Զարեհ Սինանյանը հանդիպումներ է ունեցել Մոսկվայում
Շարունակվում է Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Հունվարի 25-27-ը Գլխավոր հանձնակատարը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Մոսկվայում։
Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2023 թվականին սփյուռքի մասնակցությամբ իրականացվելիք ծրագրերը և նախաձեռնությունները:
Այնուհետ Զարեհ Սինանյանը հանդիպումներ է ունեցել Մոսկվայի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում սովորող հայ ուսանողների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի (РУДН), Մոսկվայի պետական իրավաբանական ակադեմիայի (МГЮА), Հարավ-ռուսական կառավարման ինստիտուտի (РАНХиГС,) Մոսկվայի քաղաքային մանկավարժական համալսարանի (МГПУ), Պլեխանովի անվան Ռուսական տնտեսական համալսարանի (РЭУ Плеханова) ուսանողները: Ռուսաստանի հայ իրավաբանների ասոցիացիայում առանձին հանդիպում է տեղի ունեցել նաև Մոսկվայի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հայ ուսանողական միությունների ղեկավարների, միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) ուսանողների հետ, ապա այցելել Մոսկվայի պետական իրավաբանական համալսարան (МГЮА):
Երիտասարդական հանդիպումների ընթացքում Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունը, ծրագրերը և կարևորել գրասենյակի կողմից պատրաստվող Հայաստան-սփյուռք գործակցության ռազմավարությունը։ Ելնելով այցի նպատակներից` հատկապես շեշտադրվել է այս տարի իրականացվելիք համահայկական երիտասարդական համաժողովը և նրա օրակարգի ձևավորման գործում երիտասարդների դերն ու ակտիվ ներգրավվածությունը։
Ուսանողների կողմից հնչել են բազմաթիվ հարցեր, որոնք վերաբերում էին գրասենյակի ծրագրերին, համաժողովներին, միջազգային կառույցների հետ համագործակցությանը, հայրենադարձությունը, Հայաստանում աշխատանքի և պրակտիկայի հնարավորություններին և այլն։

Zareh Sinanyan's meetings in Moscow
Zareh Sinanyan's working visit to the Russian Federation continues. On January 25-27, the High Commissioner held several meetings in Moscow.
During his meeting with the ambassador of the Republic of Armenia to Russia, Vagharshak Harutyunyan, the programs and initiatives to be implemented in 2023 with the participation of the Diaspora were discussed.
Then, the High Commissioner met with Armenian students studying at different universities in Moscow. Students of the Peoples' Friendship University of Russia (RUDN), the Moscow State Law Academy (MSLA), the South Russian Institute of Management (RANEPA) of the Moscow City Pedagogical University (MSPU), Plekhanov Russian University of Economics (Plekhanov Russian University of Economics) attended the meeting.
A separate meeting was held with the heads of Armenian student unions of higher educational institutions of Moscow, and students of the State Institute of International Relations (MGIMO). After the meeting, the High Commissioner visited Moscow State Law University (MGUA).
During the youth meetings, Zareh Sinanyan presented the office's activities and programs and stressed the importance of the Armenia-Diaspora Cooperation Strategy, which the office is preparing.
Since the primary goal of the visit was the upcoming Pan-Armenian youth forum to be held this year. The role and active involvement of young people in the formation of its agenda were particularly emphasized.
The students asked several questions about the office's programs, forums, cooperation with international structures, repatriation, work and practice opportunities in Armenia, etc.