Պետք է աշխատենք արդյունավետություն և զարգացում ապահովելու ուղղությամբ. Վարչապետն ընդունել է «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին
06 Փետրվարի 2023
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում այսօր հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին:
Ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքում երկրի վարչապետը նշել է.
«Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար,
«իԳործ» ծրագրի հարգելի մասնակիցներ,
Ողջունում եմ բոլորիդ և ուրախ եմ մեր հանդիպման համար: Ուրախ եմ նաև, որ ծրագիրը հաջողությամբ իրականացվում է, և նախորդ տարիներին մենք փաստացի ունենք արդեն բավական թվով մարդիկ, ովքեր աշխատանքի են անցել Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման համակարգում:
Հույս ունեմ, որ այս շրջափուլից հետո էլ ներկաներից շատերը կմնան աշխատելու Հայաստանում, աջակցելու Հայաստանի Հանրապետությանը պետական ինստիտուտների կառավարման և կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու գործում, որովհետև իրականում մեր, ինչպես ցանկացած պետության, ամենամեծ կարիքը և անհրաժեշտությունն այնպիսի կադրեր ունենալը և ներգրավելն է, որոնք կարողանում են հարցեր լուծել և ոչ թե հարցեր առաջացնել: Դա, կարծում եմ, ամենամեծ խնդիրն է, և հույս ունեմ, որ ներկաները հենց այդ հմտությունների և կարողությունների մարդիկ են:
Եվ նաև, իհարկե, սա պատմական այս ժամանակահատվածում հատուկ ձևաչափ, հատուկ առաքելություն է դառնում, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ այս պատրաստակամությունը ցուցաբերելու համար, որովհետև ծրագրին մասնակցելու համար պետք է որոշում կայացնել, և դա ամենևին էլ պարզ որոշում չէ:
Հույս ունեմ, որ ձեր կայացրած այդ որոշումը չի բերի հիասթափության՝ առաջին հերթին ձեզ, և այդ կայացված որոշման արդյունքում մեր պետական կառավարման համակարգի որակը կլավանա, սփյուռքի հետ մեր հարաբերություններն ավելի բովանդակային և կոնկրետ կլինեն, արդյունքները՝ ավելի չափելի և շոշափելի»:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին բարձր գնահատականի համար և մանրամասներ ներկայացրել ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ՝ նշելով հետևյալը.
«Մեծարգո վարչապետ, սիրելի «իԳործականներ»,
Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը 2020 թվականից իրականացնում է «իԳործ» ծրագիրը, որի նպատակներն են պետական կառավարման համակարգի բարելավումը, Սփյուռքի ներգրավումը կառավարման համակարգում, ինչպես նաև մասնագիտական հայրենադարձությունը: Ծրագրի մասնակիցներն ընդգրկվում են Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմինների աշխատանքներում 1 տարի ժամկետով: Նրանց աշխատանքային փորձը և կարողությունները կիրառվում են պետական մարմինների կողմից իրականացվող աշխատանքներում և ծրագրերում, նպաստում են նորարարական գաղափարների և ոլորտային հետազոտությունների իրականացմանը:
Նախորդ 2 փուլերի մասնակիցների մոտ 68 տոկոսը հայրենադարձվել է՝ ակնկալվող 25 տոկոսի փոխարեն: Նրանցից ոմանք նշանակվել են բարձր պաշտոնների, մասնավորապես, փոխնախարար, կոմիտեի նախագահ, ՊՈԱԿ-ի տնօրեն, նախարարի խորհրդական և հանրային ծառայության այլ պաշտոններ: 2021-2022թթ. փուլի Հայաստանում մնացած ծրագրերի մասնակիցների 60 տոկոսն աշխատանքի է անցել, որոնցից 13-ը՝ Հայաստանի պետական կառավարման մարմիններում:
«իԳործ» ծրագրի 2022-2023թթ. խմբի մասին մի փոքր նշեմ: Այս տարի ևս ունենք 50 փորձագետ, որոնք աշխատում են 24 տարբեր գերատեսչությունում, այդ թվում՝ այս տարի ունենք նոր գերատեսչություններ, ինչպիսիք են` Վիճակագրական կոմիտեն, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը և Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը: Մասնակիցները եկել են Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Լիբանանից, Արգենտինայից, Բելգիայից, Եգիպտոսից, Ֆրանսիայից, Կանադայից, Բելառուսից և Ուկրաինայից:
Ինչպես տեսնում եք, պարոն վարչապետ, մեր «իԳործականները» հիմնականում երիտասարդ են, բայց ունենք ներկայացուցիչներ տարիքային բոլոր շերտերից: Իհարկե, տարիքային որևէ սահմանափակում չունենք և մտադրություն էլ չունենք ունենալու: Նրանք աշխատում են շատ մեծ եռանդով՝ չնայած բոլոր դժվարություններին: Ընդհակառակը, բոլորն էլ գիտակցում են, որ իրենց ներգրավվածությամբ, իրենց մասնակցությամբ պատասխանատվության և բեռի մի փոքրիկ մասն էլ իրենք են կրում»:
«իԳործ» ծրագրի մասնակիցները իրենց երախտագիտությունն են հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ մեր երկրի պետական տարբեր գերատեսչություններում աշխատելու հնարավորության համար և ներկայացրել իրենց կողմից իրականացվող աշխատանքը, կիսվել տպավորություններով:
Հաջորդիվ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: ՀՀ վարչապետը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին, որոնք վերաբերել են պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումներին, արտաքին քաղաքականությանը, անվտանգային մարտահրավերներին, կրթության ոլորտի բարեփոխումներին, Սփյուռքի ներուժի իրացմանը, հայրենադարձության խթանմանը, թվայնացման օրակարգին, սոցիալական ծրագրերին, տարածքային համաչափ զարգացմանը և այլն: Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է նշված ուղղություններով Կառավարության կողմից իրականացվող քայլերն ու ծրագրերը, անդրադարձել առաջիկա անելիքներին:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ վարչապետը ևս մեկ անգամ կարևորել է «իԳործ» ծրագիրը, որի նպատակներից է Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ներուժի կիրառումը մեր պետության առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման գործում: «Մեր նպատակը Հայաստանն ապրելու համար գրավիչ ու հարմարավետ երկիր դարձնելն է: Պետք է նույնականացնենք առկա խնդիրների խորքային պատճառները և փորձենք լուծել: Ֆունդամենտալ պատճառներից է ինստիտուտների կայացվածության ցածր մակարդակը կամ չկայացվածությունը: Մեծապես գնահատելի է, որ եկել եք և ձեր փորձն եք ուզում ներդնել ՀՀ պետական ինստիտուտների կայացման գործում: Պետք է աշխատենք արդյունավետություն և զարգացում ապահովելու ուղղությամբ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և հաջողություն մաղթել «իԳործականներին»:

