Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի մանրամասներ
Մեր Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողով 2022-ը սկվում է այս ուրբաթ, հոկտեմբերի 28-ին: Գագաթնաժողովը կանցկացվի հոկտեմբերի 28-ից 31-ը Երևանում: Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի գլխավոր նպատակն է հզորացնել ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունը, այնպես էլ համաշխարհային հայկական սփյուռքը՝ սահմանելով և ինստիտուցիոնալացնելով փոխշահավետ քաղաքականություն և ծրագրեր, ինչպես նաև ստեղծելով նորարար և արդյունավետ ինստիտուցիոնալ շրջանակներ, որոնց միջոցով կամրապնդվեն և կընդլայնվեն Հայաստանի և Սփյուռքի միջև փոխհարաբերությունները:
Գագաթնաժողովին կմասնակցեն 600 մասնակից ավելի քան 50 երկրներից՝ Ֆրանսիա, ԱՄՆ, Ռուսաստան, Շվեյցարիա, Իրան, Մեծ Բրիտանիա, Բելգիա, Կանադա, Բրազիլիա, Արգենտինա և շատ այլ երկրներից: Մասնակիցները ներկայացնում են իրենց համայնքներում գործունեության տարբեր հասարակական ոլորտներ՝ գիտություն, բիզնես, ռազմական գործեր, համայնքային կառույցներ, առողջապահություն, կրթություն, տեխնոլոգիա, արվեստ և այլն:
Բացի այդ 15 երկրներից ավելի քան 100-ից ավելի պրոֆեսիոնալ բանախոսներ՝ ներառյալ հայտնի սփյուռքահայեր, փորձագետներ, հասարակական գործիչներ, գիտնականներ, հայ համայնքների ներկայացուցիչներ և Հայաստանի Հանրապետության պետական ծառայողներ կմասնակցեն պանելային քննարկումներին:

Всемирный армянский саммит: подробности
Всемирный армянский саммит 22 стартует в эту пятницу, 28 октября! Саммит пройдет с 28 по 31 октября в Ереване. Главной целью саммита является укрепление как Республики Армения, так и глобальной армянской диаспоры путем определения и институционализации взаимовыгодных политик и программ, а также путем создания инновационных и эффективных институциональных рамок для укрепления и расширения отношений между Арменией и Диаспорой.
В саммите примут участие более 600 участников из более чем 50 стран, включая Францию, США, Россию, Швейцарию, Иран, Великобританию, Украину, Бельгию, Канаду, Бразилию, Аргентину и многие другие. Участники представляют различные общественные сферы в своих сообществах, такие как наука, бизнес, военные, общественные организации, здравоохранение, образование, технологии, искусство и другие.
Кроме того, в панельных дискуссиях примут участие более 100 профессиональных спикеров из 15 стран, в том числе известные армяне Диаспоры, эксперты, общественные деятели, ученые, представители армянских общин, государственные деятели Республики Армения.