ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐԱՆԻՇ
Հանրային ծառայությունների համարանիշը (սոցիալական քարտ)՝ երաշխավորում է քաղաքացիների սոցիալական ապահովության իրավունքի իրացումը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Հանրային ծառայությունների համարանիշը տրամադրվում է ՀՀ քաղաքացուն և ՀՀ բնակվելու իրավունք ունեցող օտարերկրյա քաղաքացուն:
Հանրային ծառայությունների համարանիշը ունի եզակի համար և անհրաժեշտ է՝
- Աշխատանքի ընդունվելիս,
- Սոցիալական նպաստ ստանալու,
- Գործազրկության նպաստ ստանալու,
- Ծերության կենսաթոշակներ ստանալու,
- Հաշմանդամության կենսաթոշակներ ստանալու,
- Ցանկացած այլ նպաստ ստանալու,
- Բանկային հաշիվ բացելու,
- Հարկեր վճարելու,
- Արտոնագիր ստանալու համար:
Հանրային ծառայությունների համարանիշ ստանալու համար դիմելիս Ձեզ հարկավոր կլինի անձնագիր կամ կացության թույլտվություն:
Եթե Դուք ձեռք բերեք նույնականացման քարտ (ID քարտ), որը տրվում է պլաստիկ քարտի տեսքով, ապա դրանում ներառված կլինի հանրային ծառայությունների համարանիշը: Դրանից հետո հանրային ծառայությունների համարանիշ (սոցիալական քարտ) լրացուցիչ ստանալու անհրաժեշտություն չի լինի։
Նույնականացման քարտ (ID քարտ) կարող են ստանալ միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները։
Հանրային ծառայությունների համարանիշ (սոցիալական քարտ) ստանալու համար կարող եք դիմել Ձեր բնակության ոստիկանության տարածքային բաժնի անձնագրային բաժանմունք կամ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն:

Номерной знак общественных услуг (госуслуг)
Номерной знак общественных услуг (карта социального страхования) гарантирует реализацию права граждан на социальное обеспечение в Республике Армения.
Номерной знак общественных услуг (карта социального страхования) предоставляется гражданам Республики Армения, а также иностранцам, имеющим право на проживание в Республике Армения.
Номерной знак общественных услуг (карта социального страхования) имеет индивидуальный номер и необходим для:
- трудоустройства,
- получения социальных пособий,
- получения пособия по безработице,
- получения пенсии по старости,
- получения пенсии по инвалидности,
- получения любых пособий,
- открытия банковского счета,
- олаты налогов,
- получения патентов и др.
Чтобы подать заявку для получения номерного знака общественных услуг (карты социального страхования), Вам понадобится паспорт или вид на жительство.
Если Вы получите удостоверение личности (ID карта) в виде пластиковой карточки, то в этом документе будет отмечен также номерной знак общественных услуг. В этом случае не будет необходимости дополнительного получения номерного знака общественных услуг (карты социального страхования).
Удостоверение личности (ID карту) могут получить только граждане Республики Армения.
Для получения номерного знака общественных услуг (социальной карты) можете обратиться в паспортный отдел территориального отделения полиции по месту Вашего проживания или Паспортно-визовое Управление Полиции РА (ОВИР) по адресу: РА, Ереван 0054, Давидашен, 4-ый участок, дом 17/10