We must make efforts to ensure efficiency and development. The Prime Minister received the participants of the «iGorts» program
06 Fabruary 2023
Today, Prime Minister Nikol Pashinyan hosted the participants of the «iGorts» program intended for the involvement of diaspora specialists in the state administration bodies of the Republic of Armenia.
In his welcoming address, the Prime Minister said:
«High Commissioner for Diaspora Affairs,
Dear participants of «iGorts» program,
I welcome you all and I am glad for the meeting. I am also glad that the program is being successfully implemented, and during the previous years we actually had quite a lot of people who have been employed in the state administration system of the Republic of Armenia.
I hope that also after this round, many of those present will stay to work in Armenia, to support the Republic of Armenia in increasing the efficiency of the administration and management of state institutions, because in fact, our greatest need and necessity, like any state, is to have and attract personnel who are able to solve issues, rather than raising questions. That, I think, is the biggest problem, and I hope that those present are people with those skills and abilities.
And also, of course, this becomes a special format, a special mission in this historical period, and I want to thank all of you for showing this willingness, because for participate in this program, you have to make a decision, and it is not an easy decision at all.
I hope that this decision you made will not bring disappointment, first of all to you, and as a result of that decision, the quality of our public administration system will improve, our relations with the diaspora will be more substantive and concrete, and the results will be more measurable and tangible.»
High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan thanked Prime Minister Pashinyan for the appreciation and provided details on the progress of the program, stating the following.
«Honorable Mr. Prime Minister, dear «iGorts» participants,
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia has been implementing the «iGorts» program since 2020, the goals of which are the improvement of the state administration system, the involvement of the Diaspora in the administration system, as well as professional repatriation. The program participants are involved in the work of the state administration bodies of the Republic of Armenia for a period of 1 year. Their work experience and abilities are applied in the works and programs implemented by state bodies, contribute to the implementation of innovative ideas and field research.
About 68 percent of the participants of the previous 2 rounds were repatriated, against the expected 25 percent. Some of them have been appointed to high positions, namely deputy minister, committee chairman, director of the SNPO, advisor to the minister and other public service positions. 60 percent of the participants of the 2021-2022 program who remained in Armenia got a job, 13 of them in the state administration bodies of Armenia.
Let me talk a little about the «iGorts» program 2022-2023. This year again we have 50 experts working in 24 different departments, including new departments for this year, such as the Statistical Committee, the Television and Radio Commission and the Market Supervision Inspection Body. The participants have arrived from Russia, USA, Lebanon, Argentina, Belgium, Egypt, France, Canada, Belarus and Ukraine.
As you can see, Mr. Prime Minister, our «iGorts» participants are mostly young, but we have representatives from all age groups. Of course, we don't have any age restrictions and have no such intentions. They work with great enthusiasm despite all the difficulties. On the contrary, everyone realizes that with their involvement, with their participation, they bear a small part of the responsibility and burden».
The participants of the «iGorts» program expressed their gratitude to the Government of the Republic of Armenia for the opportunity to work in various state departments of our country and presented their work and shared their impressions.
An exchange of ideas followed. The Prime Minister answered many questions of the participants of the meeting, which related to the reforms of the state administration system, foreign policy, security challenges, reforms in the education sector, realization of the potential of the Diaspora, promotion of repatriation, digitalization agenda, social programs, balanced territorial development, etc. Nikol Pashinyan presented the steps and programs implemented by the Government in the mentioned directions, and referred to the upcoming activities.
Summarizing the meeting, the Prime Minister once again emphasized the «iGorts» program, one of the goals of which is to use the potential of our compatriots in the Diaspora in overcoming the challenges facing our state. «Our goal is to make Armenia an attractive and comfortable country to live in. We need to identify the root causes of existing problems and try to solve them. One of the fundamental reasons is the low or non-existent level of institutionalization. It is greatly appreciated that you have come and want to contribute your experience to the accomplishment of state institutions of Armenia. We must make efforts to ensure efficiency and development,» said Nikol Pashinyan and wished success to «iGorts» participants.