Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի մանրամասներ
Մեր Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողով 2022-ը սկվում է այս ուրբաթ, հոկտեմբերի 28-ին: Գագաթնաժողովը կանցկացվի հոկտեմբերի 28-ից 31-ը Երևանում: Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի գլխավոր նպատակն է հզորացնել ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունը, այնպես էլ համաշխարհային հայկական սփյուռքը՝ սահմանելով և ինստիտուցիոնալացնելով փոխշահավետ քաղաքականություն և ծրագրեր, ինչպես նաև ստեղծելով նորարար և արդյունավետ ինստիտուցիոնալ շրջանակներ, որոնց միջոցով կամրապնդվեն և կընդլայնվեն Հայաստանի և Սփյուռքի միջև փոխհարաբերությունները:
Գագաթնաժողովին կմասնակցեն 600 մասնակից ավելի քան 50 երկրներից՝ Ֆրանսիա, ԱՄՆ, Ռուսաստան, Շվեյցարիա, Իրան, Մեծ Բրիտանիա, Բելգիա, Կանադա, Բրազիլիա, Արգենտինա և շատ այլ երկրներից: Մասնակիցները ներկայացնում են իրենց համայնքներում գործունեության տարբեր հասարակական ոլորտներ՝ գիտություն, բիզնես, ռազմական գործեր, համայնքային կառույցներ, առողջապահություն, կրթություն, տեխնոլոգիա, արվեստ և այլն:
Բացի այդ 15 երկրներից ավելի քան 100-ից ավելի պրոֆեսիոնալ բանախոսներ՝ ներառյալ հայտնի սփյուռքահայեր, փորձագետներ, հասարակական գործիչներ, գիտնականներ, հայ համայնքների ներկայացուցիչներ և Հայաստանի Հանրապետության պետական ծառայողներ կմասնակցեն պանելային քննարկումներին:

Information about the Global Armenian Summit
Our Global Armenian Summit '22 starts this Friday, October 28th! The Summit will be held from October 28th to 31st in Yerevan, Armenia. The overarching goal of the Summit is to strengthen both the Republic of Armenia and the Armenian Diaspora by defining and institutionalizing mutually beneficial policies and programs and by creating innovative and efficient institutional frameworks through which to strengthen and expand the relationship between Armenia and the Diaspora.
Over 600 participants from more than 50 countries, including France, the USA, Russia, Switzerland, Iran, the UK, Ukraine, Belgium, Canada, Brazil, Argentina, and many more, will attend the Summit. Participants represent various public areas in their communities, such as the sciences, business, military, community organizations, health, education, technology, arts, and others.
In addition, more than 100 professional speakers from 15 countries, including well-known Diaspora Armenians, experts, public figures, scientists, representatives of Armenian communities, and government officials of the Republic of Armenia will attend the panel discussions.