Ինչ կարող է անել սփյուռքը
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան Ադրբեջանն արգելափակել է բնականոն և անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքում՝ կաթվածահար անելով Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) բնակչության բնականոն կյանքը, Հայաստանի ու աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը և առաջացրել շրջափակում և հումանիտար-տնտեսական աղետ: Սա Արցախը հայաթափելու, խաղաղ բնակչությանը ահաբեկելու, մեկուսացնելու և էթնիկ բնաջնջման ենթարկելու քաղաքականության շարունակությունն է:
Արցախահայությունը և Արցախում գործող կարևորագույն ենթակառուցվածքները զրկված են գազից և ջեռուցումից, սննդի, դեղորայքի, կենսական անհարժեշտության այլ պարագաների մատակարարումից: 1100 խաղաղ բնակիչներ ձմռան ցրտին մնացել են ճանապարհին, որից 270-ը երեխաներ են: Նրանց մոտ առաջ են եկել ջրի, սննդի և բժշկական օգնության հասանելիության լուրջ խնդիրներ:
Հիվանդանոցներում բուժօգնություն ստացող և ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող բուժառուների կյանքին վտանգ է սպառնում: Նրանց հնարավոր չէ տեղափոխել Երևան:
Գազով ջեռուցվող դպրոցներն ու մանկապարտեզները հարկադրված դադարեցրել են աշխատանքները, ինչի հետևանքով շուրջ 22 000 երեխա զրկվել է կրթության իրավունքից:
Միևնույն ժամանակ, հայկական ԶԼՄ-ները Լաչինի միջանցքի փակ հատվածից լուսաբանելու հնարավորություն չունեն: Ադրբեջանը փորձում է իրականացնել նաև տեղեկատվական ահաբեկչություն:
Այս օրհասական իրավիճակում սփյուռքի մեր հայրենակիցներին, կառույցներին և կազմակերպություններին, լոբբիստական խմբերին, երիտասարդական միավորումներին կոչ ենք անում.
- Արտահայտել իրենց բողոքի ձայնը տարբեր ձևաչափերով և հարթակներում
- Նամակներ, հեռախոսազանգեր ուղղել և տեղեկացնել ընտրյալ պաշտոնյաներին՝ պահանջելով Ադրբեջանի ոճրագործությունների վերաբերյալ նրանց հանրային դատապարտումը
- Բնակության երկրների իշխանություններից պահանջել պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ կանխելով 21-րդ դարում ցեղասպանության իրագործումը
- Աշխատել միջազգային մեդիաների և նրանցում աշխատող հայազգի լրագրողների հետ
- Ակտիվ լինել բոլոր սոցիալական հարթակներում՝ տարածելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային մի շարք իրավունքների խախտման վերաբերյալ տեղեկատվությունը
- Կիրառել բողոքի բոլոր այն գործիքակազմերը, որոնք նախկինում ձեր բնակության երկրներում արդյունավետ են գործել

Что должна делать диаспора
Утром 12 декабря 2022 года Азербайджан заблокировал беспрепятственное передвижение по Лачинскому коридору, парализовав нормальную жизнь населения Арцаха (Нагорного Карабаха), перекрыв единственную дорогу, связывающую Армению и мир, чем вызвал блокаду и гуманитарно-экономическую катастрофу. Это продолжение политики изгнания армян из Арцаха, запугивания мирного населения, изоляции и этнического уничтожения.
Армяне Арцаха и действующие в Арцахе важнейшие инфраструктуры лишены газа и отопления, продовольствия, медикаментов, других предметов жизнеобеспечения. 1100 мирных жителей блокированы на дороге в зимний холод, из них 270 - дети. Перед людьми встали серьезные проблемы с доступом к воде, пище и медицинской помощи.
Жизни пациентов, получающих медпомощь в больницах и находящихся в крайне тяжелом состоянии, угрожает опасность. Их невозможно перевезти в Ереван.
Школы и детские сады, отапливаемые газом, были вынуждены прекратить работу, в результате чего около 22 000 детей лишились права на образование.
В то же время у армянских СМИ нет возможности освещать закрытый участок Лачинского коридора. Азербайджан пытается осуществить также информационный терроризм.
В этой роковой ситуации призываем наших соотечественников, структуры и организации диаспоры, лоббистские группы, молодежные объединения:
- Выражать свой голос протеста в различных форматах и на разных платформах.
- Адресовать письма, телефонные звонки и информировать избранных должностных лиц, требуя их публичного осуждения преступлений Азербайджана.
- Требовать от властей стран проживания применить санкции в отношении Азербайджана, предотвратив геноцид в 21 веке.
- Взаимодействовать с международными СМИ и работающими в них армянскими журналистами.
- Быть активным на всех социальных платформах, распространяя информацию о нарушении Азербайджаном международных прав.