Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների գործունեության հիմնական ուղղությունը համայնքային միջոցառումների կազմակերպումն է
13 Հոկրեմբերի 2022
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակներում մասնակիցների գործունեության հիմնական ուղղությունը համայնքային միջոցառումների կազմակերպումն է և փորձի փոխանակման աշխատանքների իրականացումը:
Ծրագրի ընթացքում երիտասարդ դեսպաններից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց իր համայնքը, ուժեղ կողմերն ու մարտահրավերները, կիսվեց իր փորձառությամբ:
Համայնքներում միջոցառումների կազմակերպումն արհեստավարժ և ավելի արդյունավետ իրականացնելու համար աշխատաժողով անցկացվեց նախագծերի կառավարման մասնագետ Աստղիկ Սահակյանի կողմից: Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու միջոցառումների պլանավորման նոր մոտեցումների և գործիքների, գործնականում կիրառեցին դրանք խմբային աշխատանքներում:
Ծրագրի շրջանակներում մասնակիցների համար կազմակերպվեց Գաստրո տուր: Նրանք լավաշ թխեցին և փորձեցին պատրաստել մի քանի ազգային կերակրատեսակներ, իսկ երեկոյան ներկա գտնվեցին «Ծննդյան վկայական» թատերական ներկայացմանը, որն ազգային ինքնության պահպանման, ազգային արժեքները գնահատելու և հայի տեսակին հավատարիմ մնալու պատգամներ փոխանցեց յուրաքանչյուրին:

Основная деятельность молодых послов диаспоры – организация общественных мероприятий.
Основным направлением деятельности участников программы «Молодой посол диаспоры» является организация общественных мероприятий и обмен опытом.
В ходе программы каждый участник представил сильные стороны и проблемы своего сообщества, а также поделился своим опытом.
Специалист по управлению проектами Астхик Саакян провела для них семинар, на тему профессиональной и эффективной организации мероприятий в сообществах. Участники имели возможность познакомиться с новыми подходами и инструментами планирования мероприятий, а также применить их на практике в групповой работе.
Для участников был организован гастротур. Они испекли лаваш и попробовали приготовить несколько национальных блюд, а вечером посетили театральное представление «Свидетельство о рождении», в котором было послание о сохранении национальной идентичности, национальных ценностей и верности армянскому роду.