Զինվորական հաշվառում եվ ծառայություն
Հայաստանում զինվորական ծառայությունը պարտադիր է 18-27 տարեկան արական սեռի ՀՀ քաղաքացիների համար: Զինվորական ծառայության զորակոչը հայտարարվում է ՀՀ կառավարության որոշմամբ, անց է կացվում տարվա ընթացքում ոչ պակաս, քան 2 անգամ: Նույն որոշմամբ՝ սահմանվում է զորակոչի ժամկետը: Զինվորական ծառայության ծամկետը 2 տարի է։
27-ից մինչև 50 տարեկան ՀՀ քաղաքացիները, որոնք հաշվառված են զինվորական պահեստազորում, կարող են զորակոչվել ծառայության զորահավաք հայտարարվելու դեպքում:
Զինվորական ծառայությունից խուսափելը համարվում է հանցագործություն և պատժվում է ազատազրկմամբ՝ մինչև 3 տարի ժամկետով:
Զինվորական ծառայությունից ազատվում է այն քաղաքացին, ով`
- Առողջական վիճակի պատճառով ճանաչվել է ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար,
- Մինչև ՀՀ քաղաքացիություն ընդունելը ոչ պակաս, քան 12 ամիս ծառայել է այլ պետության զինված ուժերում կամ այլ պետությունում ոչ պակաս, քան 18 ամիս անցել է այլընտրանքային ծառայություն.
- Ընտանիքի միակ արու զավակն է և ունի ՀՀ պաշտպանության մարտական գործողությունների կամ զինված ուժերում կամ այլ զորքերում կամ ՀՀ միջազգային պայմանագրերով ՀՀ-ում տեղակայված օտարերկրյա պետությունների զինվորական ստորաբաժանումներում զինվորական ծառայության ընթացքում զոհված (մահացած) ծնող կամ եղբայր կամ քույր («Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 26-րդ հոդված:
Զինվորական ծառայությունից ազատվելու հիմք չունեցող քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տրվում է առողջական վիճակի պատճառով և ընտանեկան պայմաններից ելնելով: Տարկետում տրվում է նաև նպատակային ուսումնառության համար («Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 22-րդ հոդված:
Զինվորական ծառայության վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ կարող եք ստանալ դիմելով ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը

Military Registration and Service
Military service in Armenia is mandatory for male citizens aged 18 to 27. The service lasts two years, and conscripts are drafted twice a year pursuant to the Government's decision.
Citizens aged 27 to 50 are registered in the military reserve and may be called to serve if mobilization is declared.
Military service evasion is considered a crime and is generally punishable by up to three years of imprisonment.
A citizen may be exempt from compulsory military service if,
- The citizen is deemed unfit for the military service due to health conditions;
- Prior to naturalization in the RA the citizen has served not less than 12 months in the armed forces of another state or has served alternative military service not less than 18 months in another state;
- The citizen, whose parent or sibling lost their life during the defense of the Republic of Armenia or during the performance of their military duties in the armed forces, and he is the only male child of the family. (See (in Armenian) “The law on military service and the status of a serviceman”, Article 26.
Exemptions from military service are generally available for those who have serious health issues or for humanitarian reasons. Postponement of military services may be provided for educational reasons, see (in Armenian), the "Law on military service and the status of a serviceman,” Article 22.