Զարեհ Սինանյանը հանդիպումներ է ունեցել Մոսկվայում
Շարունակվում է Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Հունվարի 25-27-ը Գլխավոր հանձնակատարը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Մոսկվայում։
Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2023 թվականին սփյուռքի մասնակցությամբ իրականացվելիք ծրագրերը և նախաձեռնությունները:
Այնուհետ Զարեհ Սինանյանը հանդիպումներ է ունեցել Մոսկվայի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում սովորող հայ ուսանողների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի (РУДН), Մոսկվայի պետական իրավաբանական ակադեմիայի (МГЮА), Հարավ-ռուսական կառավարման ինստիտուտի (РАНХиГС,) Մոսկվայի քաղաքային մանկավարժական համալսարանի (МГПУ), Պլեխանովի անվան Ռուսական տնտեսական համալսարանի (РЭУ Плеханова) ուսանողները: Ռուսաստանի հայ իրավաբանների ասոցիացիայում առանձին հանդիպում է տեղի ունեցել նաև Մոսկվայի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հայ ուսանողական միությունների ղեկավարների, միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) ուսանողների հետ, ապա այցելել Մոսկվայի պետական իրավաբանական համալսարան (МГЮА):
Երիտասարդական հանդիպումների ընթացքում Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունը, ծրագրերը և կարևորել գրասենյակի կողմից պատրաստվող Հայաստան-սփյուռք գործակցության ռազմավարությունը։ Ելնելով այցի նպատակներից` հատկապես շեշտադրվել է այս տարի իրականացվելիք համահայկական երիտասարդական համաժողովը և նրա օրակարգի ձևավորման գործում երիտասարդների դերն ու ակտիվ ներգրավվածությունը։
Ուսանողների կողմից հնչել են բազմաթիվ հարցեր, որոնք վերաբերում էին գրասենյակի ծրագրերին, համաժողովներին, միջազգային կառույցների հետ համագործակցությանը, հայրենադարձությունը, Հայաստանում աշխատանքի և պրակտիկայի հնարավորություններին և այլն։

Заре Синанян провел встречи в Москве
Продолжается рабочий визит Заре Синаняна в Россию. 25-27 января Главный уполномоченный провел ряд встреч в Москве.
В ходе встречи с послом Республики Армения в Российской Федерации Вагаршаком Арутюняном были обсуждены программы и инициативы, которые будут реализованы в 2023 году с участием диаспоры.
После этого Заре Синанян провел встречи с армянскими студентами, обучающимися в высших учебных заведениях Москвы. В мероприятии приняли участие студенты Российского университета дружбы народов (РУДН), Московской государственной юридической академии (МГЮА), Южно-Российского института управления (РАНХиГС), Московского городского педагогического университета (МГПУ), Российского экономического университета имени Плеханова (РЭУ Плеханова). В Ассоциации армянских юристов России также состоялась встреча с руководителями армянских студенческих союзов высших учебных заведений Москвы, студентами Государственного института международных отношений (МГИМО), затем посетили Московский государственный юридический университет (МГЮА).
В ходе встреч с молодежью Заре Синанян представил деятельность Офиса, программы и подчеркнул подготовленную Офисом стратегию сотрудничества Армения-Диаспора. Исходя из целей визита, особо подчеркивались предстоящий в этом году Всеармянский молодежный форум, роль и активное участие молодежи в формировании его повестки.
Прозвучали вопросы студентов, связанные с программами Офиса, конференциями, сотрудничеством с международными структурами, репатриацией, возможностями работы и стажировки в Армении и т.д.