые послы не только завели новые знакомства, но и совместно обсудили возможности расширения сотрудничества и взаимного сотрудничества между молодежью Армении, Арцаха и Диаспоры.
Вечером для волонтеров и молодых послов фонда «Birthright Armenia», был организован открытый урок танцев, который провел Гагик Гиносян, артист руководитель армянского ансамбля традиционной песни и танца «Карин». Он рассказал о происхождении армянских танцев, их видах и значении. Встреча завершилась обучением нескольким национальным танцам.