Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները հանդիպումներ ունեցան տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ
Գործարար Րաֆֆի Քասարջյանի հետ հանդիպմանը երիտասարդ դեսպանները ծանոթացան Հայաստանի բիզնես միջավայրին և սփյուռքահայերի բիզնես հնարավորություններին։
«Grow edutainment» ընկերության համահիմնադիր, միջազգային որակավորում ունեցող ՄՌԿ մասնագետ Անուշ Մանուչարյանի հետ հանդիպումը նրանց հնարավորություն տվեց բացահայտելու իրենց ուժեղ կողմերը և թե ինչպես դրանք կարող են ներդվել կառավարման գործընթացում:
Այս առումով հետաքրքիր էր նաև Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի բիզնես հաղորդակցության պրոֆեսոր, Հայաստանում TEDxYerevan կոնֆերանսի հիմնադիր Քրիստինե Սարգսյանի «Ուխտագնացություն դեպի ուղեղ» գրքի մի շարք դրույթների քննարկումը հեղինակի հետ, որը ևս միտված էր մասնակիցների ռեսուրսների վերհանմանն ու դրանց ճանաչողությանը:
Ծրագրի շրջանակներում շեշտադրված է Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի երիտասարդների միմյանց ճանաչելու, նոր կապեր հաստատելու նպատակը:
«Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» (APY) հասարակական կազմակերպության ղեկավար Գրիգոր Երիցյանի և կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ գործնական հանդիպմանը երիտասարդ դեսպանները ոչ միայն նոր ծանոթություններ ձեռք բերեցին, այլև միասնաբար քննարկեցին Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի երիտասարդների միջև համագործակցության ընդլայնման և փոխադարձ համագործակցության հնարավորությունները։
Երեկոյան «Նարեկացի» արվեստի միությունում կազմակերպվեց պարի բաց դաս «Դեպի Հայք» հիմնադրամի, Համահայկական կամավորական միության կամավորների և երիտասարդ դեսպանների համար, որը վարեց «Կարին» հայ ավանդական երգի-պարի խմբի գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը: Նա խոսեց հայկական պարերի ծագումնաբանության, դրանց տեսակների և նշանակության մասին: Հանդիպումն ավարտվեց մի քանի ազգային պարերի ուսուցմամբ:

The Diaspora Youth Ambassadors met with representatives of different fields
The Diaspora Youth Ambassadors got introduced to the business environment in Armenia and the business opportunities for Diaspora Armenians during their meeting with businessman Raffi Kassarjian.
In addition, they met with the co-founder of Grow edutainment Anush Manucharyan, an expert in Human Resource Management at an international level, they explored their strengths and learned how to implement those in their future events.
Following their activities, they discussed with Kristine Sargsyan, author of "Pilgrimage to the Brain," professor of business communications at the American University of Armenia and Founder of the TEDx Yerevan conference in Armenia. With Mrs. Sargsyan, the Diaspora Youth Ambassadors identified their resources and knowledge, which will be helpful in their future work in their communities.
The program also emphasized the goal of introducing young people from Armenia, Artsakh, and the Diaspora to each other to establish new ties and connections.
During their meeting with Grigor Yeritsyan, President of the Armenian Progressive Youth NGO, and representatives of the organization, the young ambassadors discussed opportunities to broaden cooperation and interaction between the youth of Armenia, Artsakh, and the Diaspora.
In the evening, the day ended with an open dance lesson with the Founder and the Creative Director of Karin Traditional Song and Dance Ensemble, Gagik Ginosyan where volunteers from Birthright Armenia, AVC, and the Diaspora Youth Ambassadors participated at the Narekatsi Art Center. Mr. Ginosyan spoke about the origin of Armenian dances, their varieties, and their meaning.