Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողով 2022-ի բացումը
Այսօր Երևանում մեկնարկել է Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը, որը կազմակերպել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը։ Այս միջոցառումը համախմբել է Հայաստանից և Սփյուռքից ամենատարբեր ոլորտների հարյուրավոր մասնագետների:
Բացման ընդունելությունը տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում։ Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը. «Համամաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովը նպատակ ունի դառնալ այն մարդկանց հարթակ և հանդիպման վայր, ովքեր ուզում են և պատրաստ են Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը դարձնել համահայկական օրակարգ, իրենց ներդրումն ունենալ այդ շահի առաջ մղման գործում, աջակցել պետականության ինստիտուցիոնալ կայացմանն ու ռազմավարական զարգացմանը՝ որպես 21-րդ դարի մարտահրավերներին համարժեք, արդիական պետություն»:
Ելույթ ունեցան նաև Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։

Открытие Всемирного армянского саммита 22
Сегодня в Ереване стартовал Всемирный армянский саммит, организованный Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры. Это событие объединило сотни профессионалов самых разных сфер из Армении и Диаспоры.
Торжественное открытие состоялось в национальной галерее Армении. С приветственным словом выступил Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян “Первый Всемирный Армянский Саммит призван стать платформой и местом встречи людей, которые хотят и готовы сделать государственные интересы Республики Армения общеармянской повесткой дня, способствовать продвижению этих интересов, поддерживать институциональное становление и стратегическое развитие современного государства, готового к вызовам XXI века”.
Кроме того, выступили Президент Арцаха Араик Арутюнян, Председатель национального собрания Республики Армения Ален Симонян, Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян.