Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների գործունեության հիմնական ուղղությունը համայնքային միջոցառումների կազմակերպումն է
13 Հոկրեմբերի 2022
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակներում մասնակիցների գործունեության հիմնական ուղղությունը համայնքային միջոցառումների կազմակերպումն է և փորձի փոխանակման աշխատանքների իրականացումը:
Ծրագրի ընթացքում երիտասարդ դեսպաններից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց իր համայնքը, ուժեղ կողմերն ու մարտահրավերները, կիսվեց իր փորձառությամբ:
Համայնքներում միջոցառումների կազմակերպումն արհեստավարժ և ավելի արդյունավետ իրականացնելու համար աշխատաժողով անցկացվեց նախագծերի կառավարման մասնագետ Աստղիկ Սահակյանի կողմից: Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու միջոցառումների պլանավորման նոր մոտեցումների և գործիքների, գործնականում կիրառեցին դրանք խմբային աշխատանքներում:
Ծրագրի շրջանակներում մասնակիցների համար կազմակերպվեց Գաստրո տուր: Նրանք լավաշ թխեցին և փորձեցին պատրաստել մի քանի ազգային կերակրատեսակներ, իսկ երեկոյան ներկա գտնվեցին «Ծննդյան վկայական» թատերական ներկայացմանը, որն ազգային ինքնության պահպանման, ազգային արժեքները գնահատելու և հայի տեսակին հավատարիմ մնալու պատգամներ փոխանցեց յուրաքանչյուրին:

DYAP's main objective is the organization of community events
Diaspora Youth Ambassador Participants (DYAP) main objective and activity is the organization of community events through sharing their work and experiences.
During the program, each young ambassador presented the Diaspora community in which they were involved; highlighting its strengths, challenges, and shared experiences.
Astghik Sahakyan who is a Project Management Specialist conducted a workshop on planning and implementing events where the participants had the opportunity to learn new approaches and tools for event planning, they had the opportunity to put the newfound skills into practice in group work that followed.
As part of the program, a food tour was also organized for the participants where they made lavash and tried to cook several national dishes. In addition, they attended the play "Birth Certificate", which conveyed all the precepts of preservation of national identity, evaluation of national values, and loyalty to the Armenian people.