Զինվորական հաշվառում եվ ծառայություն
Հայաստանում զինվորական ծառայությունը պարտադիր է 18-27 տարեկան արական սեռի ՀՀ քաղաքացիների համար: Զինվորական ծառայության զորակոչը հայտարարվում է ՀՀ կառավարության որոշմամբ, անց է կացվում տարվա ընթացքում ոչ պակաս, քան 2 անգամ: Նույն որոշմամբ՝ սահմանվում է զորակոչի ժամկետը: Զինվորական ծառայության ծամկետը 2 տարի է։
27-ից մինչև 50 տարեկան ՀՀ քաղաքացիները, որոնք հաշվառված են զինվորական պահեստազորում, կարող են զորակոչվել ծառայության զորահավաք հայտարարվելու դեպքում:
Զինվորական ծառայությունից խուսափելը համարվում է հանցագործություն և պատժվում է ազատազրկմամբ՝ մինչև 3 տարի ժամկետով:
Զինվորական ծառայությունից ազատվում է այն քաղաքացին, ով`
- Առողջական վիճակի պատճառով ճանաչվել է ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար,
- Մինչև ՀՀ քաղաքացիություն ընդունելը ոչ պակաս, քան 12 ամիս ծառայել է այլ պետության զինված ուժերում կամ այլ պետությունում ոչ պակաս, քան 18 ամիս անցել է այլընտրանքային ծառայություն.
- Ընտանիքի միակ արու զավակն է և ունի ՀՀ պաշտպանության մարտական գործողությունների կամ զինված ուժերում կամ այլ զորքերում կամ ՀՀ միջազգային պայմանագրերով ՀՀ-ում տեղակայված օտարերկրյա պետությունների զինվորական ստորաբաժանումներում զինվորական ծառայության ընթացքում զոհված (մահացած) ծնող կամ եղբայր կամ քույր («Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 26-րդ հոդված:
Զինվորական ծառայությունից ազատվելու հիմք չունեցող քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տրվում է առողջական վիճակի պատճառով և ընտանեկան պայմաններից ելնելով: Տարկետում տրվում է նաև նպատակային ուսումնառության համար («Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 22-րդ հոդված:
Զինվորական ծառայության վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ կարող եք ստանալ դիմելով ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը

Военный учёт и военная служба
Военная служба в Армении является обязательной для граждан РА мужского пола в возрасте от 18 до 27 лет. Призыв на военную службу объявляется решением Правительства Республики Армения и проводится не реже двух раз в год. Это же решение определяет срок призыва. Срок военной службы 2 года.
Граждане РА в возрасте от 27 до 50 лет, которые зарегистрированы в военном резерве, могут быть призваны на военную службу в случае мобилизации.
Отказ от военной службы является преступлением и карается лишением свободы сроком до 3-х лет.
От военной службы освобождается гражданин РА, который:
- по состоянию здоровья признан негодным к военной службе;
- до принятия гражданства РА, не менее чем 12 месяцев служил в вооруженных силах другого государства или не менее чем 18 месяцев проходил альтернативную службу;
- является единственным сыном в семье, у которого родитель, брат или сестра погибли (умерли) в оборонительных военных операциях Вооружённых сил РА, или в иных войсках, или во время службы в воинских частях иностранных государств, согласно военным договорам расположенных в РА. (Статья 26 Закона РА «О военной службе и статусе военнослужащего».
Гражданам, у которых нет оснований для освобождения от военной службы, предоставляется отсрочка от обязательной военной службы по состоянию здоровья и семейными обстоятельствами. Отсрочка также предусмотрена для целевого обучения. (статья 22 Закона РА «О воинской службе и статусе военнослужащего»).