Վերականգնողական բժշկության միջմասնագիտական վերապատրաստման ծրագրի մեկնարկը Հայաստանում
Մեր գրասենյակը մասնակցել է Վերականգնողական բժշկության միջմասնագիտական վերապատրաստման ծրագրի բացման արարողությանը, որը սփյուռքի և տեղի մասնագետների 2 տարվա քրտնաջան աշխատանքի նվիրվածության և համագործակցության արդյունքն է:
2020 թվականին մեր գործընկեր կազմակերպությունները «Թերապիստներ Հայաստանի համար» և «Հայ-ամերիկյան սպորտային բժշկության կոալիցիան» նախաձեռնել և աջակցել են տարբեր գործողությունների, ներառյալ Հայաստան մեկնող ավելի քան 60 առողջապահական կամավորների համակարգելը, հեշտացրել են բուժական պարագաների նվիրատվությունը, կազմակերպել 20 երկլեզու վեբինարներ՝ կապված պատերազմի վիրավորների բուժման և գնահատման հետ, նախաձեռնել հեռախորհրդատվություն երկրի կլինիկական բժիշկների հետ, ստեղծել թվային վերականգնողական ռեսուրսների գրադարան, անցկացրել հետկոնֆլիկտային վերականգնողական սիմպոզիում և այլն:
Այս միջոցառման ընթացքում «Թերապիստներ Հայաստանի համար» ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Արմինե Բաբիկյանը և Հայ-ամերիկյան սպորտային բժշկության կոալիցիայի (AASMC) հիմնադիր և տնօրեն Նիկոլաս Թավուկջյանը հայտարարեցին, որ IRF-ի նպատակն է զարգացնել Հայաստանում և Արցախում ապրող ֆիզիոլոգների, ֆիզիոթերապևտների, օկուպացիոն թերապևտների և խոսքի պաթոլոգների կլինիկական կարողությունները, ստեղծել ուժեղ և նպատակաուղղված կրթական առաջնորդող թիմ, որը կխթանի Հայաստանի և Արցախի առողջապահական համակարգերում վերականգողական ոլորտի զարգացմանը և IRF-ում կրթական դերերի փոխանցում կկատարվի՝ ապահովելով երկարատև կայունություն:
Այս տարի ծրագրին մասնակցելու համար ընտրվել են 30 թեկնածուներ: Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի Առողջապահության Ազգային Ինստիտուտի (ԱԱԻ Հայաստան), Polaris EduCorp-ի և ՀԵՆԱՐ բարեգործական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ:

Междисциплинарная реабилитационная стипендия в Армении
Наш офис принял участие в церемонии открытия программы междисциплинарных реабилитационных стипендий (IRF), которая является кульминацией двухлетней напряженной работы, самоотверженности и сотрудничества между диаспорой и местными специалистами.
В 2020 году наши партнерские организации «Терапевты для Армении» и Армяно-американская коалиция спортивной медицины инициировали и поддержали различные усилия, включая координацию более 60 добровольцев-медиков, отправившихся в Армению, содействие в передаче терапевтических средств, проведение 20 двуязычных вебинаров, связанных с лечением и оценкой войны. травмы, инициирование телеконсультаций с местными клиницистами, создание цифровой библиотеки ресурсов по реабилитации, проведение симпозиума по постконфликтной реабилитации и многое другое.
В ходе этого мероприятия Армине Бабикян, основатель и исполнительный директор Therapists for Armenia, и Николас Тавукджян, основатель и генеральный директор Армяно-американской коалиции спортивной медицины (AASMC), заявили, что целью IRF является повышение клинической компетентности физиологов, физиотерапевтов, терапевтов и логопедов, проживающих и работающих в Армении и Арцахе, создать сильную и целевую образовательную команду, которая будет стимулировать развитие реабилитации в системах здравоохранения Армении и Арцаха, а также переход к образовательным играм в рамках IRF, обеспечивая долгосрочное взаимодействие.
В этом году 30 кандидатов были отобраны в качестве стипендиатов для участия в программе. Программа реализуется в партнерстве с Национальным институтом здравоохранения Армении (NIH Armenia), Polaris EduCorp и Health Network for Armenia (HENAR).
Программа частично финансируется Армяно-американским медицинским обществом, Фондом госпиталя Glendale Memorial и Медицинским исполнительным комитетом Glendale Memorial.